Artėja VIII tarptautinis Stasio Vainiūno konkursas

2018 Nr. 1–2 (480–481), MB inf.

Vilniuje netrukus vėl susirinks būrys talentingo jaunimo: kovo 16–25 d. rengiamas VIII tarptautinis Stasio Vainiūno pianistų ir kamerinių ansamblių konkursas. Kas ketverius metus vykstantis renginys ne tik suburia kylančius talentus, bet ir prisideda prie žymaus lietuvių pianisto, pedagogo ir kompozitoriaus Stasio Vainiūno kūrybinio palikimo sklaidos.

Konkurso istorija prasidėjo 1965-aisiais, kai tuometės Lietuvos valstybinės konservatorijos Fortepijono katedra ėmėsi rengti respublikinius jaunųjų atlikėjų konkursus. Tarp iniciatorių buvo pats Stasys Vainiūnas – vienas ryškiausių visų laikų lietuvių pianistų, pedagogas, kompozitorius, palikęs reikšmingų kūrinių fortepijonui. 1989 m. konkursas „paaugo“ ir pirmą kartą jaunuosius atlikėjus pasitiko jau pavadintas S. Vainiūno vardu. 1993 m. pereita į tarptautinį lygį, konkurso organizavimu ėmėsi rūpintis tuometė Kultūros ir švietimo ministerija.

Ne vienas ryškiausių šalies pianistų yra pelnęs šio solidaus konkurso laurus. Pirmajame tarptautiniame konkurse pirmą vietą laimėjo Andrius Žlabys, antrą – Gabrielius Alekna, abu šiandien gerai žinomi ir visame pasaulyje koncertuojantys atlikėjai. Tarp konkurso laureatų matome ir Kasparą Uinską (I vieta 1996 m.), Aidą Puodžiuką (III vieta 1998 m.), Darių Mažintą (III vieta 2001 m.), Motiejų Bazarą (I vieta 2010 m.), Paulių Rudoką (III vieta 2010 m.). Praėjusiame konkurse (2014) pirma vieta paskirta nebuvo, o antrąją pasidalijo puikūs jaunieji atlikėjai Thibault Lebrunas iš Prancūzijos ir lietuvis Justas Čeponis.

Kameriniai ansambliai konkurse varžytis pradėjo 2006 m., tada šios kategorijos I vietos laurai atiteko vienam žymiausių Lietuvos kamerinių ansamblių – fortepijoniniam trio „FortVio“.

2011 m. Tarptautinis Stasio Vainiūno pianistų ir kamerinių ansamblių konkursas buvo priimtas į Alinko ir Argerich fondą, kuris ypač išplėtė renginio informacinės sklaidos lauką ir, be abejo, paliudijo kokybę.

VIII konkurso dalyvių geografija labai plati – atvyksta jaunieji atlikėjai iš Prancūzijos, Rusijos, Švedijos, Ukrainos, Lenkijos, Danijos, Latvijos, Suomijos, Italijos, Vengrijos, Didžiosios Britanijos, Šveicarijos, Estijos, taip pat iš Jungtinių Amerikos Valstijų. Iš viso šiemet varžysis 30 pianistų ir 15 kamerinių ansamblių. Konkurso dalyvius vertins solidi tarptautinė komisiją, nemažai jos narių Vilniuje tai darys jau ne pirmą kartą. Į pianistų vertinimo komisiją pakviesti Andrius Žlabys (Lietuva, JAV), Sergejus Okruško (Lietuva), Konradas Maria Engelis (Vokietija), Tomas Ostrovskis (Latvija), Jurgis Karnavičius (Lietuva), Antoineˊas de Grolée (Prancūzija), komisijos pirmininkas – Erikas Tawaststjerna (Suomija). Kamerinius ansamblius vertins Marje Lohuaru (Estija), Patrickas Judtas (Šveicarija), Ola Karlssonas (Švedija), Dalia Balsytė (Lietuva), Petras Kunca (Lietuva), Audronė Vainiūnaitė (Lietuva), komisijai vadovaus Avedis Kouyoumdjianas (Austrija).

Konkurso sąlygos ir balsavimo tvarka šiemet pakeisti taip, kad atitiktų tarptautinius kokybės reikalavimus, taip pat atnaujintas ir konkursinių kūrinių repertuaras. Renginio organizatoriai – VšĮ Natų knygynas ir Lietuvos muzikos ir teatro akademija – tikisi, kad dar šiemet konkursas bus priimtas į Europos jaunimo muzikos konkursų asociaciją (EMCY).

Šiųmečio Tarptautinio Stasio Vainiūno pianistų ir kamerinių ansamblių konkurso perklausos vyks Lietuvos muzikos ir teatro akademijoje. Į jas kviečiami visi, besidomintys jaunaisiais atlikėjais, įėjimas laisvas.

Perklausas bus galima stebėti ir tiesiogiai internetu. „Džiaugiuosi, kad ši 2015 m. Čiurlionio konkurse pradėta praktika tapo norma. Šiemet tiesiogiai internetu bus transliuojamas antrasis pianistų turas ir kamerinių ansamblių finalas. Pianistų konkurso finalą iš Valdovų rūmų tiesiogiai transliuos (www.lrt.lt ) ištikimas akademinės muzikos rėmėjas – Lietuvos nacionalinis radijas ir televizija“, – sako vieno iš konkurso organizatorių VšĮ Natų knygyno vadovas ir konkurso direktorius Vygintas Gasparavičius.

Pianistų konkurso finalas, taip pat bendra kamerinių ansamblių ir pianistų apdovanojimo ceremonija bei baigiamasis koncertas vyks itin šventiškoje aplinkoje – LDK Valdovų rūmuose. Pianistams finale talkins Šv. Kristoforo kamerinis orkestras, jam diriguos naujasis meno vadovas Modestas Barkauskas. Šiemet savo favoritą rinks ne tik konkurso publika, bet ir orkestro muzikantai.