Nuostabus koncertas Klaipėdoje

2017 Nr. 7–8 (474–475), Daiva Kšanienė

Klaipėdos vasaros koncertų sūkuryje ryškiai išsiskyrė elitinės muzikos koncertas „...ir palies smuiko melodija laisvo miesto širdį“, įtrauktas į festivalio „Impresijos“ programą. Jį Prano Domšaičio galerijos salėje liepos 27 d. surengė smuikininkė Lina Marija Domarkaitė ir pianistė Aušra Vaitkutė. Nors mūsų laikais klausytojus jau sunku nustebinti puikių jaunų lietuvių atlikėjų, išsilavinimą įgijusių užsienyje, pasirodymais, tačiau šis koncertas buvo išskirtinis. Salę perpildžiusiai (net už durų likusiai) publikai buvo malonu, kad jaunos, bet jau labai daug pasiekusios muzikės yra klaipėdietės, abi išugdytos Eduardo Balsio menų gimnazijos, į gyvenimą išleidusios daug garsių menininkų.

L. M. Domarkaitė – viena ryškiausių kylančių jaunosios kartos smuiko žvaigždžių, tai dar kartą patvirtino nepriekaištingai atlikta itin sudėtinga, virtuoziška programa.

Griežti smuiku L. M. Domarkaitė pradėjo 4 metukų, o būdama vos 6-erių jau debiutavo su Klaipėdos kameriniu orkestru. Kelią į muziką jai nutiesė mama Saulutė Domarkienė, E. Balsio menų gimnazijos smuiko mokytoja metodininkė, garsiojo Raimundo Katiliaus absolventė ir jo smuiko mokyklos tęsėja (dukra baigė jos smuiko klasę).

Baigusi gimnaziją Lina Marija smuiko studijas tęsė prestižiniuose Europos universitetuose. Bakalauro laipsnį įgijo Austrijos Graco muzikos bei vaizduojamųjų menų universitete, prof. Silvijos Marcovini smuiko klasėje. Pačiais aukščiausiais įvertinimais baigė magistro studijas Šveicarijos muzikos konservatorijoje, prof. P. Bermano klasėje, ne kartą tobulinosi pas žymius pasaulio smuiko pedagogus. Smuikininkė yra daugelio šalies ir tarptautinių konkursų laureatė, 2013 m. tapo Austrijos G. Mahlerio jaunimo orkestro (Gustav Mahler Jugendorchester) nare, nuo 2014 m. griežia kameriniame orkestre „Kremerata Baltica“, su juo jau apkeliavo visą pasaulį. Ne kartą smuikininkė sudėtingas solo partijas atliko su Lietuvos valstybiniu, Mažosios Lietuvos, Kauno miesto simfoniniais orkestrais.

Nemažų laimėjimų kupinas ir pianistės A. Vaitkutės kelias. Klaipėdos E. Balsio menų gimnazijoje baigusi mokytojos metodininkės B. Buinevičienės fortepijono klasę, bakalauro ir magistro laipsnius Aušra įgijo Lietuvos muzikos ir teatro akademijoje, prof. J. Karnavičiaus klasėje, tobulinosi meistriškumo kursuose Lietuvoje ir kitose Europos šalyse. Šiuo metu A. Vaitkutė daug koncertuoja kaip solistė ir su įvairiais kameriniais ansambliais.

Koncerte L. M. Domarkaitė ir A. Vaitkutė atliko kūrinius iš smuiko literatūros aukso fondo. Klausytojus pavergė jau pirmasis kūrinys – XVIII a. italų kompozitoriaus bei smuikininko virtuozo G. Tartini įžymioji Sonata smuikui ir fortepijonui g-moll „Velnio trelės“. Smuikininkė nepriekaištingai pagriežė techniškai sunkų kūrinį, žavėjo štrichų įvairovė ir puiki kantilena.

Stiliaus pojūtį atlikėjos parodė grodamos didelės apimties, kontrastų kupiną keturių dalių F. Schuberto Sonatą smuikui ir fortepijonui A-dur, op. 162, D 574. Įdomiai, stilingai skambėjo rečiau girdimas romantiškasis R. Schumanno Intermezzo iš Sonatos F.A.E, Nr. 3.

Klausantis koncerto stebino L. M. Domarkaitės ir A. Vaitkutės gebėjimas organiškai perteikti skirtingų kultūrų muzikos dvasią. Tai ypač jautėsi joms grojant ispanų kompozitoriaus ir smuikininko virtuozo P. Sarasate Andalūzišką romansą, op. 22, iš Ispaniškų šokių ciklo – girdėjome tikrą ispanišką aistrą. Ne mažiau žavėjo ir populiarioji, melodingoji meilės melodija – Meksikos kompozitoriaus M. Ponsê „Estrellita“ („Žvaigždutė“).

Koncerto kulminacija buvo neįmanomai virtuoziškas, tačiau stulbinamai tiksliai atliktas XIX a. italų smuikininko ir kompozitoriaus A. Bazzini Rondo „Elfų ratelis“, op. 25, kuris ne veltui vadinamas Fantastiškuoju rondo.

L. M. Domarkaitės ir A. Vaitkutės rečitalis klausytojams dovanojo pačių geriausių emocijų. Žavėjo ir nepaprastai gražus smuiko garsas, ir dueto darna.