Prestižiniame leidinyje – ir lietuvių pavardės

2014 Nr. 3–4 (434–435), Kazys Daugėla

~~Prieš pat Kalėdas mane pasiekė netikėta žinia iš seniai pažįstamo Lietuvos pūtikų bičiulio olandų dirigento Berto Langelerio. Jam grįžtant iš Čikagos daugiau nei pusę leidžiamo nemokamo bagažo sudarė kalėdinė dovana man – Normano E. Smitho enciklopedinis leidinys „Program Notes for Band“.
Bertas Langeleris šiuo metu gyvena ir dirba Estijoje. Jis – vienas iš tarptautinės meistriškumo mokyklos „Trakų fanfarinė savaitė“ iniciatorių, tarptautinio muzikos festivalio „Mes sveikinam Trakus“ orkestro vadovų. Bertas yra neišsenkančios energijos ir nuoširdumo įsikūnijimas, todėl jo apsilankymų laukia daugelio pasaulio šalių pučiamųjų instrumentų kolektyvai, festivaliai, konkursai.
Dirigentas praėjusių metų gruodžio mėnesį dalyvavo Čikagoje kasmet rengiamoje žymiausioje pasaulio simfoninių bei pučiamųjų orkestrų ir muzikos konferencijoje „The Midwest Clinic“, joje pristatė savo įkurtą koncertinę organizaciją „GMF Baltic States OÜ“ (Global Music Facilities; www.globalmusicfacilities.eu). Jau 67-tą kartą vykusioje konferencijoje vienas iš reikšmingesnių įvykių buvo Normano E. Smitho (1921–1998) enciklopedinio leidinio „Program Notes for Band“ pristatymas. Šis žinynas skirtas dirigentams, atlikėjams, muzikologams, orkestrinės muzikos literatūros mokytojams, muzikos įrašų redaktoriams, koncertų vedėjams, jis nuolat papildomas nauja bibliografine medžiaga apie pasaulyje žinomiausius kūrinius pučiamųjų orkestrams.
Į šį didžiulės apimties leidinį įtraukti du lietuvių kompozitorių kūriniai – Broniaus Jonušo (1899–1976) maršas „Gaudžia trimitai“ ir Kazio Daugėlos maršas „Ąžuolėlis“. Jie jau buvo skelbti Normano E. Smitho išleistame enciklopediniame leidinyje „March Music Notes“ (GIA Publications, Inc., Chicago 1993 m. ir 1998 m.). K. Daugėlos pavardė pasaulio kompozitorių sąrašą papildė prieš pat leidinio autoriaus Normano E. Smitho mirtį 1998 m. Dabar jo pradėtą didžiulį beveik viso gyvenimo darbą tęsia dukros Pamlyn ir Linda Smith bei pasaulio orkestrų direktorių taryba, reziduojanti JAV. Maršų muzikos žinyną sudaro 380 kompozitorių biografijos ir 637 populiariausių maršų, sukurtų per pastaruosius tris amžius, aprašymai.
Konferencijos dalyvius naujasis leidinys „Program Notes for Band“ nustebino ne tik pakitusia išvaizda, bet ir apimtimi. Didelio formato 752 puslapių leidinį sudaro 705 kompozitorių biografijos, šimtai iliustracijų ir daugiau kaip 1600 įdomiai ir patraukliai pateiktų kūrinių aprašymai. Enciklopedinė, bibliografinė ryškiausių kūrinių pučiamųjų orkestrams knyga apima 500 metų laikotarpį pradedant nuo G. Frescobaldi (1583–1643) iki šių dienų. Leidinyje detaliai ir tiksliai nurodyta informacija: originalūs ir išversti į anglų kalbą kūrinių pavadinimai, dedikacijos, istoriniai įvykiai, susiję su kūrinio atsiradimu, datos, premjeros, kūrinio sudėtingumo laipsnis, kūrinius išleidusi leidykla, įrašų kompanija, kūrinio trukmė ir kt.
Leidinyje „Program Notes for Band“ aprašomas K. Daugėlos patriotinis maršas „Ąžuolėlis“ sukurtas atgimimo laikotarpiu. Maršo vidurinėje dalyje kompozitorius panaudojo ir išvystė populiarią lietuvių liaudies dainą „Augo girioj ąžuolėlis“. Šis kūrinys pirmąkart buvo atliktas 1989 m. Vilniaus sporto rūmuose pirmojo tarptautinio „Trimito“ festivalio metu diriguojant pačiam autoriui.


„The Midwest Clinic“ – didžiausia pasaulyje nuo 1946 metų rengiama instrumentinės muzikos ugdymo konferencija, kasmet į Čikagą pritraukianti apie 17000 lankytojų iš visų 50 JAV valstijų ir daugiau kaip keturiasdešimt valstybių. Didžiuliuose „Hilton Chicago“, „Palmer House Hilton“, „Congress Plaza Hotel“ ir „Merle Reskin Theatre“ komplekso pastatuose vienu metu vyksta daugybė renginių. Pelno nesiekiančios organizacijos „The Midwest Clinic“ tikslai – tobulinti muzikos mokymo standartus, skleisti naujus muzikinio ugdymo metodus ir naujausią informaciją muzikos mokytojams, direktoriams, orkestrų ir ansamblių dirigentams.
Konferencija kasmet atidaroma gruodžio viduryje, visada antradienį. Žymiausių pasaulio simfoninių ir styginių orkestrų koncertai ir paskaitos, vadinamosios klinikos, vyksta trečiadienį ir ketvirtadienį nuo 8.30 val. ryto iki 23.15 val. vakaro. Pučiamųjų orkestrų ir ansamblių, džiazo kolektyvų koncertų programoms ir klinikoms skiriamas penktadienis ir šeštadienis iki pietų. Konferencija baigiasi finaliniu koncertu šeštadienį 13 val.
Kiekvienais metais daugiau nei 350 kompanijų ir organizacijų „Hilton Chicago“ parodų paviljonuose nuo trečiadienio iki penktadienio demonstruoja muzikos instrumentų, kūrinių leidybos, metodinės literatūros, kompiuterinių muzikinių programų, garso ir vaizdo įrašų naujienas. Viena žymiausių JAV leidyklų „Kjos Music Company“ yra didžiausia šios konferencijos rėmėja nuo pat įkūrimo pradžios.
Daugiau nei aštuoniasdešimt žymiausių pasaulio lektorių kasmet skaito pranešimus ir veda meistriškumo kursus visais aktualiausiais instrumentinės muzikos klausimais. Ankstesnėse konferencijose klinikoms vadovavo Wyntonas Marsalis, Timas Lautzenheiseris, Johnas Corigliano, Markas Camphouse, Frankas Ticheli, Frédéricas Fennellas, Himie Voxmanas, Karelas Husa ir kt. Koncertuose galima išvysti ne tik profesionalių atlikėjų ir kolektyvų, pavyzdžiui, Čikagos simfoninį orkestrą ar Tokijo Kosei pučiamųjų orkestrą, bet ir talentingų atlikėjų iš bendrojo lavinimo mokyklų, koledžų, universitetų. Praėjusių metų konferencijoje koncertavo varinių pučiamųjų kvintetas „Canadian Brass“, Čikagos filharmonijos džiazo orkestras, Bruklino simfoninis pučiamųjų orkestras, Ksavero universiteto pučiamųjų orkestras, Kentukio universiteto džiazo ansamblis ir kt.
Vanderkuko muzikos koledžo pučiamųjų ansamblis (sudėtimi prilygsta dideliam orkestrui) naują koncertinę programą konferencijoje pristato kasmet. Mat renginiui prireikia daugiau nei 100 savanorių pagalbos, ir jų dauguma būna šio koledžo studentai, dėl keistos aprangos praminti „mėlynosiomis liemenėmis“ (blue vests). Konferenciją rengia tik dvidešimt penki samdomi profesionalai.
Konferencijos iniciatyva buvo įsteigtas mokytojų duomenų centras (Teacher Resource Center), teikiantis įvairias paslaugas, pavyzdžiui, programinės įrangos demonstravimą, galimybę pedagogams dalyvauti pokalbiuose dėl darbo ir kt.
Kiekvienoje konferencijoje jos direktorių taryba skiria tris apdovanojimus labiausiai pasižymėjusioms asmenybėms. Garbės medaliu praėjusių metų konferencijoje buvo įvertinta nusipelniusi JAV pedagogė Dorothy Straub, Tarptautinio apdovanojimo nominacija pagerbtas prof. Anatolijus Dudinas iš Maskvos, Industrinis apdovanojimas įteiktas Joe Lamondui, atstovaujančiam muzikos instrumentų gamintojams.

Prenumeruokite „Muzikos barus“!