Dainius Numgaudis: „Tai mokykla ne elitui, bet būsimo elito mokykla“

Publikuota: 2021-11-06 Autorius: Audronė ŽIGAITYTĖ
Dainius Numgaudis: „Tai mokykla ne elitui, bet būsimo elito mokykla“

Nacionalinės Mikalojaus Konstantino Čiurlionio menų mokyklos 75-ojo gimtadienio dieną, 2020-ųjų lapkričio 26-ąją, į mokyklą įžengė naujasis jos direktorius Dainius Numgaudis.

Naująjį vadovą pasitiko postą paliekantis direktorius Romualdas Kondrotas. Kaip prisipažino pats D. Numgaudis, kolega jam dar kartą aprodė puikiai pažįstamą mokyklą ir paliko didžiausią krūvą raktų.

Per sutiktuvių proga surengtą ceremoniją Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos kancleris Tomas Daukantas R. Kondrotui už indėlį į švietimo sistemos plėtojimą ir ilgametį atsakingą, inovatyvų bei kūrybingą vadybinį darbą įteikė aukščiausią ministerijos apdovanojimą – Garbės ženklą.

Dainius Numgaudis mokyklą puikiai pažino dirbdamas Švietimo ir mokslo ministerijos sekretoriumi ir kancleriu, ne tik stebėjo, bet ir pats aktyviai dalyvavo tvirtinant mokyklos renovacijos ir statybų projektus, tvirtinant ugdymo programas ir teikiant Nacionalinės mokyklos vardą. Dirbdamas Lietuvos generaliniu konsulu Sankt Peterburge, kviesdavo įvairias mokyklos delegacijas atvykti į Rusiją ir reprezentuoti šalį.

Peterburgiečiai Ermitaže ir kitose prestižinėse miesto erdvėse turėjo ne vieną galimybę išgirsti ir pamatyti jaunus Lietuvos talentus: jie dalyvavo M. K. Čiurlionio gimimo metinių koncerte, baleto spektaklyje „Velnio nuotaka“, Sauliaus Sondeckio 90-mečiui, Lietuvos Respublikos ir Rusijos Federacijos diplomatinių santykių atkūrimo 25-mečiui, Lietuvos valstybės atkūrimo 100-mečiui skirtuose koncertuose. Mokyklos simfoninis orkestras Sankt Peterburge griežė Čiurlionio simfoninę poemą „Miške“, mokinių choras dainavo Švč. Mergelės Marijos žengimo į Dangų bažnyčioje Maironio memorialinės lentos pašventinimo iškilmėse ir t. t.

Dar ir šiandien prisimenama puikiai D. Numgaudžio suorganizuota šventė, skirta Lietuvos valstybės atkūrimo 98-osioms metinėms, vykusi Sankt Peterburgo valstybinėje akademinėje kapeloje – vienoje prestižiškiausių salių, menančių dar Aleksandro Puškino laikus. Tąsyk šventinis vakaras prasidėjo itin jautriai – vienas geriausių Rusijoje Sankt Peterburgo valstybinės akademinės kapelos choras su simfoniniu orkestru įkvėptai sugiedojo Lietuvos himną! O 2018 metų spalį Čiurlionio mokyklos orkestras griežė Sankt Peterburge ir Didžiajame Naugarde. Prof. Sauliaus Sondeckio 90-metis buvo iškilmingai paminėtas sausakimšoje Ermitažo teatro salėje, kurioje Maestro ne kartą yra koncertavęs su savo vadovaujamu Sankt Peterburgo „Cameratos“ orkestru. Tą kartą koncerte griežęs Nacionalinės M. K. Čiurlionio menų mokyklos simfoninis orkestras, diriguojamas Martyno Staškaus, susirinkusiems meno žmonėms, įvairių šalių diplomatams, lietuvių bendruomenės nariams parodė, kad tęsia tradicijas, Maestro pradėtas daugiau kaip prieš pusšimtį metų. Renginyje žodį taręs Ermitažo direktorius M. Piotrovskis priminė ypatingus S. Sondeckio nuopelnus pasaulio kultūrai.

D. Numgaudžio iniciatyva Nacionalinė M. K. Čiurlionio menų mokykla bendradarbiauja su Sankt Peterburgo muzikos licėjumi – rengia bendrus koncertus Sankt Peterburge ir Vilniuje.

Pirmojo pokalbio metu naujasis mokyklos vadovas šypsodamasis pasakė, kad jam ypač pravers diplomatinė patirtis: „Juk šioje nuostabioje mokykloje daugiau asmenybių nei asmenų.“ Paklaustas, ar nebus nuobodu, nes mokykla puikiai sutvarkyta, D. Numgaudis ryžtingai papurtė galvą: „Darbų tikrai pakaks. Pirmiausia – įgyvendinti rezidencijos projektą Palangoje. Mokyklos kompiuterizavimas – kitas skubus darbas. Nors ir visos erdvės sutvarkytos, trūksta poilsio ir darbo vietų, ypač bendrabutyje gyvenantiems moksleiviams. Svarbu ir nuolatos užtikrinti sklandų darbą – juk pandemija labai daug ką apvertė aukštyn kojomis... Viena svarbiausių užduočių – įtikinti ministeriją grąžinti neakivaizdinį skyrių. Anuomet dirbau kancleriu ir puikiai žinau, kiek naudos jis davė gabiems regionų vaikams. Kas ir kodėl jį panaikino – sunku suprasti.“

– Sakote, mokykloje asmenybių daugiau nei asmenų. Ar nebijote? Visi žino, kas ir kaip turi būti, gali reikalauti nebūtinai įgyvendinamų dalykų.

– Su stipriais žmonėmis dirbti iš tiesų nėra lengva. Bet kūrybingomis, stipriomis asmenybėmis vaikus gali išugdyti tik ryškūs žmonės. M. K. Čiurlionio mokykla – ne elitui, bet būsimo elito mokykla.

– Net mes, Muzikų sąjungos vadovai, patyrėme, ką reiškia Švietimo ministerijoje bendrauti su jos vadovais, kai kabinete šalia ministro yra Dainius Numgaudis, ir ką reiškia dabar, kai Jūsų ten nėra... Ar įveiksite ministerijos anaiptol ne visuomet logiškus reikalavimus, dažnai biurokratiškumu stabdančius bet kokias kūrybines iniciatyvas?

– Sankt Peterburge įsisavinau tokį šmaikštų posakį: jeigu negalima, bet labai norisi – vadinasi, galima...

– Dainavote Klaipėdos berniukų ir jaunuolių chore „Gintarėlis“. Mūsų Prezidentas taip pat jame dainavo. Gal bičiulystė tęsiasi?

– Prezidentas – vyresnis, todėl mūsų bendravimo bičiulyste nevadinčiau. O susitikę tikrai pasisveikiname, geru žodžiu paminime ir chorą, ir mūsų laikais jam vadovavusį Albertą Rožę. Puikus vadovas buvo. Gaila, kad iš Lietuvos išvyko.

***

Dainius Numgaudis 1984 m. baigė Klaipėdos 7-ąją vidurinę mokyklą, tais pat metais tapo TV konkurso „Dainų dainelė“ laureatu. 1991 metais su pagyrimu baigė tuomečio Vilniaus valstybinio pedagoginio instituto Istorijos fakultetą, dirbo Vilniaus 62-ojoje vidurinėje mokykloje – dabartinėje „Gabijos“ gimnazijoje, vėliau tapo šios mokyklos direktoriaus pavaduotoju. 1993 m. D. Numgaudis buvo vienas iš VPU universitetinės mokyklos, dabartinės Simono Daukanto gimnazijos, įkūrimo iniciatorių ir tapo pirmuoju jos direktoriumi. 1996 m. įkūrus Nacionalinį egzaminų centrą, buvo paskirtas jo vadovu. Nuo 1997 m. dirbo Švietimo ir mokslo ministerijos sekretoriumi, nuo 2009 iki 2015 m. – ministerijos kancleriu. Vadovavo Vaikų kultūros metų paminėjimo komisijai (2007 m.), Lietuvos moksleivių dainų švenčių ir „Dainų dainelės“ konkursų organizaciniams komitetams. Buvo Lietuvos ir Rusijos vyriausybių ekonominio, techninio ir kultūrinio bendradarbiavimo komisijos (2001–2015 m.), Lietuvos nacionalinės UNESCO komisijos narys (1997–2015 m.), vadovavo Lietuvos regionų aprūpinimo greitaeigiu interneto ryšiu projekto RAIN valdymo komitetui. 2015 m. rugsėjo 7 d. pradėjo eiti Lietuvos Respublikos generalinio konsulo pareigas Sankt Peterburge. Nuo 2020 m. lapkričio 26 d. vadovauja Nacionalinei M. K. Čiurlionio menų mokyklai.

 

Susiję nariai

Audronė Žigaitytė-Nekrošienė

Audronė Žigaitytė-Nekrošienė

Kompozitorė, profesorė, muzikos kritikė ir apžvalgininkė (muzikos žurnalistė), muzikos meno ir mokslo žurnalo "Muzikos barai" leidėja ir redaktorė, leidėja (kompaktinės plokštelės, knygos), organizatorė (vadybininkė, prodiuserė)

Komentarai