BIRŠTONO VASAROS MENŲ AKADEMIJA 2015

BIRŠTONO VASAROS MENŲ AKADEMIJOS 2015 RENGINIŲ SUVESTINĖ:
VISA INFORMACIJA ČIA
2. „PAGALIAU SAUGU!“
Džiazas ir komedija. Birštono menų akademija 2015
Rugpjūčio pirmąją (šeštadienį) „Birštono vasaros menų akademijos“ atidarymo koncerte Lietuvos ir užsienio džiazo meistrai kvies patirti muzikos ir kino sintezę įgarsindami vieną linksmiausių nebyliojo kino istorijoje komedijų su Haroldu Lloydu „Pagaliau saugu!“ (rež. F. C. Newmeyer). Kultinę komediją gyvai įgarsins tarptautinė džiazo grupė: Dave Allen (gitara, JAV), Arkadijus Gotesmanas (perkusija, Lietuva), Heikko Remmel (kontrabosas, Estija), Kęstutis Vaiginis (saksofonas, Lietuva).
Klausytojai turės unikalią galimybę išgirsti būtent šiam projektui susibūrusius aukščiausios prabos džiazo muzikantus ir stebėti „čia ir dabar“ gimstančios kūrybos procesus. Tai – tarsi savotiška muzikinė atrakcija ir nemenkas iššūkis muzikantams: improvizuojant scenoje derintis ne vien prie scenos partnerių, bet ir prie rodomo filmo. Nuo pat kino atsiradimo pradžios, populiariausiu žanru tapo komedija. Absurdiškos situacijos, akrobatų triukai, įvairiausios gaudynės ir peštynės sukeldavo žiūrovų juoką bei susidomėjimą.
Kiekviena šalis turėjo savus komikus, tačiau XX a. pradžioje šis žanras labiausiai suklestėjo JAV.
1923 m. sukurtas filmas „Pagaliau saugu!“ pelnė pagrindinio vaidmens atlikėjui Haroldui Lloydui „nutrūktgalviškos komedijos karaliaus“ pravardę. Šioje komedijoje atpažįstamas vienas garsiausių nebyliojo kino eros vaizdų: H. Lloydas kabo dangoraižio viršūnėj virš judrios gatvės įsikibęs linkstančių laikrodžio rodyklių.
Filmas sulaukė didelės sėkmės ir kritikų pripažinimo bei įtvirtino Lloydą tarp ryškiausių ankstyvojo kino figūrų.
Per 34 metus trukusią kino karjerą, komikas H. Lloydas (1893-1971) spėjo pasirodyti dviejuose šimtuose skirtingų komedijų. Vis tik žymiausia yra laikoma komedija „Pagaliau saugu!“. Žymusis komikas niekuomet neatskleidė, kaip iš tiesų viskas buvo nufilmuota. Jis siekė sukurti paprasto, naivaus vaikino, išsiskiriančio ryškiais apvaliais akiniais ir šiaudine skrybėle, legendą. Vaikino, kuris nepraranda optimizmo net beviltiškiausiose situacijose ir gali ryžtis beprotiškam poelgiui, siekdamas „amerikietiškos svajonės“.
Vienas iš filmą įgarsinančių muzikantų amerikiečių džiazo gitaristas ir kompozitorius Dave‘as Allenas yra vienas savičiausių džiazo vituozų. Autoritetingas JAV žurnalas „Guitar Player“ prieš kelis dešimtmečius vos šešiolikos sulaukusį gitaristą pripažino kylančiu talentu.
Filadelfijoje gimęs D. Allenas į Niujorką atvyko 1988 metais. Muzikanto karjera trunka beveik tris dešimtmečius, jis yra išleidęs du kritikų pripažintus originalių džiazo kompozicijų albumus: „Untold Stories“ (2005) ir „Real and Imagined“ (2007). Pats muzikantas apie save kalba lakoniškai:
– Džiazu susidomėjau dar būdamas paauglys. Nusiunčiau žurnalui „Guitar Player“ keletą savo įrašų ir netrukus jie parašė straipsnį apie mane. Iki to laiko rimtai nesidomėjau džiazu. Tačiau nepraėjus nė metams nusprendžiau – noriu mokytis. Ir įstojau į Manhateno muzikos mokyklą Niujorke, turinčią senas džiazo tradicijas. Man džiazas – specifinis laiko patyrimas. Juk mūsų gyvenimas – taip pat savotiška improvizacija, taigi dažnai naudojame tą pačią kalbą kaip ir džiazas. Mėgstu spontaniškai pasakoti istorijas, tai yra kurti kompozicijas, kurios kiekvieną sykį vis kitokios. Žinoma, reikia daug ir intensyvių pastangų, kad pajustum savo instrumentą ir galėtum laisvai improvizuoti. Džiaze susilieja skirtingos muzikinės tradicijos, pavyzdžiui afrikiečių, indų, brazilų... Visa tai galima panaudoti ir atlikti savo stiliumi. Esu kartu ir kompozitorius, semiuosi įkvėpimo iš Keitho Jarretto, Coltrane'o, Jimo Halo, Belos Bartoko, Dmitrijaus Šostakovičiaus kūrinių.
Niujorkas džiazo muzikantams geriausia vieta pasaulyje! Čia susitelkusi didžiulė kūrybinė energija, kuri įkvepia. Darbo ir gyvenimo tempas čia nepaprastai intensyvus, konkurencija milžiniška!
Kaip kompozitoriui kino ir poezijos kalba man labai svarbi. Įdomu tyrinėti skirtingų meno rūšių panašumus ir skirtumus. Poezijoje, kaip ir džiazo muzikoje, egzistuoja ritmas, balso tembras, melodija ir forma. Be ritmikos neapsieina ir kino montažas.
Nebylūs filmai buvo nepaprastai kūrybiški, ten tiek erdvės gyvai muzikai, improvizacijai! Komedija „Pagaliau saugu!“ puikiai nufilmuota – susižavėjęs žiūrėjau keliolika kartų. Nepamirškime, kad filmas kurtas XX a. trečiojo dešimtmečio pradžioje, kai kompiuteriniai specialieji efektai dar nebuvo atrasti, o ir filmo biudžetas buvo nedidelis – šiandien tokiomis sąlygomis pasiekta meninė išraiška nepaliauja stebinti. Dabar paprastam Holivudo filmui sukurti reikia ne 20 milijonų dolerių, kurie dar negarantuoja, kad rezultatas bus bent jau patenkinamas. O „Žinoma, ir tokius filmus galima žiūrėti, bet viduje nieko nėra, išskyrus pinigus. „Pagaliau saugu!“ – ir turiny įdomus, ir personažai ekspresyvūs. Tad kiekvieno mūsų projekto dalyvio tikslas – improvizuoti ir muzika perteikti veiksmo įspūdį, sekti personažus, jų elgesį ir fiksuoti emocijas, kurios lydi filmo veiksmą. Žinoma, tai sunkiau padaryti grojant grupėje, drauge su kitais muzikantais. Bet rizika suteikia daug džiaugsmo.
Filmui „Pagaliau saugu!“ muziką kūriau specialiai. Kompozicijos yra kur kas sudėtingesnės nei grojant koncerte. Prieš keletą savaičių nusiunčiau visiems projekto dalyviams muziką elektroniniu paštu. Dabar beliko viską įgyvendinti.
1. KVIEČIA BIRŠTONO VASAROS MENŲ AKADEMIJA 2015
2013 m. Lietuvos muzikų sąjunga, Birštono savivaldybė ir Kauno Vytauto Didžiojo universitetas pradėjo ilgalaikį bendradarbiavimą sparčiai augančiame Birštono kurorte. Šio bendradarbiavimo rezultatas – jau trečius metus rengiamas tarptautinis simpoziumas ir meistriškumo kursai „Birštono vasaros menų akademija“. Dešimt dienų truksiančius meistriškumo kursus šiais metais ves tarptautinį pripažinimą pelnę atlikėjai-pedagogai pianistai Gintaras Januševičius (Vokietija), Nikita Fitenko (JAV) ir Edvinas Minkštimas (JAV), dainininkai Vladimiras Prudnikovas, Eseno Alto operos solistas Almas Švilpa (Vokietija) Eglė Juozapaitienė bei koncertmeisterio praktikos užsiėmimams vadovausianti Nijolė Ralytė. Atviras paskaitas-diskusijas aktualiais Lietuvos profesionaliosios operos, muzikos ir technologijų sintezės bei viešųjų ryšių klausimais ves kompozitoriai Giedrius Kuprevičius ir Audronė Žigaitytė bei viešųjų ryšių specialistė Nika Puteikienė. Scenos judesio bei jogos užsiėmimus ves Simona Marija Šimulynaitė ir pakistanietis Ahsan Nadeem Sheikh, šiuo metu gyvenantis Vokietijoje. Scenos menine patirtimi dalinsis renginio svečiai dainininkai Vytautas Juozapaitis ir Ieva Prudnikovaitė, dirigentas Modestas Pitrėnas bei viešnia iš Belgijos Micheline Heyse, pati daugiau nei dvidešimt metų rengusi panašias vasaros akademijas.
Birštono vasaros menų akademijos metu vyks ne tik atviros pamokos ir paskaitos, bet ir Birštono gyventojams bei svečiams skirti vakariniai koncertai, kurių išskirtinis bruožas – „tarp natų“ slypinčių muzikos paslapčių paieškos. Tradiciškai koncertuose išgirsime visus pedagogus bei aktyviuosius BVMA dalyvius. Džiazuojančiam Birštonui skirtas pirmasis koncertas, kurio metu tarptautinė džiazo grupė gyvai įgarsins vieną linksmiausių nebyliojo kino istorijoje komedijų su Haroldu Lloydu „Pagaliau saugu“. Netikėtumų žada ir į stovyklos uždarymą atvykstantis akordeonų ansamblis „Consona“, vadovaujamas Ričardo Sviackevičiaus.
Į renginius laukiama atvykstant ne tik aktyviųjų dalyvių, bet ir pasyviųjų stebėtojų (pedagogų, jaunųjų menininkų, poilsiaujančių Birštone muzikos mėgėjų) tiek iš užsienio, tiek ir iš visos Lietuvos. Pamokos, koncertai, repeticijos, paskaitos ir diskusijos vyks Birštono kultūros centre, Kurhauze, sanatorijoje „Eglė“, Birštono viešosios bibliotekos Vaikų skyriuje (užsiėmimas, skirtas 5-10 metų vaikams). Jau antrus metus bus tęsiama ir „Vakaro serenadų“ tradicija – tai sanatorijoje „Eglė“ rengiami nuotaikingi Birštono vasaros menų akademijos dalyvių koncertai, skirti šios sanatorijos gyventojams.
Pasak Lietuvos muzikų sąjungos prezidentės Audronės Žigaitytės-Nekrošienės, bene ryškiausias šių metų projekto akcentas – rugpjūčio 8 ir 9 dienomis Birštono kultūros centre vyksiantys garso ir vaizdo instaliacijos „Traviata 95“ seansai. Šio sumanymo idėja – sugretinti archyviniai ryškiausių praeities lietuvių operos solistų lietuvių kalba įdainuoti G. Verdi operos „Traviata“ įrašai bei naujausiomis technologijoms kuriamas vaizdas. Projektą rengia jaunų, entuziastingų kūrėjų komanda, tad jis taps ne tik menų sintezės idėjos realizacija, bet ir tam tikros tradicijos bei kultūrinio palikimo atkūrimas šių dienų kontekste. Projekto koncepcijos autorė – Audronė Žigaitytė, režisierė – Marija Simona Šimulynaitė, garso režisierius – Giedrius Litvinas, vaizdo režisieriai – Rimas Sakalauskas ir Donatas Norušis, scenografė – Vita Eidimtaitė, šviesų dailininkas Vilius Vilutis.
Birštono vasaros menų akademiją organizuoja Lietuvos muzikų sąjunga, bendradarbiaujanti su Birštono savivaldybe, Birštono kultūros centru ir meno mokykla, sanatorija „Eglė“ bei Vytauto Didžiojo universitetu.