Albina Šikšniūtė

Albina Šikšniūtė
Pianistė, tarptautinių konkursų laureatė, LMTA spec. fortepijon katedros docentė, Nacionalinės m. k. Čiurlionio menų mokyklos mokytoja-ekspertė, spec. fortepijono skyriaus metodinės komisijos pirmininkė
1961-10-26
Meno kūrėjo statusas

Meno kūrėjo statusas suteiktas 2005-11-11

LR Kultūros ministro įsakymu Nr. ĮV-513

Biografija

Pianistė Albina Šikšniūtė baigė Nacionalinę M. K. Čiurlionio menų mokyklą (prof.Liucijos Drąsutienės kl.) ir Maskvos P. Čaikovskio konservatoriją bei aspirantūrą (prof. Viktoro Nosovo kl.). Ji yra tarptautinių pianistų konkursų Čekijoje (1977), Prancūzijoje (1990) ir kamerinių ansamblių konkurso Austrijoje (2002) laureatė.

Kaip solistė ir kamerinių ansamblių dalyvė A.Šikšniūtė koncertavo Latvijoje, Rusijoje, Slovėnijoje, Lenkijoje, Turkijoje, Vokietijoje, Austrijoje, Švedijoje, Japonijoje.  Ji  skambino tokiuose tarptautiniuose festivaliuose, kaip „Ost – West  Musikfest“ (Austrija), „Korneuburger  Musiksommer“ (Austrija),  „Liublianos vasaros festivalis‘‘ (Slovėnija), „Sacrum non profanum Trezęsacz 2009“ (Lenkija), koncertuojančių Baltijos šalių pedagogų festivalis Rygoje (Latvija), šiuolaikinės muzikos festivalis “Gaida” (Lietuva).  Pianistė yra skambinusi su Lietuvos, Prahos, Maskvos, Alma  Atos kameriniais orkestrais, Lietuvos Nacionaliniu simfoniniu orkestru. 1995m. su prof.S.Sondeckio vadovaujamu Lietuvos kameriniu orkestru ji įrašė trijų J.S.Bacho klavyrinių koncertų kompaktinę plokštelę. Nuo 1997 metų A.Šikšniūtė yra fortepijoninio trio “Kaskados” narė.

Atlikėjos veiklą A.Šikšniūtė derina su pedagoginiu darbu Nacionalinėje M.K.Čiurlionio menų mokykloje ir Lietuvos muzikos ir teatro akademijoje ( 2004m. jai suteiktas LMTA docentės vardas). Ji yra parengusi ne vieną jaunosios kartos tarptautinių konkursų laureatą, pati yra kviečiama dalyvauti respublikinių ir tarptautinių konkursų vertinimo komisijų darbe. Nuo 1991 m. ji kasmet dalyvauja tarptautiniame festivalyje „Ost – West  Musikfest“  Austrijoje, kur veda fortepijono meistriškumo kursus jaunimui  Krems an der Donau ir Sankt Pelteno miestuose.  Šiame festivalyje pianistė yra atlikusi ne vieną šiuolaikinių austrų kompozitorių kūrinių pasaulinių premjerų.

Svarbiausi darbai

Fortepijoninis trio „Kaskados“ oficialiai savo koncertinę veiklą skaičiuoja nuo 1997, nors jau ir iki tol jo nariai – Albina Šikšniūtė (fortepijonas), Rusnė Mataitytė (smuikas), Edmundas Kulikauskas (violončelė) – buvo žinomi kaip solistai, kamerinių ansamblių dalyviai. Susiburti į nuolat koncertuojantį ansamblį ir būtent jo repertuaro sklaidoje apibendrinti savo profesinį meistriškumą – svarbus ir ryžtingas šių trijų atlikėjų žingsnis, turint galvoje, kad visi jie uoliai puoselėja ir kito pobūdžio muzikinę veiklą. Šiuos tris muzikus sieja ir artima akademinių studijų patirtis. Bemaž tuo pat metu visi studijavo Maskvos P. Čaikovskio konservatorijoje, pianistė ir smuikininkė – ten pat ir aspirantūroje Tad neatsitiktinai laikas ir patirtis, vidinė reikmė subrandino “Kaskadų” trio – šiuo metu vieną produktyviausių kamerinių ansamblių Lietuvoje. Šiam trio nekart teko dalyvauti didžiuosiuose Lietuvos festivaliuose: Gaidos, Šv.Kristupo, Thomo Manno, Pažaislio. Permainų muzikos , Iš arti. Ansamblis sėkmingai gastroliavo Austrijoje, Vokietijoje, Rusijoje, Baltarusijoje,Švedijoje,Lenkijoje, Japonijoje. O 2002 m “Kaskados” tapo IX tarptautinio J. Brahmso kamerinių ansamblių konkurso (Austrija, Piortšachas) laureatu – iškovojo I premiją. 2005 metais jie tapo Auksinio Disko laureatais (Lietuvos muzikų sąjungos apdovanojimas).

Lietuvos klausytojai susidomėję seka “Kaskadų” trio koncertinio gyvenimo ritmą – juolab kasmet ansamblis pateikia vis naujas kamerines programas. Be to, “Kaskadų” nariai yra atlikę solo partijas L. van Beethoveno Koncerte fortepijonui, smuikui, violončelei ir orkestrui C-dur, op. 56 . Pagrojo koncertų ciklus “Visi L.van Beethoveno fortepijoniniai trio” ,bei “ Visi J.Brahmso fortepijoniniai trio ir kvartetai”. Taip pat trio pateikė žiūrovams labai originalių projektų: lietuviškos muzikos programą .bei žymaus lietuvių dailininko Stasio Eidrigevičiaus tapybos improvizacija scenoje ir Vidmanto Bartulio muzikos vakarą , dalyvaujant multi –media menininkams Sauliui Valiui ir Daumantui Plechavičiui.

Šio ansamblio repertuare įvairių epochų trio žanro kūriniai, tarp kurių aptiksime itin aktyviai puoselėjamą romantinės muzikos palikimą. Ženklią interpretacinės energijos dalį ansamblis skiria šiuolaikinės lietuvių muzikos sklaidai, kasmet įtraukdamas naujus šių autorių opusus. Vertindami “Kaskadų” atlikėjų profesionalumą, meninę vaizduotę kompozitoriai yra specialiai šiam trio parašę kompozicijų (Loreta Narvilaitė, Jurgis Juozapaitis, Vidmantas Bartulis, Algirdas Martinaitis, Osvaldas.Balakauskas, Ramūnas Motiekaitis, Sadie Harrison), arba anksčiau sukurtus opusus perrašę būtent fortepijoninio trio sudėčiai (Arvydas Malcys, Feliksas Bajoras, Bronius Kutavičius, Anatolijus Šenderovas ). Kompozitorius Algirdas Martinaitis parašė koncerta Kaskadų trio ir kameriniam orkestrui” , kurio premjera įvyko 2009m festivalyje “Gaida”. Trio intensyviai bendradarbiavo su anglų kompozitore Sadie Harrison, kurios kūrinius įrašė NMC ( Anglija) išleistoje kompaktinėje plokštelėje. Taip pat trio yra įrašęs Balakausko kūrinius ASV (Anglija), bei septynių lietuvių kompozitorių kūrinius LMIPC (Lietuva) kompaktinėse plokštelėse.

Klausytojams pažįstamas fortepijoninio trio “Kaskados” braižas, apie kurį ne kartą palankiai rašyta lietuvių spaudoje, gerai atsiliepta užsienio kritikų. Recenzijose dažnai pažymimas darnus ir išraiškingas šių instrumentalistų ansambliškumas, įtikinamai sutelkiami raiškos būdai, tiksli stilistinė orientacija, gilaus bei vieningo trijų instrumentų garso visumos pajauta, o visa tai sąlygoja šių muzikų preciziškas ir tvirtas techninis pasirengimas.

Lietuvos radijo fonduose yra daugybė Kaskadų trio koncertų įrašų Jų koncertus transliavo Europos radijas. Trio taipogi pasirodė Lietuvos , bei Lenkijos televizijose.

Vaizdo įrašų galerijos

KASKADOS TRIO

Nuotraukų galerijos

KASKADOS CD

KASKADOS CD

2017-08-31