Pasaulio tautų muzika su lietuviškais prieskoniais

2014 Nr. 5–6 (436–437), Laurynas Butkauskas

~~Saulius Petreikis – išskirtinis atlikėjas Lietuvos muzikos padangėje. Trimitas, birbynė, lumzdeliai, ragai, klasikinė fleita, indiška fleita bansuri, armėniškas dūdukas, airiška fleita, keltiški vistlai, persiškas najus, vengrų švilpos – tai tik dalis instrumentų, kuriais profesionaliai groja iš Barstyčių kilęs ekstravagantiškas žemaitis.
Talentingiausiu jaunosios kartos multiinstrumentininku vis dažniau vadinamas Saulius savo kelią per muzikos pasaulį pradėjo grodamas trimitu. Klaipėdos Stasio Šimkaus konservatorijoje jis mokėsi pas Virgilijų Nemaniūną, vėliau studijas tęsė Lietuvos muzikos ir teatro akademijoje, 2010 m. baigė docento Adomo Kontauto klasikinio trimito klasę.
„Esu dėkingas savo pedagogams, suformavusiems mano gebėjimus. Girdėjimas, muzikos suvokimas, grojimas ansamblyje, instrumentų pažinimas – visa tai yra neįkainojama studijų patirtis, padėjusi pagrindą tolesniam tobulėjimui. Klasikinė muzika – tai pamatai, kuriuos turėdamas gali pradėti lipdyti ką nors nauja, – kalbėdamas su „Muzikos barais“ sakė S. Petreikis.
Dar studijuodamas akademijoje trimitininkas suprato, kad klasikiniu muzikavimu neapsiribos. Neužteko ir mėginimų džiazuoti bei improvizuoti. Domėjimasis įvairių šalių kultūromis Saulių paskatino į rankas paimti etninius instrumentus, netrukus tapusius neatskiriama jo gyvenimo dalimi. Privačios pamokos, meistriškumo kursai, kelionės, susitikimai su virtuozais – atlikėjas pasinėrė į naujas garso išgavimo ir muzikos žanrų studijas, kurias tęsia iki šiol.
„Pirmoji buvo indiška fleita bansuri, vėliau ėmiau mokytis groti keltiškais, iranietiškais ir kitų šalių instrumentais, – pasakoja Saulius. – Visų pirma turi susipažinti su pagrindinėmis instrumento ir šalies kultūros taisyklėmis: kaip groti, ko negalima groti, kaip išvengti kičo. Tačiau visa tai aš darau per savo, lietuvio, suvokimą. Norisi, kad atliekama muzika sudomintų, pavyzdžiui, ir iranietį. Kad žmogus suklustų: „O, naudojami visi autentiški dalykai, tačiau visa tai daroma kažkaip kitaip!“ Mano siekis – ne groti autentiškas melodijas, o kurti, skoningai derinant skambesį ir subtilybes.“

Įsitikinti Sauliaus Petreikio gebėjimais ne tik virtuoziškai muzikuoti, bet ir kurti išskirtines, savito stiliaus kompozicijas galima pasiklausius naujosios kompaktinės plokštelės „Pasaulio tautų muzika“. Čia susipina įvairiausi žanrai – klasika, folkloras, džiazas ir netgi subtiliai pritaikoma elektronika, o naudojamų instrumentų įvairovė ir jų skambesys, patogiai įsitaisius namuose, leidžia aplankyti įvairius planetos kampelius – nuo Malio iki Lietuvos, nuo Airijos iki Tibeto.
Kompaktinėje plokštelėje – 17 kompozicijų, kurias per pastaruosius keletą metų Saulius grojo ir įrašė su skirtingais atlikėjais ir grupėmis. Tarp nuolat įvairiuose projektuose dalyvaujančio multiinstrumentininko partnerių – belgų gitaristas Chrisas Ruebensas ir jo ansamblis, elektroninės muzikos atlikėjas Ignas Juzokas, folkloro dainininkė Rasa Serra, grupė „MaLituanie“ ir, be abejo, grupė „Saulės broliai“.

„Saulės broliai“ – 2010 m. susikūręs kolektyvas, kurį šiuo metu sudaro keturi muzikantai: gitara ir saksofonu grojantis bei dainuojantis Sauliaus brolis Donatas Petreikis, smuikininkas Tadas Dešukas, perkusininkas Vytis Vainilaitis ir pats Saulius. Grupei neretai padeda akordeonistas Audrius Pazniokas ir kiti kviestiniai atlikėjai. Įrašinėjant pirmąją albumo kompoziciją, sutartinės bruožų turintį kūrinį „Puella“, „Saulės broliams“ talkino akordeonistas Povilas Velikis ir tūbininkas Mindaugas Rarivanas.
„Saulės broliai“ – labai lankstus kolektyvas, galintis groti tiek populiariąją, tiek ir akademinę muziką. Mūsų stiprybė ta, jog visi esame profesionalūs muzikantai, gebantys laviruoti tarp įvairių stilių ir žanrų – grupės kūryboje yra ir folkloro, ir džiazo, ir popso elementų, – teigia S. Petreikis. – Nors netrukus į Olandiją tęsti džiazo saksofono studijų išvyksta Donatas, grupės veidas neturėtų pasikeisti – grosime širdžiai mielas savo pačių kompozicijas.“

Į albumą „Pasaulio tautų muzika“ įtrauktos ir dvi kompozicijos, įrašytos kartu su „Chris Ruebens Ensemble“ kolektyvu (Chris Ruebens – gitara, Saulius Petreikis – trimitas, fleitos, vokalas, Vytautas Bikus – klavišiniai, Andrius Kairys – perkusija). Džiazo, bliuzo, Lotynų Amerikos muzikos ir netgi flamenko stiliaus bruožų turi skaidrios harmoninės faktūros kūriniai „No Farawell“ ir „Toto“ iš naujos ansamblio kompaktinės plokštelės „The Yellow Duck“, kuri visai neseniai buvo nominuota 13-ųjų Nepriklausomos muzikos apdovanojimų (13th Independent Music Awards) nepriklausomų albumų kategorijoje.
„Chrisas – Baltijos gitarų kvarteto narys, su kuriuo susipažinome Vilniuje ir bendradarbiaujame jau keletą metų. Jis ne tik puikus atlikėjas, bet ir talentingas kompozitorius, turintis savitą požiūrį į muziką ir mėgstantis jungti įvairius stilius. Kurdami albumą „The Yellow Duck“ dirbome visus metus, jį įrašėme Lietuvos radijo ir televizijos studijoje, o paskutiniai garso tvarkymo štrichai buvo sudėlioti Belgijoje“, – sakė S. Petreikis, kartu su „Chris Ruebens Ensemble“ balandžio 3 d. koncertuosiantis Vilniaus Šv. Kotrynos bažnyčioje.

„Pasaulio tautų muzikos“ kolekcijoje netrūksta ir dueto „World Duo“ kūrybos. Tai – S. Petreikio ir elektroninės muzikos atlikėjo Igno Juzoko tandemas, bendradarbiaujantis nuo 2009-ųjų. Skirtingai nei kituose kūriniuose, čia etniniai instrumentai skamba lydimi elektroninio fono – jis sėkmingai dera su klasikinės, džiazo ir folkloro muzikos elementais. Anksčiau „World Duo“ yra parengęs programą su Veronika Povilioniene, o 2013 m. prie dueto prisijungė kita folkloro muzikos atlikėja – daininkė Rasa Serra (Rasa Veretenčevienė). Trijų skirtingo plano menininkų tandemas kartu koncertavo „Vilniaus dienų“ festivalyje Gdanske, albume galima išgirsti jų bendrą darbą „Rūta žalioji“. Tai – itin originali lietuvių liaudies dainos aranžuotė, kuriai pikantiškumo suteikia iranietiško najaus skambesys ir raminanti elektronikos vibracija.

„MaLituanie“ – dar vienas tarptautinis projektas ir to paties pavadinimo albumas, kuriame susiliejo dviejų skirtingų pasaulio kraštų – Malio ir Lietuvos – muzikinės patirtys ir tradicinės dermės. Mūsų šalies atlikėjų grupė, tarp kurių buvo ir Saulius, 2013 m. koncertavo ir dirbo kartu su afrikiečiu Baba Sissoko, grojančiu etniniais Malio instrumentais ir laikomu kalbančių būgnų tamani virtuozu. „Pasaulio tautų muzikos“ kompaktinėje plokštelėje šį projektą pristato kompozicija „Šviesa“, įrašyta kartu su minėtuoju muzikantu iš Afrikos žemyno ir kanklininke Indre Jurgelevičiūte.
„MaLituanie“ idėja unikali ne tik tuo, kad suvienijo dviejų skirtingų kultūrų atstovus. Beje, tarpusavio ryšį su svečiu iš Afrikos radome labai greitai. Albumas įrašytas vos per keturias dienas, kiekvieną kompoziciją atliekant tik po vieną kartą, net nesitariant dėl išankstinės tematikos. Viskas gimė natūraliai – nors esame iš skirtingų kraštų, mus sieja tie patys žemiški dalykai: žmonių santykiai, gyvenimas, gamtos ciklas“, – prisiminė S. Petreikis.

Pasak multiinstrumentininko, į pretenzingą kompozitoriaus vardą jis nepretenduoja. „Muzika man yra hobis ir darbas – nenusibosta niekada. Taip, aš esu kūrėjas, tačiau tik tiek, kiek reikia sau pačiam – širdžiai artimą muziką groti mieliausia. Nesu kompozitorius, nes nekuriu kitiems. Projektai prasideda ir baigiasi, o nuolat lieka tik vienas ansamblis – Saulius Petreikis“, – šypteli pastaruoju metu daug laiko Škotijoje praleidęs atlikėjas. Ten kartu su vietos muzikantais lietuvis įrašė savos kūrybos albumą „Lowland“, kuris dienos šviesą turėtų išvysti gegužės mėnesį.

 

Prenumeruokite „Muzikos barus“!