Gediminas Gelgotas

Gediminas Gelgotas
Kompozitorius, Naujų idėjų kamerinio orkestro NIKO meno vadovas
1986-06-12
Gimtasis miestas: Vilnius
Meno kūrėjo statusas

Meno kūrėjo statusas suteiktas 2014-10-01

LR kultūros ministro įsakymu Nr. ĮV-652

Mokyklos
Nuo 1993 m. iki 2005 m. Nacionalinė M.K. Čiurlionio menų mokykla (Lietuva)
Aukštosios mokyklos
Nuo 2005 m. iki 2011 m. Lietuvos Muzikos ir Teatro Akademija (Lietuva)
Nuo 2009 m. iki 2010 m. Hamburgo Aukštoji Muzikos ir Teatro Mokykla (Vokietija)
Biografija

28-erių kompozitoriaus Gedimino Gelgoto kūriniai skamba festivaliuose „Schleswig Holstein“ (2013), "Beethoven Festival" (2014), „Young Euro Classics“(2012), „Usedom Musikfestival“(2012), "Verbier" muzikos festivalyje (2014) Gediminas Gelgotas užėmė "reziduojančio kompozitoriaus" poziciją.


Gedimino Gelgoto muzika asocijuojama su minimalistine kryptimi, yra orientuota į naują klasikinės muzikos klausytojų kartą. Kritikai pažymi didelį kompozitoriaus muzikinės kalbos patrauklumą ir unikalumą. Minimalistinei muzikai būdingi komponavimo principai čia persipina su modernių multi-stilistinių elementų naudojimu, kūriniams dažnai būdinga eksperimentinė prigimtis, girdimi šiuolaikinės jaunimo kultūros atgarsiai.


Žymus dirigentas Kristjan Järvi, gerai žinomas dėl inovatyvių koncertų programų ir tarpžanrinio repertuaro atlikimo, dažnai diriguoja Gelgoto kūrinius. „Kai pirmąkart išgirdau jo muziką, likau abstulbęs! Ji yra fantastiška, o visa jos atlikimo koncepcija stebėtinai originali“ (K. Järvi, 2012). G. Gelgoto kūrinį „Never Ignore the Cosmic Ocean“ 2013 metų rugsėjo pirmąją vienu metu transliavo aštuonios klasikinės muzikos radijo stotys visoje Vokietijoje (NDR Kultur, Nordwestradio, Kulturradio, MDR Figaro, WDR3, HR2, SR2 Kulturradio, SWR2), o kūrinio premjera Berlyno filharmonijoje, diriguojant K. Järvi, buvo įvertinta kaip „sensacija“ (Neue Musikzeitung, Berlin, 2012). „Gelgoto kūrinių pavadinimai ilgi, turi iracionalų atspalvį, kompozitorius yra meistriškai įvaldęs kompozicines technikas ir valingą, ekspresyvią muzikos kalbą“ (Kritikas Ekkehard Ochs, „Ostseezeitung“, 2012).


Žinomas JAV kompozitorius, minimalistinės muzikos pradininkas Terry Riley taip apibūdino kompozitoriaus darbus: „Atrodo, kad grožis yra Gelgoto pagrindinis kūrybos principas. Tai muzika, kurios žmonės yra išsiilgę – muzika, turinti savyje taikos elementą. Gelgotas turi tikrai unikalų kompozicinį balsą“ (2009).


Gediminas Gelgotas gimė 1986 metais, muzikantų šeimoje. Studijavo kompoziciją profesorių Vytauto Barkausko ir Nailios Galiamovos klasėse, taip pat pas kompozitorių Peter Michael Hamel Hamburgo Aukštojoje muzikos ir dramos akademijoje. Dar būdamas studentas, 2006 metais, įkūrė Naujų idėjų kamerinį orkestrą NIKO, kuriam vadovauja ir šiandien. NIKO pagrindinė veikla – G. Gelgoto muzikos atlikimas ir jo kūrybinių idėjų realizavimas. NIKO taip pat atlieka ir kitų kompozitorių minimalistinę muziką. Išskirtinis kolektyvo bruožas – kompozitoriaus formuojamas itin dinamiškas, išskirtinis, konceptualiai surežisuotas artistinis veikimas scenoje. Su šiuo kolektyvu aktyviai koncertuoja, savo muziką pristato Lietuvoje, Latvijoje, Rusijoje, Didžiojoje Britanijoje, Vokietijoje, Ukrainoje ir kitur. Po pasirodymo minimalistinės muzikos festivalyje Vokietijoje, Kassel mieste, spauda rašė: „NICO muzikavimas savo konceptualumu primena Apple modelį kompiuterijos pasaulyje: emocijas stipriai veikiančia programa, jautriu ir įtaigiu ryšiu su vartotojais, t. y. publika, dizainu, t. y. prabangiu muzikantų aprangos stiliumi.“ (Werner Fritsch, Hessische Allgemeine, Kassel, 2011 10 10)

 

2012 metais kompozitorius nominuotas „Auksiniam scenos kryžiui“ už muziką G. Ivanausko spektakliui „Paukščiai“.  2010 m. kompozitorius pasirašė kontraktą su stambia leidybine kompanija Peermusic Classical New York – Hamburg, kuri tapo pagrindine Gelgoto muzikos leidėja. G. Gelgotas gyvena Europoje, kūrybinius laikotarpius dažnai leisdamas Kalifornijoje, JAV.


Daugiau informacijos: www.gediminasgelgotas.com

Svarbiausi darbai

PUBLIKUOTI:

  • "To The Skies"  (2008) solo balsui / solo smuikui/ solo violončelei / solo altui / solo trimitui / solo fleitai / su ar be akompanimento
  • "An End Is A Beginning" ) (2009) styginių orkestrui  / styginių ansambliui (minimum 6 atlikėjiai)
  • "Echoes For A Thousand Years  (2009) styginių orkestrui / styginių ansambliui (minimum 6 atlikėjiai)
  • "What’s Unrobotizable" (2010) styginių kvartetui / styginių ansambliui (minimum 5 atlikėjai)
  • "X 21, Free" (2010) simfoniniam orkestrui / styginių ansambliui (minimum 7 atlikėjai)
  • "Never Ignore the Cosmic Ocean" (2011-2012)  simfoniniam orkestrui / styginiams ir fortepijonui/ smuikui ir fortepijonui
  • "Everyday More" (2013) styginiams (minimum 5 atlikėjai) ir balsui.

NEPUBLIKUOTI:

  • Kūrinys  dviem fleitoms "Anonymous Calls" (2003)
  • Kūrinys trimiui  ir fortepijonui "Three Quarters" (2004)
  • Kūrinys chorui "Sodauto" (2005)
  • Styginių kvartetui ir obojui. Allegro – Largo – Presto – Andante (2005)
  • Daina sopranui ir fortepijonui  "Letters of the Night" (2005)
  • Fortepijoninis trio  (2006)
  • Kūrinys styginių orkestrui  "Ex Uno" (2007)
  • Kūrinys dviem smuikams, altui, balsui ir styginių orkestrui "Musicality of Life" (2007)
  • Kūrinys penkiems styginiams (4 smuikai and violončelė), balsui ir moterų chorui "Am I Exist" (2008)
  • Kūrinys aštuoniems styginiams (5 smuikai, 2 altai, violončelė) ir balsui "Body Language" (2008)

Vaizdo įrašų galerijos

Gediminas Gelgotas