Jaunieji Europos talentai renkasi kamerinę muziką

2016 Nr. 5–6 (460–461), MB inf.

Europos kamerinės muzikos akademija (ECMA) – Europos jaunųjų talentų kalvė, kuri daugiausia dėmesio skiria styginių kvartetams ir fortepijoniniams trio. Siekdama puoselėti kamerinės muzikos tradicijas, ECMA remia geriausius jaunus ir veržlius ansamblius, organizuoja talentingiausių atlikėjų aukščiausio lygio mokymus ir rūpinasi jų koncertine karjera.

Europos kamerinės muzikos akademiją įsteigė ir jai vadovauja Hatto Beyerle ir Johannesas Meisslis. Prof. Hatto Beyerle – vienas žymiausių kamerinės muzikos Europoje propaguotojų, garsaus Albano Bergo kvarteto įkūrėjas ir buvęs narys, Austrijos, Vokietijos ir Prancūzijos muzikos universitetų dėstytojas. Prof. Johannesas Meisllis – pasaulinio garso styginių kvarteto „Artis“ narys, Vienos muzikos ir teatro universiteto J. Haydno kamerinės muzikos instituto vadovas.

2011 m. Lietuvos muzikos ir teatro akademijai už reikšmingus edukacinius pasiekimus kamerinės muzikos srityje buvo suteikta garbė tapti ECMA nare. Kiekviena iš septynių organizacijos narių, Austrijos, Suomijos, Prancūzijos, Jungtinės Karalystės, Norvegijos, Italijos ar Lietuvos akademija, kasmet savo šalyje surengia po vieną kamerinės muzikos meistriškumo kursų sesiją, į kurią atvyksta ECMA profesoriai ir studentai. Sesijose greta individualių kamerinės muzikos kursų vyksta paskaitos, supažindinančios su priimančiosios šalies ir jos muzikos istorija, kamerinės muzikos situacija regione. Visi renginiai atviri laisviems klausytojams.

2014 metų rugsėjo 28 – spalio 4 dienomis Lietuvos muzikos ir teatro akademijoje vyko trečioji ECMA sesija, Prancūzijoje, Norvegijoje, Austrijoje ir Lietuvoje reziduojantys jaunieji muzikantai dalyvavo žymiausių Europos kamerinės muzikos pedagogų meistriškumo kursuose bei surengė koncertus salėje „Piano.lt“ ir Taikomosios dailės muziejuje. Tos sesijos favoritai buvo fortepijoniniai trio „Acros“ (Venesuela, Vokietija, Ekvadoras), „Karnine“ (Prancūzija), „AlbaNord“ (JAV, Pietų Korėja, Kinija), „Claviola“ (Lietuva), styginių kvartetai „Girard“ (Prancūzija), „Mettis“ ir „Adora“ (Lietuva).

Trečiosios ECMA sesijos Vilniuje meistriškumo kursus vedė profesoriai iš Vienos Johannesas Meisslis ir Avedis Kouyoumdjianas bei Miguelis da Silva (Paryžius). Paskaitas skaitė aktorė, LMTA doc. Adrija Čepaitė ir istorikė dr. Loreta Skurvydaitė (Vilniaus universitetas).

„Galimybė dalyvauti ir stebėti ECMA sesijos meistriškumo kursus nepaprastai padeda LMTA studentams tobulėti. Du Lietuvos kameriniai ansambliai – fortepijoninis trio „FortVio“ ir styginių kvartetas „Mettis“ – tapo ECMA globojamais ansambliais 2011 ir 2014 metais. Jaunųjų Lietuvos muzikantų studijos įvairiose šalyse rengiamose ECMA sesijose skleidžia žinią apie mūsų šalies muzikinę kultūrą, aukštą jaunųjų muzikantų lygį“, ­– teigė viena iš ECMA meno vadovų, LMTA Kamerinio ansamblio katedros vedėja prof. Dalia Balsytė.

Įspūdingiausios trečiosios ECMA sesijos Vilniuje koncertų akimirkos įamžintos kompaktinėje plokštelėje, kuri šį kartą pasiekia „Muzikos barų“ prenumeratorius.

Ypač džiugu, kad ECMA sesijų favoritas styginių kvartetas „Mettis“ šių metų gegužės 2–8 dienomis vykusiame aštuntajame Bordo (Prancūzija) tarptautiniame styginių kvartetų konkurse pelnė II premiją ir specialųjį prizą. Paskutinį kartą, 1972 m., tokio prestižinio konkurso laurus (iš Lježo) į Lietuvą yra parvežęs Vilniaus kvartetas.

2016 metų Bordo konkurso pirminei atrankai medžiagą buvo pateikę 28 styginių kvartetai iš viso pasaulio. Dalyvauti buvo pakviesti 13 ansamblių iš Kanados, Pietų Korėjos, Slovakijos, Italijos, Prancūzijos, Vokietijos, Japonijos, Izraelio, Ispanijos ir Lietuvos. Šio konkurso nugalėtojais yra tapę garsūs styginių kvartetai – Belcea (Jungtinė Karalystė), Parkerio (JAV), „Atrium“ (Rusija), Zemlinsky (Čekija), Schumanno (Vokietija).

Styginių kvartetas „Mettis“ – Kostas Tumosa (smuikas), Bernardas Petrauskas (smuikas), Karolis Rudokas (altas), Rokas Vaitkevičius (violončelė) – susibūrė 2011 m. LMTA profesoriaus Augustino Vasiliausko klasėje. Visi kvarteto nariai yra daugelio šalies ir tarptautinių konkursų laureatai, jie koncertuoja solo, kamerinių ansamblių bei orkestrų sudėtyje, dalyvauja įvairiuose muzikiniuose projektuose, meistriškumo kursuose. Tai vieni aktyviausių Lietuvos jaunosios kartos atlikėjų. Nuo pat pirmų pasirodymų scenoje jaunas ir ambicingas kvartetas buvo pripažintas vienu perspektyviausių LMTA kolektyvų.

„Mettis“ nuolat tobulinasi meistriškumo kursuose: dalyvavo ECMA sesijose Vilniuje bei Grosraminge (Austrija), taip pat Tarptautinėje vasaros akademijoje (ISA) Reichenau, Austrijoje, kur dirbo su žymiausiais Europos kamerinės muzikos atlikėjais ir pedagogais. Už sėkmingus pasirodymus ISA ʹ12 konkurse bei koncertuose kvartetas buvo apdovanotas Vienos muzikos ir teatro universiteto J. Haydno instituto prizu.

2012 m. rudenį „Mettis“ buvo vienas iš trijų perspektyvių Europos studentų kvartetų, atrinktų dalyvauti Vilkrozo (Villecroze, Prancūzija) muzikos akademijos rengiamuose meistriškumo kursuose, 2013 m. gegužę dalyvavo Europos muzikos akademijų festivalyje (EFAM) Varšuvoje, birželio mėnesį koncertavo 49-ajame Plovdivo (Bulgarija) kamerinės muzikos festivalyje.

2014 m. rugpjūtį vykusioje Tarptautinėje vasaros akademijoje (ISA) „Mettis“ tapo dviejų konkursų nugalėtoju, itin sėkmingai pasirodė 7 koncertuose (vienas jų tiesiogiai transliuotas per Vienos radiją), tapo ECMA nariu. Taigi dabar šioje elitinėje organizacijoje yra jau du alumnų statusą turintys nariai: fortepijoninis trio „FortVio“ (LMTA pedagogai I. Baikštytė, I. Rupaitė ir P. Jacunskas) ir styginių kvartetas „Mettis“.

 

 

Prenumeruokite „Muzikos barus“!