Nacionalinė filharmonija atvėrė skaitmeninę salę

2017 Nr. 9–10 (476–477), LNF inf.

Lietuvos Nacionalinė filharmonija 77-ąjį koncertų sezoną pradėjo simfoninės muzikos vakaru – rugsėjo 16 d. griežė maestro Modesto Pitrėno vadovaujamas Lietuvos nacionalinis simfoninis orkestras ir svečias iš Vokietijos violončelininkas Johannesas Moseris. Koncerte skambėjo XIX–XX a. sandūroje gyvenusio anglų kompozitoriaus Edwardo Elgaro Pompastiškasis maršas ir efektingas Koncertas violončelei su orkestru, antroje dalyje – titaniškąja vadinta austrų kūrėjo Gustavo Mahlerio Pirmoji simfonija.

Šio koncerto Filharmonijos publika galėjo klausytis ne tik gyvai, bet ir skaitmeninėje salėje. Tokią galimybę turės ir visų kitų koncertų klausytojai, tai – virtualiame pasaulyje savo pozicijas vis stiprinančios Filharmonijos 77-ojo sezono naujovė. Koncertų įrašai bus pasiekiami puslapyje nationalphilharmonic.tv.

Pasak Filharmonijos generalinės direktorės Rūtos Prusevičienės, naujajame sezone numatyta ir kitaip plėsti koncertinę veiklą: palaikyti interaktyvią komunikaciją su klausytojais ir įvairių medijų, ypač socialinių tinklų, vartotojais, išmoningai vykdyti edukaciją Vilniuje ir kituose Lietuvos miestuose ir, kas ypač svarbu, deramai pristatyti Lietuvos muzikos kultūrą užsienyje. Rudenį Lietuvos nacionalinio simfoninio orkestro (LNSO) laukia įspūdingos gastrolės Indijoje ir Tailande, Lietuvos kamerinis orkestras (LKO) atstovaus Lietuvai Eliziejaus laukų teatre. Dar daugiau maršrutų svetur mūsų kolektyvų laukia po Naujųjų metų.

Vien pirmąją sezono pusę, nuo rugsėjo iki gruodžio, Vilniuje ketinama surengti per 50 koncertų. Jie vyks pačioje Filharmonijoje, Taikomosios dailės ir dizaino muziejuje, Šv. Jonų bažnyčioje. Keli koncertai pratęs tradicinį ciklą „Muzika Trakų pilyje“. Patrauklios muzikos programos skambės įvairiuose Lietuvos miestuose, čia toliau bus pristatomos pažintinės programos iš ciklų „Muzikos enciklopedija gyvai“, „Koncertai visai šeimai“.

„Edukacija yra viena prioritetinių Filharmonijos veiklos sričių, jau kelinti metai atnešanti gražių vaisių: vis gausiau lankomos koncertų salės, jaunėja publika, tampa atviresni muzikos kūrėjų, atlikėjų ir klausytojų santykiai, stiprėja Filharmonijos bendruomenė. Daugiau publikos padeda pritraukti ir gana lanksti bilietų nuolaidų sistema, pavyzdžiui, abonementas „Grosso“, taip pat nuolaidos grupėms, moksleiviams, studentams, pensininkams ir kt.“, – sako Filharmonijos generalinio direktoriaus pavaduotoja Ieva Tamutytė.

Tarp svarbiausių 77-ojo koncertų sezono pirmos pusės akcentų – rugsėjo 30 d. koncertas, kuriame su LNSO griežė Tarptautinio J. Heifetzo smuikininkų konkurso nugalėtoja Yurina Arai, spalio 7 d. LKO orkestro koncertas su arfininke Joana Daunyte ir ansambliu „Giunter Percussion“. Spalio repertuare yra ir daugiau įdomių kamerinės muzikos programų, atkreiptinas dėmesys į Valstybinio Vilniaus kvarteto ir pianisto Andriaus Žlabio spalio 25 d. koncertą, kuriame pianistas prisistatys ir kaip kompozitorius.

Šiuolaikinės muzikos gurmanams skiriami keli Filharmonijoje vyksiantys „Gaidos“ festivalio koncertai (spalio 21 ir 28 d., lapkričio 3 ir 4 d.), kaip įprasta šiam festivaliui, bus intriguojančių Lietuvos kompozitorių premjerų. Koncertais bus paminėti Davido Lango ir Johno Adamso jubiliejai, pirmą kartą Lietuvoje koncertuos viena žymiausių JAV mušamųjų instrumentų grupių „Sō Percussion“, įvyks išskirtinis pianisto Luko Geniušo pasirodymas.

Rudens koncertų sezono viršūne galima vadinti lapkritį vyksiantį Penktąjį Vilniaus fortepijono festivalį, šiemet jo tema – „Pakeleiviai“. Festivalio meno vadovė pianistė Mūza Rubackytė sukvietė gražų būrį Lietuvoje dar nekoncertavusių pianistų, daug dėmesio bus skirta jaunimui, įvairių konkursų laureatams. Lapkričio 1125 d. Filharmonija taps fortepijono muzikos meka, čia įvyks aštuoni aukščiausio lygio pianistų koncertai.

Tvirta žiemos koncertų tradicija – „Kalėdų muzikos savaitė“ (gruodžio 26–29 d.) ir naujamečiai koncertai (gruodžio 31 d.). Šiemet ypatinga staigmena laukia vokalo muzikos gerbėjų – gruodžio 27 d. Filharmonijoje koncertuos britų vokalinis sekstetas „The Queen´s Six“.

Lietuvą aplankys ir daugiau įdomių užsienio atlikėjų. Lapkričio 30 d. koncerte „Alternatyvos“ pasirodys styginių kvartetas „O/Modern“ ir perkusininkė Evelyn Glennie, gruodžio 16 d. su M. Pitrėno diriguojamu LNSO koncertuos Filharmonijoje jau viešėjęs ir tikrą emocijų audrą sukėlęs saksofonų kvartetas „Signum“, o gruodžio 22 d. tarptautinio projekto „Strings and Air“ (JAV, Lietuva, Ispanija) koncerte „Nuo klasikos iki flamenko“ su lietuvių saksofonininku Kęstučiu Vaiginiu bei styginių kvartetu „Mettis“ muzikuos Hernanas Romero (gitara, vokalas) ir Rodrigo G. Pahlenas (fortepijonas, lūpinė armonikėlė, perkusija).

Kai kurie šio pusmečio koncertai pristatys naujas kompaktines plokšteles. Spalio 8 d. Taikomosios dailės ir dizaino muziejuje koncertuosiantys Justina Auškelytė (smuikas) ir Cesare Pezzi (fortepijonas, Italija) supažindins su Balio Dvariono kūrinių smuikui ir fortepijonui kompaktine plokštele („Naxos Records“). Spalio 22 d. nuostabios dovanos sulauks jauniausia Filharmonijos auditorija – dirigentas Robertas Šervenikas, aktorius Rolandas Kazlas ir LNSO koncerte visai šeimai pristatys plokštelę „Apie Motušę Žąsį, Petią ir Vilką“, skambės Maurice´o Ravelio orkestrinė siuita „Mano motušė Žąsis“ ir Sergejaus Prokofjevo simfoninė pasaka „Petia ir Vilkas“. Naują lietuvių kompozitorių muzikos plokštelę „Muzika kameriniam orkestrui“ su įvairiais solistais ir dirigente Adrija Čepaite šiemet įrašė LKO, ji bus pristatyta lapkričio 8 dieną. Plokštelės sutiktuvių koncerte Vilniuje numatyti Broniaus Kutavičiaus, Osvaldo Balakausko, Jurgio Juozapaičio ir Algirdo Martinaičio kūriniai. Ši plokštelė bus pristatyta ir Klaipėdoje bei Kaune.

Daugiau informacijos apie sezono renginius – svetainėje filharmonija.lt.

Prenumeruokite „Muzikos barus“!