Tarptautinį maršinių orkestrų festivalį iš Panevėžio stebėjo visas pasaulis

2015 Nr. 11–12 (454–455), Kazys Daugėla

Spalio 24 d. Panevėžio „Cido“ arenoje įvyko pirmasis Baltijos šalyse Tarptautinis maršinių orkestrų festivalis-konkursas „SoundSport and DrumLine Battle Baltic“, kuriame dalyvavo būgnininkų orkestrai iš Nyderlandų, Lietuvos bei geriausi marširuojantys pučiamųjų orkestrai iš Lenkijos, Lietuvos, Latvijos ir Estijos. Daugiau kaip 500 muzikos atlikėjų tris valandas džiugino ne tik arenoje susirinkusius žiūrovus, bet ir beveik 80 tūkstančių tiesioginės transliacijos stebėtojų visame pasaulyje (orkestrų kovas buvo galima matyti ir internetu). TV3 Play kompanijos paskelbtoje suvestinėje nurodoma, kad tą vakarą tiesiogine renginio transliacija mėgavosi per 43 tūkst. Lietuvos, 24 tūkst. Olandijos, daugiau kaip 7 tūkst. kitų Europos šalių – Jungtinės Karalystės, Airijos, Vokietijos, Švedijos, Norvegijos, Belgijos, Danijos ir Italijos – žiūrovų, taip pat 2,8 tūkst. Jungtinių Amerikos Valstijų muzikos mėgėjų.

Renginį stebėjo ir vienos garsiausių fortepijonus gaminančios bendrovės „Steinway“ viceprezidentas Robertas E. Vitouxas, atvykęs iš Niujorko. Garbingas svečias buvo sužavėtas nepaprastai geros renginio organizacijos, įdomios ir turiningos programos. „Jungtinėse Amerikos Valstijoje tokio pobūdžio renginiai pastaruoju metu tapo labai populiarūs, sutraukia gausybę žiūrovų, kartais JAV arenos negali sutalpinti visų norinčiųjų, todėl dažnai jie vyksta didžiausiuose stadionuose“, – sakė Robertas E. Vitouxas.

Panevėžyje konkursines maršines programas pristatė žinomi profesionalūs kolektyvai – Estijos ir Lietuvos kariuomenės orkestrai, Lietuvos valstybinis pučiamųjų orkestras „Trimitas“, Vidaus reikalų ministerijos reprezentacinis pučiamųjų orkestras, taip pat ir mėgėjų kolektyvai – Lenkijos Koronovo miesto kultūros centro jaunimo pučiamųjų instrumentų orkestras, Latvijos orkestras „Rota“ ir Alūksnės miesto J. E. Gliuko gimnazijos orkestras, Panevėžio rajono jungtinis pučiamųjų instrumentų orkestras „Aukštyn“.

„DrumLine“ kovoje kartu su žinomu pasaulyje būgnininkų orkestru „Jubal Drum & Bugle Corps“ (Olandija) ir Lenkijos „Drumline“ pirmą kartą varžėsi Lietuvos mušamųjų instrumentų ansambliai „Ritmas kitaip“ iš Šiaulių ir „Aukštyn“ iš Panevėžio rajono. Programą paįvairino Lietuvos mušamųjų instrumentų virtuozų Sauliaus Auglio ir Artūro Maniušio timpanais bei jaunųjų panevėžiečių Anetės Kašėtaitės (12 m.) ir Valentinos Šalkauskaitės (18 m.) lietuviškais skrabalais temperamentingai atliekamos muzikinės dvikovos.

„DrumLine Battle“ – mušamaisiais grojančių komandų varžybos, kurios vyksta dvikovų principu laikantis griežtų tarptautinių taisyklių. Kiekvienoje dvikovoje komandos groja paeiliui, du kartus po 90–120 sekundžių. Teisėju čia tampa publika – laimi ta komanda, kuri sulaukia garsiausių aplodismentų ir didžiausio palaikymo. Jeigu nugalėtojas iš pirmosios publikos reakcijos nepaaiškėja, komandos groja dar po vieną kartą. „SoundSport“ ir „DrumLine Battle“ – dvi greitai išpopuliarėjusios pasaulinio lygio muzikinių kolektyvų varžybos, kurias rengia JAV organizacija „Drum Corps International“ (DCI). Orkestrų pasirodymus vertino tarptautinė komisija: Mike´as Scottas, Tomas Gasparinni (JAV) ir Marianas Wolny (Lenkija).

Pirmąją vietą iškovojo Panevėžio rajono mušamųjų instrumentų ansamblis „Aukštyn“, vadovaujamas Remigijaus Vilio. Šie metai orkestrui buvo įtempti, tačiau labai sėkmingi: puikūs pasirodymai prestižiniame Europos varinių pučiamųjų instrumentų čempionate Freiburge (Vokietija), laimėti aukščiausi apdovanojimai dviejuose Lenkijoje vykusiuose festivaliuose-konkursuose: Zblewo – Auksinio Floriono statulėlė, XXIV tarptautiniame pučiamųjų orkestrų festivalyje „Złota lira“ Rybnike – „Auksinė lyra“. Šis naujai suburtas mušamųjų instrumentų kolektyvas, kuriam talkino Aaronas Spevakas (JAV), sudarytas iš pučiamųjų orkestro muzikantų ir papildytas naujais nariais iš įvairių Panevėžio rajono mokyklų. Aaronas Spevakas, šiuo metu gyvenantis Belgijoje ir studijuojantis Lietuvos muzikos ir teatro akademijoje, yra grojęs žymiausiuose JAV maršiniuose orkestruose „Blue Devils“, „Carolina Crown“, „Cavaliers“ ir „The Colts“. Daugelio renginių Lietuvoje iniciatorius R. Vilys džiaugėsi, kad seniai puoselėtą idėją surengti didelį mušamųjų ir pučiamųjų orkestrų šou, kokie vyksta Vakarų pasaulyje, pavyko realizuoti gimtajame Panevėžyje.

Konkurso „SoundSport and DrumLine Battle Baltic 2015“ Panevėžyje Grand Prix į Olandiją išsivežė prieš daugiau kaip šimtą metų įkurtas būgnininkų ansamblis „Jubal Drum & Battle Corps“ iš Dordrechto miesto, esančio pietų Nyderlanduose. 2015 metais jie tapo DCI tarptautinės klasės čempionais.

Prieš renginį vyko seminaras orkestrų vadovams, kurį vedė perkusijos instruktorius ir ritmo meistras Mike´as Scottas iš JAV, surengti lektoriaus Tomo Gasparinni (JAV) meistriškumo kursai grojantiems mušamaisiais instrumentais.

Lietuvoje abu renginius organizavo Lietuvos varinių pučiamųjų instrumentų orkestrų asociacija kartu su Panevėžio „Cido“ arena ir organizacija „Artspark“. Tarptautinį maršinių orkestrų festivalį-konkursą rėmė Lietuvos kultūros taryba ir organizacija „Artspark“, bendradarbiaujanti su „SoundSport and DrumLine Battle“ organizatoriais. 

„Tai buvo pats trankiausias ir garsiausias „Cido“ arenos gimtadienis. Ilgai dirbome, kol pavyko atvežti išties pasaulinio lygio renginį į Lietuvą. Tikimės, kad „SoundSport“ ir „DrumLine Battle“ taps kasmetiniu renginiu ir arenos vizitine kortele“, – džiaugėsi „Cido“ arenos vadovas Tomas Inčikas.

Pirmasis tokio pobūdžio projektas reikšmingas orkestrų sklaidai Baltijos regiono šalyse: taip plečiasi muzikiniai ryšiai, vykdoma edukacinė-kultūrinė veikla, jaunimas ne tik mokosi ir tobulėja, bet ir susipažįsta, bendrauja, įgyja patirties.

 

Prenumeruokite „Muzikos barus“!