Roma Butkeviciene

Roma Butkeviciene
Biržų Vlado Jakubėno muzikos mokyklos mokytoja
Biografija

Virginija Romualda Butkevičienė 1982 metais baigė Kauno J.Gruodžio aukštesniąją muzikos mokyklą (šiuo metu Kauno J.Gruodžio konservatorija) fortepijono klasę. Aukštąjį išsilavinimą įgijo Vilniaus valstybinėje konservatorijoje (šiuo metu LMTA), kurioje 1987 m. baigė fortepijono specialybės visą kursą. Jai pripažinta dėstytojo ir kamerinio ansamblio solisto kvalifikacija.

Virginija Romualda Butkevičienė po studijų pradėjo dirbti Biržų Vl.Jakubėno muzikos mokykloje, kurioje ir šiuo metu dirba fortepijono mokytoja.

Nuo 2012 metų bendradarbiauja su Biržų krašto muziejumi „Sėla“, dalyvauja rengiant edukacines muzikines programas. Nuolat palaiko ryšius su Nacionalinio muziejaus Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmų edukacijos skyriumi ir su mokiniais dalyvauja muzikinėse edukacinėse programose.

Aktyviai bendradarbiauja su Lietuvos muzikų sąjunga, astovaudama Biržų Vlado Jakubėno muzikos mokyklą organizuojant tarptautines edukacines stovyklas „Muzikuokime drauge Biržuose“, išvykas į LMS renginius.

Nuo 2015 metų vykstančiame senosios muzikos festivalyje „Baroko pavasaris Biržuose“ organizuoja meistriškumo kursus, kuriuose nagrinėjamos temos neįeinančios į muzikos mokyklų ugdymo programas. Jaunimas turi galimybę klausytis paskaitų, bendrauti su senosios muzikos profesionaliais atlikėjais, susipažinti su senajai muzikai atlikti skirtais instrumentais, gilintis į istoriškai pagrįstas interpretacijas, dalyvauti įvairiapusiškoje muzikinėje edukacinėje veikloje.

Mokytoja buria mokinius aktyviai muzikinei veiklai koncertuoti, atliekant baroko muziką Biržų krašto muziejaus renginiuose pilyje, ir reprezentuoti dvaro muzikinę kultūrą ne tik Biržuose. Mokytojos suburti solistai ir kameriniai ansambliai koncertavo Kėdainiuose, Kaune, Bauskėje, Rygoje. Tuo pačiu vyksta bendradarbiavimas su šių miestų ir aplinkinių rajonų muzikos mokyklų mokytojais. Muzikos pedagogai iš Lietuvos ir Latvijos su savo ugdytiniais atvyksta į Biržus, kur gali pasisemti senosios muzikos atlikimo patirties.

Romualda Butkevičienė ieško įvairesnių, naujesnių temų ir veiklų meistriškumo kursams, muzikos mokyklos ugdymo procesui aktualizuoti, siekia skatinti didesnę mokinių motyvaciją ir saviraiškos galimybes. Dėka gilesnių įžvalgų į esamus procesus, pastebėtas poreikis muzikos edukacijai ir suaugusiems. Todėl į visus rengiamus projektus, veiklas, renginius įtraukia suaugusiuosius, besivadovaujančius mokymosi visą gyvenimą nuostata.

2018m. laimėjo edukacinę stipendiją iš LKT ir gavo finansavimą dalyvauti arfų gamybos kursuose Prancūzijoje, pasisemti žinių, įgyti patirties ir ją paskleisti. Dėka užmegzto bendradarbiavimo su Prancūzijos „POP‘HARPE“ asociacija, 2019 m. į „Baroko pavasario Biržuose“ meistriškumo kursų programą įtraukta kartoninių arfų edukacija. Ši veikla Lietuvoje nebuvo žinoma. Suorganizuotos arfų gamybos ir pirmųjų grojimo įgūdžių formavimo dirbtuvės. Muzikavimas savo pasigamintomis arfomis tampa populiarus ir pasitarnauja muzikine edukacija besidominčiai auditorijai, muzikos terapijos reikmėms.

Mokytojos siekis gilintis į muzikos rašto istoriją davė impulsų užmegzti bendradarbiavimą su šios srities žinovais ir rūpintis šio pažinimo sklaida. 2020m. surengta vaikų vasaros stovykla skirta grigališkąjam giedojimui. Jau kelerių metų gyvavimą skaičiuojanti Biržų grigališkojo giedojimo grupė, paskatinta mokytojos, prisijungė prie muzikos rašto ištakų pažinimo ir grigališkojo giedojimo paslapčių studijavimo su Viktorija Silenkovaite ir Vilimu Norkūnu. Šios stovyklos rezultatas – meistriškumo kursų baigiamasis koncertas senosios muzikos festivalio „Baroko pavasaris Biržuose“ 2020 metu Biržų Šv.Jono Krikštytojo bažnyčioje.

Nuo 2020 m. Virginija Romualda Butkevičienė Biržų trečiojo amžiaus universiteto kultūros ir meno fakulteto dekanė.

2021 m. Festivalio „Baroko pavasaris Biržuose“ meistriškumo kursų rėmuose tęsiamas suaugusiųjų mokymas. Pakviesta Tonart Piano Studio lektoriai pianistė Eglė Andrejevaitė ir klavesinininkas Vilimas Norkūnas. Dalyviai turėjo unikalią galimybę muzikuoti klavesinu ir fortepijonu.

Virginija Romualda Butkevičienė palaiko glaudžius santykius su senosios muzikos mokyklos Schola Cantorum Basiliensis absolventais. Tai suteikė galimybę 2021 m. suorganizuoti susitikimą, skatinantį muzikuojantį jaunimą bendrauti, gilinti savo žinias.

Bendradarbiavimas su Biržų krašto muziejumi „Sėla“ suteikia gilesnį istorijos pažinimą per rankraščius, įvairius šaltinius. Mokytoja paskatino muziejaus bendruomenę įsigyti organetą (portatyvinius vargonėlius) – instrumentą, kurį 1618m. Kristupas Radvila II užsakė Biržų pilies rezidencijai. Įsigytas instrumentas tapo festivalio „Baroko pavasaris Biržuose“ 2022 ašimi. Edukacinės veiklos su šiuo instrumentu įgalina Biržų krašto visuomenę aktualizuoti istorinius įvykius ir pasijusti jų dalimi.

Romualdos Butkevičienės gyvenimo moto – nesustoti, ieškoti ir surasti tai , kas veda į humanizmą giliausia prasme – grožio, tiesos, moralinių vertybių visumą.