Muzikuojančių šeimų festivalis „Gaidų pynė 2017“ – daug mažų ir didelių atradimų

Publikuota: 2017-10-04 Autorius: Aldona Juodelienė
Muzikuojančių šeimų festivalis „Gaidų pynė 2017“ – daug mažų ir didelių atradimų

„To neįmanoma papasakoti, tai reikia pamatyti“, – pasibaigus festivalio „Gaidų pynė“ koncertui susižavėjimo neslėpė viešnia iš Amerikos, ponia Aldona Vaitienė.

Rugsėjo 24 d. (sekmadienį) svetingoje Vilniaus B. Dvariono muzikos mokyklos erdvėje tvyrojo neįprastas šurmulys – festivalio „Gaidų pynė“ dalyviai ir svečiai rinkosi į festivalio baigiamąjį koncertą. Rudeniškais motyvais išpuošta salės scena ir lauke vasarišką šilumą dalinanti saulė kūrė džiugią ir šventišką nuotaiką, kurios fone paskutiniai festivalio akordai nuskambėjo dar iškiliau ir įsimintiniau.

Kuo buvo ypatinga šių metų festivalio programa? Pirmiausia, pasirodymų gausa ir įvairove, pažėrusia daug mažų ir didelių atradimų. Šiemet festivalio baigiamojo koncerto metu žiūrovus džiugino net 24 muzikuojančių šeimų iš visos Lietuvos pasirodymai. Sulaukėme ir svečių iš užsienio – tai gausi muzikuojanti Asakavičių šeima iš Karaliaučiaus (Kaliningrado) srities Lazdynų (Krasnoznamensko) rajono Pilkalnio (Dobrovolsko) miesto, garbingai atstovavusi Karaliaučiaus krašto lietuvių bendruomenę.

Žiūrovai galėjo išvysti ir įvertinti įvairiais muzikos instrumentais grojančius, įvairios sudėties ansamblių pasirodymus, kurių įvairaus amžiaus nariai – nuo trejų metų vaiko iki garbaus amžiaus suaugusio – džiaugsmo ir kūrybingumo šaltinį atranda skirtingų krypčių ir stilių muzikoje.

Tai ir įsimintinas bei labai profesionalus gitaristų Brolių Poškų duetas, darnus ir svajingas Alytaus Styginių instrumentų kvartetas, energingas ir užburiantis instrumentinis trio „Saulė, Pijus ir draugai“, jaukus ir romantiškas Mamų ir dukrų vokalinis kvartetas, jaunatviškas ir artistiškas „Brolių“ vokalinis kvintetas, nostalgiškas ir lyriškas Germanavičių šeimos ansamblis, tradicinį folklorą puoselėjančios mama ir dukra Ona Auškalnienė ir Rūta Auškalnytė, skambus ir ambicingas senelio ir anūkų ansamblis Cornet trio, žaismingas ir ugningas tėčio ir sūnaus ansamblis „Linksmieji trimitai“, jaukiai žaismingas ir kūrybingas Žvaliauskų šeimos ansamblis „Žvalučiai“ bei originalumu blykstelėjęs Butkevičių šeimos ansamblis, pelnę festivalio nominacijas ir daug žiūrovų simpatijų, ir parodę, kaip išradingai į muzikuojantį ansamblį galima įtraukti vos tik trejų metukų sulaukusius mažuosius šeimos narius, ir daugybė kitų originalių ir puikių šeimų kolektyvų, – visų neįmanoma ir išvardinti. Dalis jų jau dalyvavo praėjusių metų festivalyje „Gaidų pynė“ ir šiemet pasirodė dar patobulėję, išplėtę savo repertuarą, papildę ansamblio sudėtį naujais šeimos nariais. Kiekvienas ansamblis – savaip unikalus. Daugelis jau turi kuo didžiuotis – yra dalyvavę respublikiniuose ar net tarptautiniuose konkursuose, sukaupę nemažą koncertinę patirtį. Kiti – susikūrė specialiai festivaliui „Gaidų pynė“ ir scenoje žengia dar tik pirmuosius, bet jau labai tvirtus žingsnelius.

Pasak vilniečių kornetistų ansamblio Cornet trio įkūrėjo ir vadovo, ilgamečio simfoninio orkestro trimitininko senelio Zigmo Kazlausko, „grojimas ansamblyje suartina žmones – tai bendri siekiai, troškimai, planai ir svajonės. Norėjau, kad mano vaikaičiams išliktų gražūs prisiminimai apie mūsų praleistas akimirkas muzikuojant. Visai nesvarbu, kuo jie bus užaugę, bet muzika juos lydės visą gyvenimą. Pats muzikavimas praturtina žmogų jausmais, fantazija ir gera nuotaika. Ši tradicija iki šiol gyva kultūringose tautose, kurių pavyzdžiu mes norime sekti“. Festivalio-konkurso „Gaidų pynė 2018“ laureatais tapusio ansamblio nariai sako, kad dalyvavimas tokio pobūdžio renginyje padeda pamatyti perspektyvą ir progresą. „Tai tikslas, siekiamybė, savęs patikrinimas. Darbas be užsibrėžto tikslo tampa bevaisis. Visi konkursai tobulina ir drausmina muzikantus, duoda jiems kryptį ir įvertinimą. Tad susitelkim vaisingam darbui...“

Ansambliai apdovanoti diplomais ir premijomis

Palaikyti muzikuojančių šeimų į koncertą susirinko nemažas klausytojų būrys. Dalyvių pasirodymus taip pat stebėjo ir vertino autoritetinga komisija, kurios dauguma – asociacijos Šv. Kazimiero ordinas nariai. Tai Vilniaus B. Dvariono dešimtmetės muzikos mokyklos direktorė Laimutė Užkuraitienė bei mokytoja ekspertė Auksė Stankevičienė, Lietuvos muzikos ir teatro akademijos pedagogai – kompozitorius, orkestrų dirigentas Kazys Daugėla, chorų dirigentas Rolandas Aidukas, muzikologė Virginija Apanavičienė, Lietuvos operos ir baleto teatro operos solistė Sofija Jonaitytė, Šiaulių berniukų ir jaunuolių choro „Dagilėlis“ meno vadovas ir dirigentas bei „Dagilėlio“ dainavimo mokyklos direktorius Remigijus Adomaitis, taip pat partnerių atstovai – Vilniaus muzikos mokyklos „Lyra“ direktoriaus pavaduotojas ugdymui dr. Albertas Baika, Vilniaus Karoliniškių muzikos mokyklos direktorė Aldona Skruibytė, Kauno J. Gruodžio konservatorijos mokytoja ekspertė, muzikologė Gražina Dainauskienė.

Festivalio finale laureato diplomus ir premijas pelnė po tris kolektyvus iš kiekvienos muzikos kategorijos, kurie surinko daugiausiai vertinimo komisijos balų. Taigi: pramoginės muzikos kategorijoje laureatais tapo trimitų duetas „Linksmieji trimitai“ (Vilnius), Mamų ir dukrų kvartetas (Gotlybiškių kaimas, Šakių raj.), Germanavičių šeimos kvartetas (Viduklė, Raseinių raj.); liaudies muzikos kategorijoje – Asakavičių šeimos ansamblis (Kaliningrado sritis, Rusijos Federacija), kanklių ansamblis „Ašarėlė“ (Panevėžys), Ona Auškalnienė ir Rūta Auškalnytė (Akademija, Kėdainių raj.); akademinės muzikos kategorijoje profesinės krypties pogrupyje laureato vardą pelnė gitaristų Brolių Poškų duetas (Vilnius), Styginių instrumentų kvartetas (Alytus), instrumentinis ansamblis „Saulė, Pijus ir draugai” (Vilnius); akademinės muzikos kategorijos mėgėjų pogrupyje laureatais tapo – Cornet trio (Vilnius), Quartole (Vilnius), Austėja ir Liveta Valentaitės (Kaunas).

Taip pat buvo išdalintos kelios nominacijos: „Artistiškiausias pasirodymas” nominuotas vokalinis ansamblis „Broliai” (Šveicarijos kaimas, Jonavos raj.), nominacija „Kūrybiškiausias pasirodymas” atiteko ansambliui „Žvalučiai” (Klaipėda), už „Originaliausią pasirodymą” nominuotas Butkevičių šeimos ansamblis (Klaipėda).

Muzikavimas šeimoje – didelė vertybė

Šeimų šventė – tai Šv. Kazimiero ordino iniciatyva, skirta Lietuvos šeimoms, skatinant šeimos kūrybiškumą, stiprinant šeimos narių ryšius ir bendravimą. Festivalio-konkurso „Gaidų pynė“ organizatoriai, Šv. Kazimiero ordino nariai ir partneriai džiaugiasi, kad šiemet jau antrąjį kartą organizuojamo respublikinio Muzikuojančių šeimų festivalio-konkurso „Gaidų pynė“ iniciatyvą parėmė Lietuvos Respublikos Kultūros ministerija ir Kultūros taryba, skyrusi dalinį projekto finansavimą. Festivalio tikslas – skatinti muzikavimo šeimoje tradicijos atgimimą, siekiant stiprinti šeimos ryšius, ugdyti šeimos narių kūrybiškumą, puoselėti šeimos kultūrines tradicijas – gali būti pasiektas tik užtikrinus nuolatinį veiklos tęstinumą.

„Bendras muzikavimas šeimoje yra didelė vertybė. Jis stiprina vidinius šeimos ryšius, praplečia akiratį, suteikia daug bendro kūrybinio džiaugsmo, – teigia Šiaulių berniukų ir jaunuolių choro „Dagilėlis“ vadovas ir dirigentas Remigijus Adomaitis. „Muzikuojančių šeimų festivalis-konkursas "Gaidų pynė" yra labai reikšmingas ir reikalingas Lietuvos kultūrai renginys, skatinantis šeimas burtis muzikavimui. Tikiu, kad tie vaikai, kurie dabar kartu muzikuoja su savo tėvais, broliais, seserimis, ateityje praplės muzikuojančių šeimų būrį, iš jų išaugs daug puikių asmenybių, gabių menininkų. Tikiu, kad festivalis turi perspektyvą augti ir kasmet suburti vis didesnį būrį muzikuojančių šeimų“.

Šv. Kazimiero ordinas, kurio šūkis – Vivere bonum faciendo („Gyventi, darant gera“), jau keleri metai vykdo kultūrinius, socialinius, labdaringus projektus, įgyvendinamus Ordino narių bei rėmėjų savanoriško darbo dėka. Tad skirta finansinė parama atvėrė galimybes ne tik surengti festivalio dalyvių pasirodymus Lietuvos regionuose bei suburti muzikuojančias šeimas Vilniuje, bet ir, jau pasibaigus festivaliui, suplanuoti dalyvių koncertines keliones į mokyklas, vaikų globos ar senelių namus. Tokios koncertinės išvykos yra abipusiai naudingos ir suteikia nemažai džiaugsmo tiek atlikėjams, tiek klausytojams.

Į muzikuojančių šeimų šventę žmones kvietėme šūkiu „Muzikuojanti šeima – darni šeima. Darni šeima – stipri valstybė“. Darnos ir harmonijos linkime visoms Lietuvos šeimoms, linkime, kad esantys šalia, nuo pačių mažiausių iki garbaus amžiaus, būtų apsupti meilės ir gerumo, kad vaikai augtų laimingi, kūrybingi ir džiaugsmingi, kad muzikinė veikla taptų šeimos ir vaikų gyvenimo turtinimo, džiuginimo, kūrybos ir prigimtinių galių atsiskleidimo šaltiniu. Ir ne taip svarbu, jei šeimose muzika suskamo dar tik ruošiantis šiam renginiui. Tikime, kad ši bendro muzikavimo trauka šeimose ilgainiui ne tik išliks, bet ir stiprės.

Juk „Muzika tai dievų kalba, jinai stebuklus daranti, nutildanti laukinius žvėris, statanti pilis (...). Kuomet ji prasidėjo – niekas negali susekti. Nestebėtina. Užgimė ji drauge su žmogaus siela ir yra tai jo svarbiausioji ir pirmutinė kalba.“ (M. K. Čiurlionis)

                                                                                   

Susiję nuotraukų galerijos

Susiję nariai

Aldona Juodelienė

Aldona Juodelienė

Muzikologė, švietimo organizatorė

Komentarai