Akordeonų orkestras „Consona“ švenčia 20-metį

Publikuota: 2017-12-18 Autorius: Irina Akramavičiūtė
Akordeonų orkestras „Consona“ švenčia 20-metį

Šiemet akordeonų orkestras „Consona“ švenčia kūrybinės veiklos 20-metį. Orkestre muzikuoja profesionalūs akordeonistai, tarptautinių konkursų laureatai, mokytojai entuziastai, paskyrę savo gyvenimą akordeono muzikai. Tai kolektyvas, išlaikęs vienitelio profesionalaus akordeonų orkestro Lietuvoje ir Baltijos šalyse statusą jau 20 metų ir savo aktyvia veikla pelnęs pripažinimą Lietuvoje ir visoje Europoje.

Istorijos pėdsakais...

Mintis suburti profesionalų akordeonų orkestrą kilo jo dabartiniam meno vadovui ir dirigentui prof. Ričardui Sviackevičiui. Šis veiklus akordeonistas, pedagogas, dirigentas ir visuomenininkas dar jaunystėje puoselėjo mintį turėti savo orkestrą. 1998 metais, kartu su akordeono pedagogu Česlovu Leonu, Ričardas Sviackevičius Balio Dvariono dešimtmetėje muzikos mokykloje įkūrė Vilniaus miesto akordeono mokytojų ir vyresniųjų klasių moksleivių akordeonų orkestrą.

Pirmosios repeticijos – pilnos entuziazmo. Netrukus suformuojamas kelias epochas aprėpiantis repertuaras ir skelbiama pirmojo koncerto data. 1999 metų vasario 11 dieną Vilniaus Balio Dvariono dešimtmetėje muzikos mokykloje įvyko koncertas, skirtas Lietuvos valstybės atkūrimo dienai. Didelis pasisekimas ir puikūs atsiliepimai – postūmis tolesniam aktyviam darbui. Formuojamas intensyvus koncertų grafikas, o jau 1999-ųjų kovo mėnesį orkestras išvyksta į savo pirmąją užsienio kelionę. Vieną svarbesnių antrųjų gyvavimo metų pasirodymų – koncertą Rygoje Ave Sol koncertų salėje su solistais Gintautu Smolskumi (akordeonas), Zita Grigiene (sopranas), Sauliumi Augliu (marimba) – įrašė Latvijos radijo fondas.

Laikui bėgant orkestro sudėtis keitėsi – moksleivių gretas keitė mokytojai iš įvairių Vilniaus muzikos mokyklų, siekiantys tapti profesionalaus koncertuojančio orkestro nariais. Todėl buvo nutarta sukurti du atskirus kolektyvus – Vilniaus Balio Dvariono moksleivių orkestrą, vadovaujamą Česlovu Leonu, bei Vilniaus mokytojų akordeonų orkestrą, kuris persikėlė į Karoliniškių muzikos mokyklą. Jo vieninteliu meno vadovu tapo Ričardas Sviackevičius. Direktorės pareigos atiteko veikliai akordeono mokytojai Nijolei Vigelienei, kurios dėka buvo sklandžiai organizuojama orkestro koncertinė veikla, buvo rūpinamasi reklamine medžiaga, informacijos apie gastroles kaupimu. Po penkerių metų šias pareigas perėmė Laimutė Pakalkienė.

2000 metai ypač svarbūs orkestro koncertinėje biografijoje. Gastrolių maršrutai pasiekė Lenkiją, Estiją, Vokietiją, Prancūziją, Suomiją, Austriją ir kitas Europos šalis. Kelių intensyvaus kūrybingo darbo metų rezultatas – II vieta tarptautiniame akordeonistų konkurse „Citta di Castelfidardo“ Italijoje.

Naujas etapas

2002 metais, pablogėjus Ričardo Sviackevičiaus sveikatai, į orkestrą atėjo dirbti dar du dirigentai – Vilniaus Juozo Tallat-Kelpšos konservatorijos dėstytoja Rita Auksoriūtė ir Ričardo Sviackevičiaus dirigavimo studentas Vladimiras Voskanas. Ypač daug laiko ir jėgų šiam darbui skyrė Rita Auksoriūtė. Jos entuziazmo dėka per dešimtmetį akordeonų orkestras parengė didelę programą, kurią pristatė Lietuvos ir užsienio publikai.

Netrukus buvo nutarta parinkti orkestrui skambų originalų pavadinimą. Nemažai okordeonistų grojo „Consona“ modelio „Weltmeister“ firmos (Vokietija) instrumentais. Todėl šis žodis, reiškiantis „darnų, susiliejantį muzikos skambesį“ (iš lotynų kalbos išvertus consonans – kartu skambantis), puikiai atspindėjo šio akordeonų orkestro tikslus ir dvasią. 2004 metais Vilniaus miesto ir Karoliniškių muzikos mokyklos mokytojų akordeonų orkestras buvo oficialiai pavadintas „Consona“. O 2009-aisiais orkestro direktorės Laimutės Pakalkienės, vadovės Ritos Auksoriūtės ir meno vadovo prof. Ričardo Sviackevičiaus iniciatyva „Consona“ tapo Vilniaus mokytojų namų kolektyvu.

Pastarasis „Consona“ kūrybinės veiklos dešimtmetis pažymėtinas gastrolių Lietuvoje ir užsienyje gausa. Akordeonų orkestro koncertinė geografija nusidriekia per visą Europą – jam plojo Suomijos, Norvegijos, Estijos, Latvijos, Lenkijos, Vokietijos, Austrijos, Prancūzijos, Ispanijos, Graikijos, Vengrijos, Rusijos publika, kurią „Consona“ sužavėjo savo atlikimo eksperesyvumu, ryškia programa. Orkestras visuomet efektingai atrodo scenoje, klausytojai pastebi ir pajaučia ypatingą orkestro narių ir jo meno vadovo ir dirigento prof. Ričardo Sviackevičiaus ryšį: „Labai įspūdingai atrodo maestro darbas su orkestru koncertų metu. Jis turi vadovo gyslelę, kažkokią nenusakomai galingą energija, kuriai paklūsta kiti. Todėl jo vadovaujamas orkestras skamba tikrai įdomiai ir labai spalvingai“, – sako orkestro narė Nijolė Vigelienė.

Orkestro repertuare yra įvairių žanrų ir stilių muzika: pasaulinės klasikos šedevrai, estrados bei džiazo opusai, originalūs šiuolaikinių kompozitorių kūriniai orkestrui bei simfoninių partitūrų aranžuotės. Taip pat „Consona“ atviras naujiems muzikiniams sprendimams – gražus orkestro kūrybinis bendradarbiavimas su įvairiais solistais. Jam talkininkavo tokie ryškūs atlikėjai, kaip vokalistės Natalija Krauter (sopranas), Zita Martinavičiūtė (sopranas), Agnė Stančikaitė (sopranas), Vida Tauriskaitė (sopranas), saksofonistai Kęstutis Vaiginis, Justė Sakalytė, marimbininkas Saulius Auglys, birbynininkas Kąstytis Mikiška, ksilofonininkas Jonas Filmanavičius, akordeonistas Raimonds Ungurs ir kiti Lietuvos ir užsienio solistai.

Jubiliejinis koncertas

Lapkričio 29 dieną dideliu koncertu Vilniaus rotušėje akordeonų orkestras „Consona“ pažymėjo savo kūrybinės veiklos 20-metį. Pagerbti jubiliatą susirinko nepaprastai daug žmonių, kurie vos tilpo didžiojoje rotušės koncertų salėje. Nuoširdžius sveikinimo žodžius tarė ir padėką už Vilniaus bei visos Lietuvos vardo garsinimą užsienyje reiškė Vilniaus savivaldybės mero pavaduotoja Edita Tamošiūnaitė, monsinjoras Voicechas Gurlickis, Vilniaus mokytojų namų direktorė Zita Žepnickienė ir daugelis kitų garbingų svečių. Tuo tarpu „Consona“ nustebino klausytojus įspūdingu koncertu, kurio programoje skambėjo net penkios kūrinių premjeros – Aleksandro Čujevo „Balkanų suvenyras“, Albino Repnikovo simfoninė poema „Salos“, Gorka‘os Hermosa’os „Galliano en Santiago“ IV dalis (solistas Raimonds Ungurs, akordeonas), Romano Bažilino „Upė“ ir Walterio Sommerfeldo ispaniškas valsas „Mia bella“, paruoštos specialiai šiam jubiliejiniam renginiui.

Tikra koncerto puošmena tapo solistai. Klausytojus užbūrė Agnės Stančikaitės (sopranas) ir „Consonos“ muzikinis komunikavimas atliekant Ruggero Leoncavallo „Mattinata“ („Rytas“), Elenos Bolero iš Giuseppe Verdi operos „Sicilijos mišparai“ bei Luigi Arditi kūrinį „Bučinys“. Gausiomis ovacijomis buvo palydimi akordeonų orkestro ir solistų virtuozų Raimondso Ungurso (akordeonas) ir Jono Filmanavičiaus (ksilofonas) atliekami kūriniai. Daug spalvų koncerto programai suteikė būgnininkai Arvydas Vainius ir jo talentingas absolventas Mindaugas Stundžia.

Paminėtas garbingas jubiliejus, sulaukta daugybė sveikinimų ir aplodismentų... Laukia nauji darbai, naujos idėjos. „Nesitikėjome kad turime tiek daug gerbėjų, – po koncerto sakė Maestro Ričardas Sviackevičius. – Jeigu Dievas duos sveikatos, sulauksime ir 25-čiui skirto jubiliejinio vakaro. Turime didelius planus, numatytos gastrolės Lietuvoje ir užsienyje. Norėtųsi, kad orkestrą papildytų jauni akordeonistai, su kuriais vieninelis Baltijos šalyse akordeonų orkestras ir toliau puoselėtų akordeono meną ir garsintų Lietuvos vardą“.

Susiję nariai

Ričardas Sviackevičius

Ričardas Sviackevičius

Akordeonininkas, tarptautinių konkursų laureatas, Lietuvos akordeonininkų asociacijos prezidentas, LMTA profesorius, Vilniaus Naujosios Vilnios muzikos mokyklos direktorius

Komentarai