Kamerinės muzikos vakaras Gariūnų koncertų salėje

2016 Nr. 3–4 (458–459), Ona Kupčiūnienė

Vasario 25 dieną Gariūnų verslo parko koncertų salėje įvyko puikus koncertas – grojo jauni ir talentingi muzikantai violončelininkas Dmitrijus Berezinas ir pianistas Jurgis Aleknavičius.

Galbūt kam nors žodžių derinys „Gariūnai ir klasikinės muzikos koncertas“ dar skamba keistai ir netikėtai, tačiau jau trečią sezoną veikianti 250 vietų kamerinė salė turi savo publiką. Štai ir tą vakarą klausytojų susirinko vos ne dvigubai daugiau nei telpa į salę. Programa, sudaryta iš klasikinės muzikos šedevrų, lyg ir neskirta eiliniam klausytojui, tačiau publika klausė užgniaužusi kvapą. Koncertą vedė patys atlikėjai, ir turbūt tai suteikė ypatingo žavesio ir šilumos, sukūrė jaukią ir nuoširdžią atmosferą.

Violončelininkas Dmitrijus Berezinas – Nacionalinės M. K. Čiurlionio menų mokyklos auklėtinis, 2015 metais baigė bakalauro studijas Sankt Peterburgo valstybinėje N. Rimskio-Korsakovo konservatorijoje, šiuo metu tęsia mokslus Vokietijoje, Kelno aukštojoje muzikos ir šokio mokykloje. Pianistas Jurgis Aleknavičius, baigęs magistro studijas Lietuvos muzikos ir teatro akademijoje, 2011 m. išvyko pasisemti žinių į Sankt Peterburgo konservatoriją. Čia jis baigė aspirantūros studijas, nuo 2015 m. toliau gilinasi į fortepijono meno aukštumas LMTA meno doktorantūroje. Abu atlikėjai yra daugelio Lietuvos ir tarptautinių konkursų laureatai. Studijuojant Rusijoje susikryžiavo jų keliai ir gimė idėja sukurti bendrą projektą.

Koncerto pradžioje Dmitrijus pasakė: „Mes labai džiaugiamės, kad kartu su Jurgiu pagaliau atsirado galimybė surengti bendrą koncertą. Šiandien mes dovanojame savo muziką gimtosios šalies publikai.“

 Koncertą pradėjo Dmitrijus Berezinas. Jis atliko tris dalis iš J. S. Bacho Siuitos violončelei Nr. 3, C-dur. Pakylėtai skambėjo didingasis Preliudas. Antroji dalis, Sarabanda, – lyg nuoširdus pasakojimas su skausmingomis dejonėmis. Žyga trykšta šventiška ir džiaugsminga nuotaika.

Vokiškąją koncerto dalį tęsė šviesi ir jaunatviška L. van Beethoveno Sonata violončelei ir fortepijonui Nr. 1, F-dur. Tai vienas ankstyvųjų kompozitoriaus kūrinių, parašytas 1796 metais, kai kompozitoriui buvo 26-eri. Muzika nepaprastai virtuoziška, kupina jaunatviškos energijos, atlikėjai ją pagrojo stilingai, lengvai ir žaismingai.

Prancūzų kompozitoriaus J. Massenet Meditacija iš operos „Tais“ („Thaïs“) originaliai parašyta arfai ir violončelei. Dieviškas Dmitrijaus violončelės skambėjimas, jautrus ir subtilus fortepijono akompanimentas vaizdingai perteikė operos herojės sielos kančias, dramatiškas tragizmas kūrinio kulminacijoje sujaudino visus klausytojus.

Pianistas Jurgis Aleknavičius meistriškai ir įtaigiai paskambino C. Debussy pjeses „Varpų garsai pro lapus“ ir „Auksinės žuvelės“ iš antrojo ciklo fortepijonui „Paveikslai“.

Koncerto pabaigoje skambėjo F. Chopino Sonatos violončelei ir fortepijonui g-moll I dalis Allegro moderato. Fortepijono genijus F. Chopinas violončelei parašė vos 3 kūrinius, todėl violončelininkams ši muzika ypač brangi. Atlikėjų meistriškumas ir talentas, jų jaunatviškas temperamentas, darnus ansamblis, įtikinanti kūrinio interpretacija sukėlė tikrą furorą.

Šio kamerinio dueto debiutas gimtajame mieste tapo ryškiu muzikinio gyvenimo įvykiu. Lieka laukti naujų ansamblio koncertų.

 

Prenumeruokite „Muzikos barus“!