Festivalio „Gaidų pynė'2019“ Muzikuojančių šeimų vasaros mokyklos pedagogai dosniai dalinosi ansamblinio muzikavimo paslaptimis

Publikuota: 2019-06-23 Autorius: Aldona Juodelienė
Festivalio „Gaidų pynė'2019“ Muzikuojančių šeimų vasaros mokyklos pedagogai dosniai dalinosi ansamblinio muzikavimo paslaptimis

Birželio 14-16 d. Biržuose įvyko Ketvirtojo respublikinio Muzikuojančių šeimų festivalio „Gaidų pynė'19“ pirmą kartą organizuota Muzikuojančių šeimų vasaros mokykla. Muzikuojančių šeimų festivalis „Gaidų pynė“, kurio šūkis – „Muzikuojanti šeima – darni šeima, darni šeima – stipri valstybė“, siekia palaikyti ir skatinti muzikuojančių šeimų meno mėgėjų dalyvavimą kūrybinėse veiklose visuose Lietuvos regionuose, sudaryti sąlygas jų meninei saviraiškai ir kūrybingumui skleistis, atgaivinti ir propaguoti Lietuvoje šeimų muzikavimo tradiciją.

Festivalio Muzikuojančių šeimų vasaros mokyklos organizavimo vieta Biržuose pasirinkta neatsitiktinai. Festivalio rengėjus sudomino Biržų Vlado Jakubėno muzikos mokyklos patirtis organizuojant panašaus pobūdžio renginius – dar visai neseniai čia vyko Tarptautinė kūrybinė-edukacinė stovykla „Muzikuokime drauge“, o taip pat – plėtojamas bendradarbiavimas su Latvijos muzikais ir pedagogais. Ne mažiau masino ir išskirtinė gamta bei didingos istorijos kultūrinis paveldas. Gi Biržų Vlado Jakubėno muzikos mokyklos vadovė Ramutė Petronytė džiaugėsi, kad festivalis – šis prasmingas ir socialiai reikšmingas projektas atrado Biržus, kad atsirado galimybė sudominti ir integruoti į festivalio veiklas tiek muzikos mokyklos mokytojus, tiek moksleivius, ir praturtinti mokyklos bendruomenę naujomis patirtimis. Tad muzikos mokykloje buvo sudarytos puikios sąlygos darbui ir turiningam poisiui – tinkama infrastruktūra, auditorijos, instrumentai, šiltas priėmimas ir pagalba.

Muzikuojančių šeimų festivalio vasaros mokyklos dalyviai atvyko į Biržus iš įvairių Lietuvos kampelių – Raseinių, Telšių, Kauno, Vilniaus, Kėdainių. Dalyvavo ir gausi muzikuojanti šeima iš Rygos (Latvija), prie dalyvių prisijungė ir biržiečių muzikuojančios šeimos.

Pirmoji diena – rimtos studijos ir naujos pažintys

Vasaros mokyklos renginiai prasidėjo vos tik dalyviams atvykus į Biržus. Dalyvius pasitiko muzikos mokyklos erdvėse eksponuojama dailininkės Emilijos Taločkienės specialiai šiam renginiui nutapytų paveikslų paroda. O pirmasis rimtas užsiėmimas – kompozitoriaus ir dirigento, LMTA docento Kazio Daugėlos seminaras „Muzikos kūrinių aranžavimas įvairiems instrumentiniams ansambliams“ sudomino ne tik muzikuojančių šeimų mokyklos dalyvius, bet ir Biržų Vlado Jakubėno muzikos mokyklos mokytojus. Aranžuoti, t. y. pritaikyti muzikos kūrinius įvairios, kartais labai netikėtos sudėties ansambliams, ypač dažnai tenka šeimyninių ansamblių dalyviams ar mokytojams, todėl šios žinios itin vertingos. Kad vaikučiai netrukdytų tėveliams rimtai studijuoti ir nenuobodžiautų, netoliese paraleliai vyko užsiėmimai vaikams su Agne Armoškiene – „Mažojo princo dirbtuvės“.

Tuoj po turiningo ir išsamaus seminaro atsipalaiduoti nebuvo kada, nes Vasaros mokyklos dalyvius į susitikimą pakvietė Biržų „Saulės“ gimnazijos folkloro ansamblis „Saulala“ (vadovė Nijolė Kaulinienė). Pasirodymą pradėję ragų gaudesiu, ansambliečiai karo dainomis paminėjo ir birželio 14-tąją – Gedulo ir vilties dieną, sugrojo skudučiais, pagiedojo sutartinių ir vestuvių dainų, o pasirodymo pabaigoje nepailso ir pašokti bei į šokio sūkūrį įtraukė ir Vasaros mokyklos dalyvius. Daugelį Vasaros mokyklos dalyvių maloniai nustebinęs ansamblis sužavėjo ir stipriais jaunuolių balsais, ir muzikalumu, ir meninių gebėjimų įvairove.

Antroji diena – mokomės ir keliaujame laiku

Kitą dieną, birželio 15-tąją, nuo pat ryto prasidėjo Vasaros mokyklos dalyvių individualios pamokos – muzikos garsai, tik neseniai nutilę, ir vėl suskambo Biržų Vlado Jakubėno muzikos mokyklos erdvėse. Vasaros mokyklos dalyvius – ansamblius ir jų mokytojus – konsultavo didžiulę atlikėjišką ir pedagoginę patirtį sukaupę, ne vieną talentingą muziką išugdę atlikėjai-pedagogai – smuikininkas prof. Petras Kunca, pianistė, Rygos Jāzeps Mediņš I muzikos mokyklos mokytoja Gunta Melbārde (Latvija), choro dirigentas, LMTA docentas Rolandas Aidukas, ir jaunesni jų kolegos, jau žinomi muzikai, stoję ir į muziko-pedagogo kelią – operos dainininkas, Vilniaus muzikos mokyklos „Lyra“ mokytojas metodininkas Dmitrijus Afanasjevas, pianistė, Kauno Juozo Gruodžio konservatorijos pedagogė Paulė Gudinaitė. Mokyklos dalyviai, padedami profesionalių mokytojų, tobulino ne tik instrumento valdymo ir kūrinių interpretavimo gebėjimus, bet ir siekė pažinti ansamblinio muzikavimo paslaptis, sėmėsi kūrybiškumo bei kaupė muzikinę patirtį.

Po pietų Vasaros mokyklos dalyviai nedideliu autobusiuku pajudėjo susipažinti su Biržų miesto apylinkėmis ir istoriniais objektais. Ekskursiją vedusi Vlado Jakubėno muzikos mokyklos vadovė Ramutė Retronytė visų dėmesį prikaustė pasakodama Biržų kunigaikštystės kūrimosi istoriją. Nuvykome apžiūrėti ir Astravo dvaro, aplankėme ir prieš dvejus metus Biržų regioninio parko teritorijoje prie Kirkilų karstinių ežerėlių pastatytą apžvalgos bokštą. Jį įveikusiems pavyko pasižvalgyti po Biržų apylinkes iš 32 metrų aukščio.
Vos tik sugrįžus į miestą, jau laukė dar vienas edukacinis užsiėmimas – Biržų Vlado Jakubėno muzikos mokyklos salėje ruošiama dailininkės Emilijos Taločkienės dailės pamoka vaikams ir suaugusiems – muzikos garsų paletę pakeitė spalvų paletė.

Šeštadienio vakarą Vasaros mokyklos dalyviai, biržiečiai ir miesto svečiai buvo pakviesti į Vasaros mokyklos mokytojų koncertą „Muzikuojantys mokytojai“, kuris vyko puikioje Biržų pilies menėje. Muzikos mokytojas – dažniausiai pirmiausia muzikas profesionalas, kūrėjas, savo asmenine muzikine veikla, ne tik per mokinius, kuriantis ir keičiantis pasaulį. Nes kaipgi kitaip, jei pats nebūsi prisilietęs, atskleisi tą subtilų ir žodžiais nenusakomą garsų pasaulį. Koncerte dalyvavo visi Vasaros mokyklos pedagogai. Prof. Petras Kunca atliko „Dedikaciją“ smuikui solo (pagal J.S. Bach–Ch. Gounod „Meditaciją“), skirtą savo mokytojams, o drauge su pianiste Gunta Melbārde – F. Schubert'o Sonatos smuikui ir fortepijonui g-moll I ir II dalis. Latvių muzikai Reinis Melbārdis (violončelė) ir Gunta Melbārde (fortepijonas) sugrojo latvių kompozitoriaus P. Barisons “Saulėlydžio dainą”, Dmitrijus Afanasjevas (baritonas) ir Rolandas Aidukas (fortepijonas) atliko Ūdrio dainą V. Klovos operos “Pilėnai”, pianistė Paulė Gudinaitė paskambino E. Satie – Gnossienes ir Manuel de Falla „Ugnies šokį”. Koncerto pabaigoje, atliepdamas festivalio muzikuojančių šeimų idėjai, pasirodė šeimyninis ansamblis iš Latvijos – anūkės Beatrise ir Liliāna Blumberga (smuikas ir violončelė) bei močiutė Gunta Melbārde (fortepijonas). Ansamblis atliko J. S. Bacho Ariją D-dur iš Siuitos Nr. 3 ir A. Piazzola kompoziciją Rio Sena.

Pasiklausyti koncerto susirinko nemažas klausytojų būrys, plojimų ir ovacijų netrūko. Koncerto pabaigoje klausytojų laukė ir vienas netikėtumas – iš anksto neplanuotai nuskambėjo perkusininko iš Latvijos Ikars Rungis improvizacija džiazo tema. Koncertas buvo išties išskirtinis – viską, kas vyko scenoje, lydėjo susikaupimas ir susižavėjimas.

Trečioji diena – džiaugiamės rezultatais

Sekmadienis, birželio 16-oji, trečioji ir paskutinė Muzikuojančių šeimų vasaros mokyklos diena – taip pat kupina įvykių. Rytines individualias pamokas po pietų pakeitė bendra visų Vasaros mokyklos dalyvių mušamųjų sesija, kurią vedė perkusininkas Ikars Rungis. Išbandyti įvairius mušamuosius instrumentus panoro ir vaikai, ir suaugę. Paaiškėjo, kad mušti būgnus nėra taip paprasta, kaip gali atrodyti iš šalies.

O Vasaros mokyklos renginių maratonas užsibaigė dalyvių baigiamuoju koncertu. Visi ansambliai pasirodė scenoje, buvo matyti, kaip jaudinosi ir vaikai, ir jų tėveliai bei mokytojai, stengdamiesi pademonstruoti, ką išmoko per labai trumpą, bet intensyvų užsiėmimų laiką. Ir iš tikrųjų, teigiamą rezultatą pastebėjome visi.

„Prasmingos ir informatyvios pamokos, neįkainojamos žinios ir patirtis, puikiai organizuotas turiningas laisvalaikis, nuostabus Mokytojų koncertas. Išvykstame kupini įspūdžių ir naujų patirčių“ – džiaugėsi Vasaros mokyklos dalyvis, Germanavičių šeimos ansamblio narys Audrius Germanavičius.

Renginiu buvo sužavėta ir viešnia iš Rygos, pianistė ir pedagogė Gunta Melbārde, renginyje dalyvavusi drauge su savo gausia muzikuojančia šeima. Dėkodama už nepaprastai šiltą ir draugišką, šeimynišką atmosferą, iki detalių apgalvotą organizavimą, muzikė linkėjo sėkmės projektui ir jame dalyvavusiems jauniesiems atlikėjams.

Festivalio „Gaidų pynė'2019“ Muzikuojančių šeimų vasaros mokykla tapo puikia erdve kurti ir stiprinti muzikuojančių šeimų bendruomenę, glaudžiau susipažinti ir pabendrauti su panašius pomėgius puoselėjančiomis šeimomis, siekiančioms, kad muzikinė veikla taptų šeimos ir vaikų gyvenimo turtinimo, džiuginimo, kūrybos ir prigimtinių galių atsiskleidimo šaltiniu. Nes muzikavimas šeimoje yra labiausiai visus suburianti veikla, kurianti tvirtus ryšius, vienijanti skirtingas kartas.

Festivalio organizatorius Šv. Kazimiero ordinas nuoširdžiai dėkoja visiems Muzikuojančių šeimų vasaros mokyklos Mokytojams, Biržų Vlado Jakubėno muzikos mokyklos vadovams, festivalio rėmėjams ir partneriams, festivalį iš dalies finansuojančiai Lietuvos kultūros tarybai.

 

Susiję nuotraukų galerijos

Komentarai