Balio Dvariono konkursas

Publikuota: 2014-02-19 Autorius: MB inf.
Balio Dvariono konkursas

XVIII Nacionaliniame Balio Dvariono konkurse varžysis jaunieji Lietuvos muzikos talentai - per visą Lietuvą skambėsiantys muzikos garsai šių metų vasario pabaigoje įamžins jubiliejų švenčiančio Nacionalinio Balio Dvariono konkurso pradžią. Lygiai prieš keturis dešimtmečius profesorės Aldonos Smilgaitės-Dvarionienės, kompozitoriaus Juliaus Andrejevo bei pianisto Aleksandro Jurgelionio iniciatyva pradėtas Balio Dvariono konkursas padėjo užaugintini ne vieną talentingų ir nusipelniusių muzikų kartą ir ištisus dešimtmečius skleidė muzikos grožio dvasią.

„Šis konkursas - tai vartai į ateities perspektyvas, galimybė parodyti savo gebėjimus ir pajusti scenos skonį“, – sakė profesorius J. Andrejevas.

Šiemet minimas ne tik konkurso 40-mečio jubiliejus, bet ir paties didžio muziko Balio Dvariono (1904-1972) 110-osios gimimo metinės. Kaip sakė kompozitoriaus sūnus smuikininkas Jurgis Dvarionas, moksleivius muzikuoti kviečiantis renginys leidžia įgyvendinti kilnų ir taurų kompozitoriaus norą. „Paskutiniais savo gyvenimo metais Balys Dvarionas svajojo aplankyti visas Lietuvos muzikos mokyklas ir susitikti su vaikais. Deja, bet klastinga liga neleido įgyvendinti šio sumanymo“, – prisiminė J.Dvarionas.

Pasirodymo metu dalyviai atliks ne tik iš baroko, klasicizmo, romantizmo ar šiuolaikinių kūrinių sudarytą programą, bet ir pasirinktą B.Dvariono pjesę, taip tarsi ir šiandien bendraudami su lietuvių kompozitoriumi.

Vienas konkurso organizatorių, pianistas bei pedagogas Justas Dvarionas teigė, kad ši muzikos šventė suteikia galimybę pamatyti ir išgirsti talentus, kurie ateityje taps Lietuvos ar net viso pasaulio kultūros ir meno žvaigždėmis. „Balio Dvariono konkursas jau atvėrė plačius kelius į muzikos pasaulį daugeliui garsių Lietuvos muzikų“, – sakė J.Dvarionas.

Prieš tris dešimtmečius vykusio Balio Dvariono konkurso nugalėtoju tapęs žymus pianistas Daumantas Kirilauskas tikino, kad dalyvavimas konkurse, tai – puikus paskatinimas tobulėti ir siekti užsibrėžtų tikslų. „Sėkmingas pasirodymas scenoje suteikia pasitikėjimo savimi, tačiau svarbu, kad sportinis interesas nugalėti netaptų reikšmingesniu negu pati muzika“, – tvirtino pianistų atrankos Panevėžio regiono etapo komisijos pirmininkas D.Kirilauskas.

Kompozitorius J.Andrejevas džiaugėsi, jog per keturis dešimtmečius nepaprastai aukštai pakilo muzikos atlikimo bei pedagogikos lygis ir profesionalumas. Be to, tai vienintelis Lietuvoje šalies  konkursas – tarptautinės Europos jaunimo muzikos konkursų sąjungos (EMCY) narys: organizaciniame, kūrybiniame ir vertinimo komisijos darbe prisilaiko EMCY kokybės reikalavimų, pritaikoma geriausia Europos muzikinių tradicijų patirtis.

„Kiekvienais metais atsiveria naujos galimybės ne tik jauniesiems atlikėjams, bet ir jų mokytojams. Mažesniuose Lietuvos miestuose išryškėja jauni ir pajėgūs pedagogai, kurie neretai pasiekia nuostabių rezultatų ugdydami jaunuosius talentus“, – sakė profesorius J.Andrejevas.

Konkurse dalyvaujantiems moksleiviams ir jų pedagogams suteikiama proga išgirsti kolegas, pasidalinti patirtimi, susitikti ir seminaruose aptarti muzikos pedagogikos aktualijas. Talentingiausiems Lietuvos jauniesiems muzikams sudaromos sąlygos pasirodyti mūsų krašto ir užsienio koncertinėse scenose, todėl renginys daugeliui yra puiki paskata tobulėti muzikoje, pasisemti įkvėpimo ir siekti pačių aukščiausiųjų meninių viršūnių.

Šiemet regioniniuose atrankos etapuose dalyvaus per 400 pianistų ir stygininkų, suskirstytų į saviraiškos ugdymo bei profesinio rengimo kategorijas. Į finalinį konkurso etapą, kuris vyks šių metų balandžio 10-16 dienomis Vilniuje, pateks apie 150 regioninėse atrankose geriausiai pasirodžiusių atlikėjų.

Balio Dvariono konkursą globoja Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė, o nuo  pat pradžių šią gražią muzikos tradiciją palaikė ir iki šiol remia Švietimo ir mokslo ministerija.

XVIII Nacionalinio Balio Dvariono konkurso regioninės atrankos tvarkaraštis

Vilniaus regionas

Vasario 27 d. ir 28 d Vilniaus B.Dvariono dešimtmetė muzikos mokykla, stygininkai;

Vasario 22 d. Vilniaus Juozo Tallat-Kelpšos konservatorija, pianistai;

Šiaulių regionas

Vasario 27 d. Šiaulių 1-oji muzikos mokykla, stygininkai;

Vasario 27 d. Šiaulių Sauliaus Sondeckio menų gimnazija, pianistai;

Panevėžio regionas

Vasario 13 d. Panevėžio V.Mikalausko menų mokykla, stygininkai;

Vasario 19 d. Panevėžio V.Mikalausko menų mokykla, pianistai;

Vilniaus miestas

Vasario 27 d. ir 28 d. Vilniaus B.Dvariono dešimtmetė muzikos mokykla, stygininkai;

Vasario 25 d. Vilniaus B.Dvariono dešimtmetė muzikos mokykla, pianistai;

Alytaus ir Marijampolės regionas

Vasario 21 d. Marijampolės muzikos mokykla, pianistai ir stygininkai;

Kauno regionas

Vasario 22 d. Kauno Juozo Gruodžio konservatorija, pianistai;

Vasario 21 d.  Marijampolės muzikos mokykla, stygininkai;

Klaipėdos regionas

Vasario 19 d. Klaipėdos S.Šimkaus konservatorija, pianistai;

Klaipėdos, Telšių bei Tauragės regionai

Kovo 1d. Klaipėdos S.Šimkaus konservatorija, stygininkai;

Telšių - Tauragės regionas

Vasario 20 d.  Mažeikių V.Klovos muzikos mokykla, pianistai

Utenos regionas

Vasario 27 d. Utenos muzikos mokykla, pianistai ir stygininkai

 

Komentarai