„KITOKS AKORDEONAS“ - NOVATORIŠKAM IR ŽINGEIDŽIAM JAUNIMUI

Publikuota: 2017-12-04 Autorius: Janina Ungurė
„KITOKS AKORDEONAS“ - NOVATORIŠKAM IR ŽINGEIDŽIAM JAUNIMUI

Akordeonas ir juo atliekama muzika XXI a. įgauna vis didesnį pagreitį. Nors ir visiškai dar jaunas muzikinėje istorijoje, akordeonas sparčiai laužo įsigalėjusius stereotipus. Ką jau kalbėti apie pačią akordeono, kaip instrumento, transformaciją ir repertuaro kaitą. Šiandieninėje visuomenėje akordeonas atrodytų dar visai neseniai „gimęs“ lygiaverčiai varžosi su gilias muzikavimo tradicijas turinčiais instrumentais.

Kuriant Lietuvos akordeonistų asociaciją, Vilniaus draugiją, buvo keliami tikslai ir uždaviniai ugdyti akordeono meną Lietuvoje, jį puoselėti ir populiarinti. Nuo 1986 m. pradėjus organizuoti renginius, organizacija pasiekė išties didelių rezultatų. Gerai yra žinomas tarptautinis akordeono festivalis, kasmet suteikiantis galimybę klausytojams išgirsti Pasaulyje pripažintų ir įvertintų žymiausių akordeono virtuozų įvairiaspalves ir originalias programas, negirdėtus opusus. Šiais metais vyko jau XX tarptautinis akordeono festivalis. Taip pat jau tradicijas suformavo ir kiti du stambūs renginiai - vienu metu vykstantys respublikinis ir tarptautinis akordeonistų konkursai, kurie kas antrą metų pavasarį į Vilnių sutraukia pačius gabiausius Lietuvos ir užsienio jaunuosius atlikėjus bei tarptautinis akordeono festivalis seminaras-praktikumas Palangoje, tradiciškai vykstantis rugpjūčio pirmąją savaitę. Jo metu organizuojama aibė koncertų miesto svečiams, vykdomos meistriškumo, atviros pamokos, skaitomi pranešimai.

Prieš ketverius metus Lietuvos akordeonistų asociacija, Vilniaus draugija pradėjo organizuoti edukacinį projektą „KITOKS AKORDEONAS: pasaulio akordeono meno paslaptys“, kuris jau spėjo tapti tęstiniu. Siekdamas puoselėti ir ugdyti vaikų ir jaunimo akademinio muzikavimo akordeonu tradicijas, jų poreikį kultūriniam bendravimui, pristatyti novatorišką akordeono „veidą“ ne tik šalies didžiuosiuose miestuose, bet ir regionuose, projektas paskatino ir suaktyvino akordeono pedagogų bendradarbiavimą Respublikoje bei už jos ribų, padėjo lengviau ir kūrybiškiau bendradarbiauti jauniesiems muzikams, ugdyti profesionalųjį akordeono meną, semtis ir atrasti naujų potyrių renginiuose, skatinančiuose būtent jaunosios kartos inovatoriškumą. Projekto muzikinis spektras plačiai aprėpia netradicinės formos renginius – koncertus, edukacinius užsiėmimus, konferencijas, muzikines dirbtuves Lietuvos muzikos ir meno mokyklose, muziejuose, kitose koncertinėse erdvėse, leidžiančias įvairaus amžiaus dalyviams aktyviai pristatyti novatoriškas programas, kurios atskleidžia instrumento įvairiapusiškumą ir unikalumą. Viliojantis nepažintomis galimybėmis, akordeonas tampa vis patrauklesnis kompozitoriams, ieškantiems dar neištirtų kūrybinių erdvių.

Šiemet projektą sudarė 14 renginių, aprėpusių tris mėnesius. Buvo organizuotos meistriškumo pamokos, kurias vedė pripažinti pedagogai, akordeono profesionalai iš Lietuvos, Lenkijos, Estijos, Baltarusijos, Rusijos, taip pat buvo surengtos tarptautinės konferencijos, kuomet pranešimus skaitė svečiai iš užsienio: Silja Aavik (Estija), Kšyštof Vitkovski (Lenkija), Liudmila Razuvajeva (Baltarusija), Vladimir Kukalovič (Baltarusija), Spodris Kačans (Latvija). Lietuvos pedagogai taip pat išsakė savo pastebėjimus, įžvalgas, mintis, pasidalino patirtimi. Vyko tarptautiniai žinių mainai. Nuskambėję koncertai plačiai aprėpė šalies miestus ir miestelius: Vilnių, Veisiejus, Marijampolę, Kauną, Jašiūnus, Biržus, kuriuose apsijungė įvairaus amžiaus ir muzikinės patirties mokiniai bei studentai. Tokia graži draugystė skatina ne tik mažuosius akordeono virtuozus domėtis, siekti meistriškumo, bet ir profesionalus plėsti šalyje meilę akordeonui. Tai dar kartą įrodo, kad sunkiu ir nelengvu, tačiau širdžiai mielu darbu, galima kurti neapsakomai didelę ir vieningą akordeonistų bendruomenę visoje šalyje bei populiarinti atliekamą muziką už Lietuvos ribų.

Tikimės, kad šiais metais praūžęs projektas „KITOKS AKORDEONAS 2017: pasaulio akordeono meno paslaptys“, skirtas atkurtos Lietuvos 100-mečiui, gyvuos dar ilgus metus, taip skatindamas Lietuvoje instrumento profesionalumą, burdamas šalies jaunuosius virtuozus į vieningą ir nedalomą muzikų bendruomenę.

 

Komentarai