Muzikų sąjungoje

2017 Nr. 3–4 (470–471), Kotryna Lukošiūtė ir MB inf.

Lietuvos muzikų sąjunga „Vilniaus knygų mugėje 2017“

Vasario 23–26 dienomis „Litexpo“ rūmuose vyko 18-oji tarptautinė Vilniaus knygų mugė, stebinusi ne tik knygų, bet ir įvairiausių renginių – koncertų, susitikimų, pristatymų, diskusijų – gausa. Jau trečius metus lankytojų laukė Muzikos salė, čia savo leidinius ir veiklą pristatė ir Lietuvos muzikų sąjunga. Sąjungos stende buvo galima susipažinti su LMS leidiniais – profesionaliosios muzikos atlikėjų įrašais, natomis, knygomis – ir juos įsigyti.

Išskirtinis Muzikos salės renginių akcentas buvo vasario 24 dieną vykusi diskusija „Ar nužudyta klasikinė muzika?“ Atsakymo į šį klausimą ieškojo trijų kartų muzikai – kompozitoriai Giedrius Kuprevičius ir Audronė Žigaitytė, vibrafonininkas, LRT „Klasikos“ laidų vedėjas Marius Šinkūnas.

Šių metų naujovė – galimybė įsigyti mp3 formato LMS kolekcijos klasikinės muzikos įrašų. Nuo 2015 metų veikiančioje internetinėje parduotuvėje www.parduotuve.muzikusajunga.lt pristatoma visa LMS kolekcija. 2000 metais pradėjusi kompaktinių plokštelių leidybą, šiandien Lietuvos muzikų sąjunga jau turi 122 kompaktines plokšteles, gausėja ir DVD kolekcija. Tai ypatingos vertės archyvas, kuriame yra ir su ilgamečiu partneriu LRT išleistų unikalių archyvinių įrašų (operos „Traviata“, „Kaukių balius“, Johanno Strausso valsų lietuviškos interpretacijos antologija ir kt.), ir muzikos edukacijai skirta „Muzikos antologija“ (21 CD), ir šiandienos muzikų įrašų. Atlikėjų spektras itin platus – nuo jaunatviškų, akademinės muzikos standartų nepaisančio ansamblio „Subtilu-Z“ ir multiinstrumentininko Sauliaus Petreikio iki tokių operos scenos grandų, kaip Violeta Urmanavičiūtė-Urmana, Vaclovas Daunoras, Virgilijus Noreika, Elena Čiudakova... Išskirtinę vietą šioje kolekcijoje užima „Auksiniai diskai“ – juose įrašyta nuo 2001-ųjų kasmet LMS teikiamo apdovanojimo laureatų atliekama muzika.

Mugės dienomis pagrindinis LMS stendo akcentas buvo žaisminga loterija be pralaimėjimų, joje buvo galima laimėti kurį nors pastarųjų metų muzikos meno ir mokslo žurnalo „Muzikos barai“ numerį su kompaktine plokštele ar – labai pasisekus – išsirinkti bet kurią patinkančią kolekcijos „Muzika – visiems“ plokštelę. Lankytojai tradiciškai galėjo pigiau įsigyti LMS išleistų muzikos įrašų, puikiomis sąlygomis užsiprenumeruoti žurnalą „Muzikos barai“, plačiau susipažinti su beveik 300 narių vienijančios asociacijos veikla.

 

Svečių iš Baltarusijos viešnagė Vilniuje

Kovo 4 dieną Lietuvos muzikų sąjungoje lankėsi Maladečinos (Baltarusija) M. K. Oginskio valstybinės muzikos kolegijos direktorius Grigorijus Soroka, jo pavaduotojas mokymui Georgijus Jurevičius ir pavaduotojas ugdymui Dmitrijus Artemionokas. Susitikime dalyvavo LMS prezidentė Audronė Žigaitytė-Nekrošienė ir tarybos narys Juozas Domarkas.

Maladečinos Mykolo Kleopo Oginskio valstybinės muzikos kolegijos simfoninis orkestras (vadovas G. Soroka) pasižymi unikaliais projektais – orkestrą garsina ne tik koncertinė veikla, bet ir nuosekliai kaupiamas pastatytų ir netgi inicijuotų sukurti operų kraitis. Tad su svečiais ir aptartos bendradarbiavimo galimybės ruošiant būsimus LMS projektus, ypač susijusius su Birštono vasaros menų akademijos programa ir perspektyvomis.

 

Turininga kelionė į Minską

Kovo 30 – balandžio 2 dienomis LMS prezidentė Audronė Žigaitytė-Nekrošienė lankėsi Minske. Kelionę inicijavo Baltarusijos Respublikos garbės konsulas Lietuvoje Nikolajus Logvinas.

Pirmasis susitikimas įvyko Teatro ir muzikos kultūros istorijos muziejuje. Pokalbiui vadovavo muziejaus direktorė Zinaida Kučer, ji supažindino su muziejaus ekspozicijomis ir veikla. Tartasi dėl galimų bendrų veiksmų 2019 metais minint Stanisławo Moniuszko 200-ąsias gimimo metines.

Baltarusijos nacionalinėje filharmonijoje susitikta su jos ilgamečiu meno vadovu Jurijumi Gildiuku, puikiai prisimenančiu bičiuliškus kontaktus su Lietuvos nacionaline filharmonija dar nuo tų laikų, kai jai vadovavo Rimvydas Žigaitis. J. Gildiukas papasakojo apie įstaigos veiklą, tarptautinius projektus, buvo aptartos kultūrinių mainų galimybės.

Kovo 30 d. buvo atidaryta legendinio Baltarusijos choreografo Valentino Jelizarjevo kūrybinei veiklai skirta paroda „Reportažai iš dabarties“. Įspūdingoje medijomis ir animacija papildytoje parodoje per vieno menininko veiklą atskleista turtinga Baltarusijos baleto istorija.

Pirmąją viešnagės Baltarusijoje dieną užbaigė Baltarusijos nacionalinio simfoninio orkestro (meno vadovas ir vyr. dirigentas Aleksandras Anisimovas) koncertas. Orkestrui dirigavo gerai Lietuvoje žinomas Sauliaus Sondeckio, Petro Bingelio ir Gintauto Kėvišo bičiulis, ilgametis Šlėzvigo-Holšteino festivalio meno vadovas, dirigentas ir pianistas Justusas Frantzas. Nuo 2013 metų J. Frantzas vadovauja Izraelio orkestrui „Sinfonietta Beer Sheva“.

Koncerte skambėjo W. A. Mozarto operos „Figaro vedybos“ uvertiūra, R. Wagnerio operos „Tristanas ir Izolda“ įžanga ir Izoldos mirties scena, R. Strausso simfoninė poema „Tilio Ulenšpygelio išdaigos“ ir L. van Beethoveno 7-oji simfonija. J. Frantzas ir kaip pianistas, ir kaip dirigentas visuomet garsėjo Mozarto muzikos interpretacijomis, tačiau šį kartą orkestrui sunku buvo atliepti reikalaujamą precizišką muzikos lengvumą. Ir orkestras, ir dirigentas geriausiai interpretavo Beethoveno 7-ąją simfoniją – puikiai atskleista simfonijos dramaturgija ir monumentalumas vainikavo įspūdingą koncertą.

Po koncerto Justusas Frantzas maloniai prisiminė šviesaus atminimo Saulių Sondeckį, viešnages Šlėzvigo-Holšteino festivalyje, originaliuosius parą trukdavusius koncertus maratonus. Maestro dosniai dalinosi festivalių organizavimo patirtimi, kalbėjo apie unikalų savo bendravimo su Lietuvos kameriniu orkestru ir Kauno valstybiniu choru periodą.

Antroji diena buvo ne mažiau įspūdinga. Su dirigentu Aleksandru Anisimovu aptartos bendrosios dirigavimo, orkestrų ir renginių organizavimo problemos. Su praeityje garsiu dainininku Viktoru Skorabagatovu, itin aktyviai naujam gyvenimui prikeliančiu istorinį Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės muzikinį palikimą, prisiminta kunigaikščio A. H. Radvilos operos „Faustas“ sukūrimo ir bendravimo su J. W. Goethe istorija. Artimiausiems „Muzikos barų“ numeriams rengiamos publikacijos apie abu įdomius susitikimus.

Baigiantis viešnagei A. Žigaitytė-Nekrošienė dalyvavo X vokalinių duetų konkurso „Dainos, kurios mus jungia“ vertinimo komisijos darbe. Jaunieji dainininkai iš Klaipėdos Ksenija Frolova ir Maksimas Drožinas pelnė konkurso diplomus.