Mokykla, garsinanti Pakruojo kraštą

Publikuota: 2015-04-06 Autorius: Vaclovas Juodpusis
Mokykla, garsinanti Pakruojo kraštą

      Ne taip dažnai turime progų pasižvalgyti po muzikinę Lietuvą, pasigrožėti tuo, kad didesnieji miestai turi net po kelias muzikos mokyklas, o rajonuose, turinčiuose kad ir po vieną tokią mokyklą, spiečiasi muzikos menui taip pat pasišventę muzikos pedagogai, vedantys į didįjį muzikos pasaulį talentingus vaikus ir jaunuolius. Eilinis muzikantas net ir neįsivaizduoja, kiek Lietuvoje yra muzikos mokyklų, kad kiekviena jų vis kitokia, puoselėjanti savo krašto tradicijas. Kasmet tokiai pažinčiai Vilniuje, Lietuvos muzikų rėmimo fondo Stasio Vainiūno namai sukviečia skirtingų Lietuvos regionų muzikos mokyklas, kad jos parodytų klausytojams, kuo gyvena, kuo jie turtingi ir gali sužavėti išlepintą sostinės muzikos mylėtoją.. Taigi, kovo 25-ąją dieną į Stasio Vainiūno namus sugužėjo vilniečiai, panorę susipažinti su Pakruojo Juozo Pakalnio muzikos mokykla, jos mokiniais ir mokytojais, nes baigiantis vasarai ši muzikinio ugdymo institucija minės įkūrimo 50-metį. Proga neeilinė. Ir džiugu, kad mokykla, vadovaujama direktorės Nijolės Pupinienės, maloniai pradžiugino visus, ne tik klausytojus, kurie susirinko Stasio Vainiūno namuose, bet ir Vilniaus Balio Dvariono dešimtmetėje muzikos mokykloje, kur jaunieji pakalniukai ir jų pedagogai galėjo pamatyti mokyklą, su kuria mezgasi gražūs kūrybinio bendradarbiavimo saitai. Tai ypač maloniai išgyvena fleitos mokytojas ir fleitų orkestro vadovas Marius Pupkovas, kuris su B. Dvariono mokyklos jaunaisiais fleitininkais praėjusių metų rugsėjį aplankė fleitos virtuozo, dirigento ir kompozitoriaus Juozo Pakalnio gimtinę, koncertavo Linkuvos bažnyčioje ir Pakruojo J. Pakalnio muzikos mokykloje. Vadinasi, gyvenama didžiais muzikiniais interesais, mokantis iš kitų.

      Galime prisipažinti, kad vilniečiai turi ne itin daug progų pažinti tolimesnių rajonų muzikinį gyvenimą. Tad žvilgsnis į Pakruojo J. Pakalnio muzikos mokyklą buvo visapusiškai prasmingas ir naudingas, juolab kad į Vilnių atvyko beveik visų specialybių moksleiviai. Labai maloniai nuteikė tai, kad koncertas Stasio Vainiūno namuose buvo pradėtas J. Pakalnio „Šokiu su lanku“ (iš baleto „Sužadėtinė“), kurį atliko 6 klasės fleitininkė Vakarė Vasiliauskaitė, ir po jo nuskambėjusia S. Vainiūno miniatiūra fortepijonui „Pakalnutės žydi“, kurią paskambino penktokė Domantė Beliackaitė. Net neįsivaizdavome, kad Pakruojis augina visą būrį pūtikų, tarp jų ir trimitininkų, saksofonininkų, žavių smuikininkų, dainininkų, akordeonininkų... Su mokykla supažindinusi ir koncertą vedusi mokyklos direktorė N. Pupinienė apgailestavo, kad šioje kamerinėje aplinkoje negalėjo pasirodyti jaunių choras, kiti ansambliai, kurie sėkmingai dalyvauja koncertinėje veikloje ir garsina mokyklos vardą. Tačiau visi, kas muzikavo per valandą trukusioje programoje, tikrai verti pagiriamojo žodžio, verti jo ne tik moksleiviai, bet ir mokytojai. Kai koncerto pabaigoje išgirdau dainavimo mokytojos Sandros Vaitiekūnienės interpretuojamą V. Klovos harmonizuotą lietuvių tautinę dainą „Rūta žalioji“, suvokiau, kodėl taip žaviai pasirodė ir dvi jos ugdytinės Rūta Kairytė ir Andrė Šnapštytė, dainavusios solo, o duetu atlikusios Ž. Offenbacho Barkarolę.

       Žavėjo klausytojus ne tik pakruojiečių muzikavimas, bet ir solidus repertuaras, kurį be jau minėtų lietuvių kompozitorių kūrinių džiugino D. Kairaitytės (Ema Stakutytė atliko jos „Miško takeliu“), G. Kuprevičiaus (Greta Gaubytė skambino jo „Preliudą M. K. Čiurlionio atminimui“) instrumentinės miniatiūros. O juk dar skambėjo M. K. Oginskis, kurio gimimo 250 metų jubiliejų minėsime šių metų rugsėjį, čekų kompozitorius Z. Fibichas, kuris prieš 140 metų gyveno ir dirbo Vilniuje, J. S. Bachas, L. Mozartas, L. van Beethovenas... Klausantis įtaigaus koncerto, mintimis nuolat žavėjomės ir įvairių specialybių pedagogų Vytauto Lukošiūno, Svajonės Geležėlienės, Romualdo Klušo, Natalijos Chrapačienės, Redo Varvuolio, Larisos Šiaulienės, Dainiaus Tomkaus, Ligitos Stravinskienės, Filomenos Bieliauskienės darbo rezultatais. Juk žinome, kad niekas neatsiranda savaime. O kad pakruojiečiai viešėjo Vilniuje, padėkos žodį turime tarti ir UAB „Kalpokų ūkis“.

        Ir dar. Norisi pasidžiaugti, kad neseniai sukurta interneto svetainė Pakruojo Juozo Pakalnio muzikos mokykla (www.pakruojomuzika.lt), kur randame įdomios iliustruotos medžiagos apie mokyklos praeitį ir dabartį, apie mokinių pasirodymus įvairiuose konkursuose. Todėl šiai mokyklai linkėtina ir toliau intensyvaus darbo, jo puikių rezultatų, kuriais galėtų žavėtis ne tik Pakruojo krašto žmonės.

  

Susiję nariai

Vaclovas Juodpusis

Vaclovas Juodpusis

Muzikologas

Komentarai