Saulius Petreikis

Multiinstrumentalistas
Telefonas: +37067646907
Gimimo data: 1984-06-14
Meno kūrėjo statusas

Meno kūrėjo statusas suteiktas 2012-11-14
LR Kultūros ministro įsakymu Nr. ĮV-772

Mokslinis laipsnis

Lietuvos Muzikos ir Teatro Akademijoje baigė klasikinio trimito studijas (2004–2010 m.)

Apdovanojimai

Apdovanotas LR Prezidentės D.Grybauskaitės padėka už muzikinę veiklą (2013)

Biografija

Saulius Petreikis – muzikinės scenos fenomenas bei vienas ekspresyviausių Lietuvos kūrėjų. Jo atliekamoje muzikoje skamba tiek tradiciniai, tiek ir archainiai pučiamieji instrumentai, o pasirodymai pasižymi energija ir įvairių emocijų gausa. Per 50 skirtingų instrumentų grojančio atlikėjo pasirodymai primena spalvingą kelionę, kurioje persipina baltiškų ir skandinaviškų pasaulių garsiniai lobynai. World ir folk žanrus jungianti atlikėjo grupė "Saulius Petreikis World Orchestra" jau aplankė didžiąją dalį Europos. Sauliaus kuriama muzika šiltai priimama pačios įvairiausios auditorijos, o ypač mėgstama šeimų. Be koncertinės veiklos atlikėjas daug dėmesio skiria švietimui ir senųjų lietuviškų instrumentų populiarinimui. Jis veda edukacinius užsiėmimus mokyklose bei yra internetinės platformos ltinstrumentai.lt idėjos autorius. Atlikėjas taip pat bendradarbiauja su menininkais bei režisieriais, kuria muziką filmams, spektakliams ir šokio pasirodymams.


Saulius Petreikis (g. 1984 m. birželio 14 d. Barstyčiuose) – profesionalus muzikas, pučiamųjų instrumentų virtuozas, solistas, multiinstrumentalistas, liaudies muzikos žinovas, mokytojas, edukacinių renginių vedėjas, inovatyvios ir kartu autentiškos lietuviškos muzikos kūrėjas.

Gilinasi ir į pasaulio tautų muziką, turi muzikos instrumentų iš viso pasaulio kolekciją, jos instrumentais atlieka savo kūrybos muziką.

Muzikuodamas atlikėjas lengvai jungia lengvabūdišką žaismingumą ir gilų nuoširdumą, spontanišką raišką ir polinkį į įvairių stilių sintezę. Saulius profesionaliai groja įvairiais pučiamaisiais instrumentais iš viso pasaulio; jam pavaldžios klasikinė, indiškos bansūri, kiniškos hulusi bei dizi, graikiškos flojera, Šiaurės bei Pietų Amerikos ir nepalietiškos fleitos, airiški bei škotiški vislai, persiški najai, armėniški dudukai bei zurnos, slovakiškos fujaros, itališkos, Pietų Amerikos bei vengriškos okarinos, australiškas didžeiridū, Karibų salų kriauklės, slovakų švilpos, lūpinės armonikėlės. Taip pat jis muzikuoja havajietiška ukulėle, afrikietiška kalimba, šekere, džiambe, praktikuoja gerklinį tuvių bei obertoninį Tibeto vienuolių giedojimą ir didelį dėmesį skiria lietuvių liaudies muzikai, – groja įvairias ragais, švilpynėmis, birbynėmis, skudučiais, lumzdeliais, Sekminių rageliais bei kanklėmis.

Saulius Petreikis nuolat ieško naujų skambesių, eksperimentuoja ir improvizuoja. Grojimo Rytų kraštų pučiamaisiais instrumentais paslapčių jis sėmėsi pas armėnų, persų ir indų tradicinės muzikos atlikėjus: Dživaną Gasparianą, Mohammadą Rasouli, Nadapremą (Ernestą Jepifanovą), Marian Svašek.

Solo programas pristatė Danijoje, Latvijoje, Portugalijoje, Belgijoje, Lenkijoje, Vokietijoje, Kinijoje, JAV, Anglijoje, Škotijoje, Italijoje, Ukrainoje, Armėnijoje, Gruzijoje bei Liuksemburge; su kitais muzikiniais projektais grojo Suomijoje, Švedijoje, Lenkijoje, Norvegijoje, Vokietijoje, Prancūzijoje, Graikijoje, Balkanų šalyse, Olandijoje bei Rusijoje Suomijoje, Švedijoje, Lenkijoje, Norvegijoje, Vokietijoje, Prancūzijoje, Graikijoje, Balkanų šalyse, Olandijoje bei Rusijoje. Groja su grupe „Saulės Broliai“, Chris Ruebens Ensemble, Rasa Serra & World Duo, Baltijos gitarų kvartetu, M. K. Čiurlionio kvartetu, Domantu Razausku, taip pat su Lietuvos ir Lenkijos simfoniniais orkestrais kaip solistas. 2014 m. Škotijoje sukūrė grupę „Saulius Petreikis and The Unit 7 Allstars” ir išleido albumą „Lowlands”. Bendradarbiauja su įvairiais Lietuvos ir pasaulio muzikantais, šokėjais, aktoriais, režisieriais, kuria muziką spektakliams.

Svarbiausi darbai

Saulius Petreikis yra išleidęs 10 savo kūrybos ir yra dalyvavęs virš 30 albumų įrašų su kitais atlikėjais.

2013 m. "Pasaulio tautų muzika"

Pasaulio tautų muzika“ susipina įvairiausi žanrai – klasika, folkloras, džiazas ir netgi subtiliai pritaikoma elektronika, o naudojamų instrumentų įvairovė ir jų skambesys, patogiai įsitaisius namuose, leidžia aplankyti įvairius planetos kampelius – nuo Malio iki Lietuvos, nuo Airijos iki Tibeto. 17 kompozicijų per pastaruosius keletą metų Saulius grojo ir įrašė su skirtingais atlikėjais ir grupėmis. Tarp nuolat įvairiuose projektuose dalyvaujančio multiinstrumentininko partnerių – belgų gitaristas Chrisas Ruebensas ir jo ansamblis, elektroninės muzikos atlikėjas Ignas Juzokas, folkloro dainininkė Rasa Serra, grupė „MaLituanie“ ir grupė „Saulės broliai“.

2014 m. "Lowlands",

Lowlands“ („Slėniai”) jungia populiariosios ir klasikinės muzikos, folkloro, džiazo bei pasaulio muzikos bruožus. Albume – aštuonios instrumentinės kompozicijos ir dvi dainos, atliekamos anglų bei lietuvių žemaičių kalbomis. Daugeliui kūrinių būdingas keltiškas skambėjimas, dailiai derantis su lietuviškais sąskambiais, praturtintas egzotiškų instrumentų tembrų.

2016 m. "Tyka",

Šis albumas yra itin lengvas, geros nuotaikos, ramybės ir šviesos kupinas pasaulio muzikos vėjų dvelksmas. „Tyka“ – pasaulio muzika, kylanti iš lietuvių, latvių, keltų, armėnų, indų, kinų tautinių šaknų.

2016 m. "Aukštumos. Žemumos. Lygumos"

Gyvo garso koncertas Lietuvos Nacionalinėje filharmonijoje (2015 12 28). Tai muzikinė sintezė, kurioje susijungia lietuvių, latvių, keltų, armėnų, persų, indų, kinų ir kitų šalių muzikiniai motyvai. Albumą jungianti tema - žemumos, lygumos ir slėniai, kuriuose glūdi kiekvieno mūsų šaknys. Tai vieta, į kurią kaskart sugrįžtame. Albumo dizainą sukūrė Šarukas Joneikis.

2017 m. "Lietava"

„Lietava" atkreipia dėmesį į tradicijas ir lietuvišką tapatybę. Albumas minimalistinis.. Šiame projekte įamžinti tokie instrumentai kaip kerdžiaus ragas, švilpa, ožragis, sekminių ragelis ir kiti, kadaise buvę labai svarbūs lietuvių gyvenime. Šiandien daugelis šių senovinių instrumentų yra užmiršti, o kai kurie profesionaliai įrašyti pirmą kartą. Albumo viršelį sukūrė lietuvių dizainerė Lauryna Narkevičiūtė. Iliustracijose ji sujungė medžio tekstūras ir lietuviškų sodų formas.

2017 m. "Dzūkija".

Albumas įkvėptas Dzūkijos miškų ir įrašytas drauge su atlikėja Rasa Serra. Albumo dizainą sukūrė Šarukas Joneikis

2018 m. „Negirdėta Lietuva"

Negirdėta Lietuva tai muzika, kuri skambėjo, kai dar mūsų nebuvo ir skambės, kai mūsų jau nebebus. Tai šimtmečius menančios istorijos, kurios pasakoja apie mūsų senolius bei laukus ir pievas, kuriose jie gyveno. Pažintis su šia muzika prasidėjo Barstyčiuose, vieną pavasario rytą. Buvau visai dar mažas berniukas, gal ketverių metų, kai senolis išsuko pirmąją mano fleitą. Atrodo iš ievos, o gal karklo šakos vamzdelio skleidžiamas garsas mane lydi iki šiol. 

Nuo to laiko sukaupiau gausybę lietuviškų instrumentų ir stengiuosi jais pagroti įvairiuose koncertuose. Po jų kas kartą sulaukiu klausimų, kas čia skamba, kas tai, iš kur vienas ar kitas ragas ar molinukas. Kai kurių instrumentų žmonės apskritai nebuvo girdėję arba jų vardus tiesiog buvo primiršę. Noriu šiuos tūkstančius metų skambėjusius garsus ir juose užkoduotas istorijas priminti bei toliau jas pasakoti.

Neregėta Lietuva - mumyse užkoduotos melodijos ir istorijos. Tai piemenys žaidžiantys su molinukais ir švilpomis. Tai vaiko lūpose suspaustas dambrelis. Tai senolis laukuose apraudojantis artimo netektį. Tai apie bandos parvarymą pamiškėje skelbiantis rago signalas. Tai mergaitė, birbyne besikalbanti su paukščiais. Nuotraukų autorius Rytis Šeškaitis. Albumo dizainą sukūrė Šarukas Joneikis. 


2018 m. „Pasaulis sveikina Lietuvą"

Gyvo garso koncertas „Pasaulis Sveikina Lietuvą" Šv. Kotrynos bažnyčioje.

Muzika tai galybė vienijanti tautas ir visą pasaulį, o muzikinė programa „Pasaulis sveikina Lietuvą" - tai potyris, išryškinantis skirtingas tautų istorijas ir atskleidžiantis vienybės jėgą. Multiinstrumentalistas, lietuvių ir pasaulio etninės muzikos puoselėtojas Saulius Petreikis kartu su draugais iš viso pasaulio atliko skirtingų tautų motyvus bei dainas. Nuotraukų autorius Rytis Šeškaitis. Albumo dizainą sukūrė Šarukas Joneikis. 


2019 m. „Jūrėse"

Prmas atlikėjo albumas, kuris buvo specialiai kurtas ir išleistas ne tik CD, bet ir vinilinės plokštelės formatu. Prie grupės įrašuose prisijungė styginių sekstetas, kuris padėjo įgyvendinti atlikėjo kūrybinius sumanymus. Albumas buvo kurtas net trejus metus, o jame skambančias kompozicijas atlikėjas apibūdina taip: „Savo klausytojams noriu garsais pasakoti įvairias, man pačiam svarbias istorijas: apie savo namus, apie marių supamą Žemaitiją, apie namuose įmanomą patirti ryšio stiprumą, apie begalinę laisvę ir pasaulį, kokį jį matau savo akimis“. Aranžuočių autoriai Jonas Jurkūnas ir Donatas Petreikis.  Albumo dizainą sukūrė Šarukas Joneikis. Nuotraukų autorius Rytis Šeškaitis. 


2020 m. „Sekma ryta"

10 solinis albumas išleistas CD ir LP formatais. Sekma ryta - tai švelnus motinos šnabždėjimas žadinantis naujai dienai. Tai visa apimantis ramumo jausmas, kuomet namuose rusena ugnis ir klausaisi vaikystėje girdėtų pasakų. Tai širdies dūžiai ir balso virpėjimas kuždant paslaptis iš lūpų į lūpas, iš kartos į kartą. Šis albumas - odė moteriškajai linijai, kurios dėka mus pasiekia archainiai sąskambiai ir platūs muzikiniai klodai. Albumo dizainą sukūrė - Žygimantas Vilkas Amelynas.

Diskografija
2009 m. – Jurga Šeduikytė „+37° (Goal of Science)“
2010 m. – Alina Orlova „Mutabor”
2010 m. – Domantas Razauskas „Lietaus kambarys“
2011 m. – Saulės broliai „Kelionė“
2011 m. – Gediminas Storpirštis „Taip“
2011 m. – Arbata „SOS“
2012 m. – Ilona Balsytė „Lopšinės. Miegokit, sapnelį sapnuokit”
2012 m. – Andrius Kulikauskas „Visas aš (beveik)”
2012 m. – Šorena Džaniašvili „Mano širdies muzika“
2013 m. – Saulius Petreikis „Pasaulio tautų muzika“
2013 m. – Chris Rubens „Yellow Duck”
2013 m. – Malituanie „Malituanie”
2013 m. – Lemon Joy „Stebuklas”
2013 m. – Siela „Visa matanti akis”
2013 m. – Baltijos gitarų kvartetas „Tradicion Nuevo“
2014 m. – Saulius Petreikis „Lowlands”
2014 m. – Audrius Kliševičius „Silent Breath“
2014 m. – Baltasis Kiras „Amerika“
2016 m. – Domantas Razauskas ir Saulius Petreikis „Tarp juodų ir baltų debesų“
2016 m. – Saulius Petreikis „Tyka“
2017 m. – Rasa Serra ir Saulius Petreikis „Dzūkija“
2017 m. – Saulius Petreikis ir Domas Strupinskas „Lietava"
2018 m. – Saulius Petreikis „Negirdėta Lietuva"
2018 m. – Saulius Petreikis „Pasaulis sveikina Lietuvą"
2019 m. – Saulius Petreikis „Jūrėse"
2019 m. – Domatas Razauskas ir Saulius Petreikis su Styginių kvartetu
2020 m. – Saulius Petreikis „Sekma ryta"

Publikacijos

Profesionalus trimitininkas ir multiinstrumentininkas Saulius Petreikis yra Rytų ir Vakarų kultūrų jungimo entuziastas. Jis groja daugybe pasaulio tautų muzikos instrumentų, su broliu Donatu sukūrė grupę „Saulės broliai“. Kaip teigia muzikantas – atėjo toks laikas, kai klasikinė muzika nustojo dominti, jos groti tiesiog nebesinorėjo. Tada jo dėmesį patraukė lietuvių ir kitų tautų etninė muzika, buvo išmokta groti nebesuskaičiuojama galybe pasaulio tautų instrumentų. Saulius Petreikis nuolat ieško naujų skambesių, eksperimentuoja ir improvizuoja į pagalbą pasitelkęs šiuolaikines technologijas, kurių dėka net ir muzikuodamas vienas sudaro įspūdį, kad klausomasi kelių muzikantų tuo pat metu.

Algirdas Klova