Seminare Klaipėdoje tobulinosi jaunieji atlikėjai

2017 Nr. 11–12 (478–479), MB inf.

Lapkričio 20–24 d. Klaipėdos universiteto Tęstinių studijų institutas surengė jau septynioliktą projekto ,,Pianistų rengimo tarptautiniams konkursams papildomas aspektas: atviros meistriškumo paskaitos ir pamokos“ seminarą. Atlikėjų ir pedagogų meistriškumo ir interpretacijos pamokos kasmet sutelkia gausų būrį jaunųjų uostamiesčio muzikantų ir jų mokytojų, taip pat iš kitų Lietuvos vietų atvykstančius muzikos pedagogus ir gabiausius jų mokinius. Projekto sumanytoja ir vadovė – Klaipėdos universiteto docentė Inga Maknavičienė.

Tradiciškai pirmomis seminaro dienomis vyksta jo dėstytojų koncertai. Lapkričio 20 d. projekto partnerės Prano Domšaičio paveikslų galerijos patalpose skambino svečiai iš Sankt Peterburgo, JAV ir Maskvos. Sankt Peterburgo A. Gerceno universiteto Muzikos, teatro ir choreografijos instituto prodekanas prof. Michailas Vorotnojus įspūdingai atliko M. Musorgskio fortepijoninių pjesių ciklą „Parodos paveikslėliai“, du S. Rachmaninovo Etiudus-paveikslus (op. 33) ir Melodiją (op. 3, Nr. 3). Daugelio tarptautinių konkursų vertinimo komisijų pirmininkė ir narė, Long Ailendo (JAV) konservatorijos Fortepijono katedros vedėja Tamara Poddubnaja stilistiškai nepriekaištingai paskambino W. A. Mozarto Fantazijas d-moll ir C-dur. Koncerto pabaigoje rusų pianistas Viktoras Riabčikovas, garsiosios Maskvos P. Čaikovskio konservatorijos profesorės Tatjanos Nikolajevos mokinys, atliko brandaus meilės jausmo ir ilgesio kupinus F. Liszto ,,Pamirštuosius valsus“.

Su jaunaisiais atlikėjais šių metų seminare patirtimi dalijosi pianistai, vokalistai, smuikininkai bei violončelininkai iš JAV, Norvegijos, Rusijos, Vokietijos ir Lietuvos.

Vokalinio meno paslapčių mokė viešnia iš Oslo prof. Zarah Barbro Amalia Marklund, jos meistriškumo pamokų dalyviai jau užsirašė ir į kitų metų užsiėmimus. Fortepijono interpretacijos seminarus, be minėtų koncerto dalyvių, vedė Lietuvos muzikos ir teatro Fortepijono katedros vedėjas profesorius Jurgis Karnavičius, profesoriai Ivanas Michailovas iš Sankt Peterburgo, Vladimiras Slobodianas iš Kaliningrado. Su smuikininkais dirbo svečias iš Vokietijos prof. Vadimas Voyleris, su violončelininkais – Dmitrijus Michailovas iš Sankt Peterburgo.

Šiais metais pavyko įgyvendinti seną seminaro organizatorių svajonę – surengti gala koncertą. Lapkričio 24 d. koncerte „Neužšąlantys“, skirtame Lietuvos kultūros sostinei Klaipėdai, Stasio Šimkaus konservatorijos salės scenoje muzikavo geriausiai per individualias meistriškumo pamokas pasirodę 24 seminaro dalyviai.

Prof. Tamara Poddubnaja geriausių rezultatų pasiekusiems jauniesiems talentams įteikė apdovanojimus – kvietimus dalyvauti tarptautiniuose konkursuose Vokietijoje, Rusijoje, Ispanijoje, Gruzijoje ir kitose šalyse.

Prieš septyniolika metų pradėto projekto ,,Pianistų rengimo tarptautiniams konkursams papildomas aspektas: atviros meistriškumo paskaitos ir pamokos“ seminarų naudingumas seniai nebekelia abejonių – daugelis jo dalyvių puikiai pasirodo įvairiuose tarptautiniuose konkursuose. Projekto vadovės doc. Ingos Maknavičienės nuomone, nepaprastos erudicijos pedagogai seminaruose talentingam jaunimui ne tik perteikia savo žinias ir patirtį, bet, kas svarbiausia, skatina kūrybinį polėkį, plataus meno pasaulio pažinimą. Projekto pagrindu sukurti net trys tarptautiniai konkursai – „XXI a. menas Klaipėdoje“, skirtas 200-osioms F. Chopino gimimo metinėms (2010), „Renaissance“ (2014) ir „Baltijos perlai“ (2016). Pastarasis šių metų pavasarį vyko Vokietijoje, 2018 m. planuojamas Estijoje arba Latvijoje.

Projekto globėjai – Lietuvos Respublikos Seimo Pirmininko pavaduotoja Irena Šiaulienė, Klaipėdos miesto meras Vytautas Grubliauskas, UAB „Mūsų laikas“ valdybos pirmininkas Rimantas Cibauskas, partneriai – Lietuvos muzikų sąjunga, Klaipėdos muzikos meno institucijos.