Lietuvoje koncertavo JAV karinis orkestras

2017 Nr. 7–8 (474–475), Kristina Savickytė-Giedraitienė

Kasmet per 200 koncertų surengiantis JAV Sausumos pajėgų Europoje orkestras laukiamas ne tik šio žemyno, bet ir Vidurio Rytų, Šiaurės Afrikos šalyse. Jo atliekamų kūrinių paletė – nuo klasikos iki šiuolaikinių autorių muzikos. Kaskart kaip maloni staigmena ir pagarbos ženklas lankomai šaliai koncerte nuskamba ir keli tos šalies kompozitorių kūriniai.

„Muzika turi galią prabilti, kurti draugiškumo saitus. Tikime, kad mūsų dialogas daugelį metų liks kaip bičiulystės ir geranoriškumo ženklas“, – balandžio 28 d. pilnutėlėje Alytaus miesto teatro salėje, nuaidėjus Lietuvos Respublikos ir Jungtinių Amerikos Valstijų nacionaliniams himnams, sakė JAV Sausumos pajėgų Europoje orkestro ir choro vadovas bei dirigentas majoras Dwayneˊas S. Milburnas. Koncerte jam talkino dirigentai vyresnysis leitenantas Tayloras Criswellas ir viršila Richardas Chapmanas.

Lietuvoje po septynerių metų pertraukos pasirodęs orkestras (jo koncertas surengtas ir Visagine) šiemet pirmą kartą aplankė visas tris Baltijos šalis.

1940 metais įsteigtas JAV Sausumos pajėgų Europoje orkestras ir 1963 m. suburtas choras šiuo metu įsikūrę Sembacho miesto bazėje Vokietijoje. Kolektyvo struktūra daugialypė: čia yra koncertinis, maršinis ir ceremonijų orkestrai, choras, populiariosios muzikos, diksilendo grupės, džiazo ansamblis, varinių ir medinių pučiamųjų instrumentų kvintetai. Visi muzikantai ir choristai – garsių JAV aukštųjų muzikos mokyklų ir konservatorijų absolventai.

Orkestro muzikantų profesionalumas maloniai nustebino suskambus jau pirmiesiems legendinio JAV maršų kūrėjo Karlo L. Kingo kūrinio „Invictus March“ (1921 m.) akordams. Operų meistro Amilcare Ponchielli divertismento „Il Convegno“ solo partijas klarnetu virtuoziškai atliko seržantas Rommelis Agatepas ir seržantas Arthuras Lukomyansky. Išgirdome ekspresyvų Johno Townerio Williamso kūrinį „Scherzo for X Wings“, vieno originaliausių JAV kompozitorių, chorinės muzikos kūrėjo ir dirigento Erico Whitacreˊo „Cloudburst“. Nuskambėjo ir bažnytinės muzikos šedevras – rusų kompozitoriaus Pavelo Česnokovo 1912 m. parašytas kūrinys „Salvation is created“. Puikia dovana auditorijai tapo emocionalus Lietuvos kompozitoriaus ir dirigento Kazio Daugėlos maršo „Tėvynė šaukia“ ir Šv. Kazimiero choralo atlikimas.

Koncerte nestigo ir populiarių, nuo pirmųjų muzikos taktų atpažįstamų melodijų – subtiliai skambėjo garsioji Dukeˊo Ellingtono džiazo kompozicijos „Caravan“ versija kino filmui „Whiplash“ („Atkirtis“, 2014 m.). Solistai seržantai Tierra Marlow, Jamesas Motzas, Jeremy Farnworthas kartu su choro grupe klausytojams dovanojo Paulo McCartney „Golden Slumbers“, Freddie Mercury „Somebody to Love“, Marcuso Mumfordo „I Will Wait for You“, Adamo Gorbo „Awayday“.

Griausmingos ovacijos lydėjo bisui parinktą JAV kompozitoriaus ir dirigento Johno Philipo Sousos legendinį kūrinį „The Stars and Stripes Forever“, tapusį nacionaliniu JAV maršu. „Dievas buvo šio kūrinio įkvėpėjas!“ – nedvejodamas sušuko kompozitorius, amžininkų paklaustas apie genialios melodijos atsiradimą. Sukurtas, kaip pasakojama, garlaiviui artėjant prie Amerikos krantų 1896 m. šv. Kalėdų dieną, maršas perteikia Tėvynės ilgesį, nerimą dėl žmonijos ateities, pasididžiavimą savo šalimi.

Gęsta šviesos, atsisveikinama iki būsimų susitikimų... Taurus nuoširdumas, vienijanti bičiulystė ir pasitikėjimas, regis, neįveikiami jokioms grėsmingoms jėgoms...

Prenumeruokite „Muzikos barus“!