Festivalis „Gaidų pynė“ kviečia pasidžiaugti muzikuojančiomis šeimomis

Publikuota: 2017-09-14 Autorius: Aldona Juodelienė
Festivalis „Gaidų pynė“ kviečia pasidžiaugti muzikuojančiomis šeimomis

Dainuojančios mama ir dukra, kartu su anūkais grojantis senelis ar gausus giminės ansamblis – daugiau kaip 30 šeimyninių ansamblių iš visos Lietuvos varžosi muzikuojančių šeimų festivalyje, kurio baigiamasi koncertas įvyks rugsėjo 24 d. (sekmadienį) 11 val. Vilniaus Balio Dvariono dešimtmetės muzikos mokyklos salėje (T. Kosciuškos g. 13, Vilnius). Ši graži šventė skirta stiprinti šeimos reikšmės suvokimą asmens ir visuomenės gyvenime, ugdyti šeimos narių kūrybiškumą, atgaivinti Lietuvoje namų muzikavimo tradiciją ir paskatinti šeimos narius muzikuoti drauge.

Festivalio baigiamasis koncertas žada būti įdomus ir uždegantis. Jo programoje – dalyvių konkursiniai pasirodymai trijose kategorijose – akademinės, liaudies ir pramoginės muzikos. Savo pasirodymais žiūrovus džiugins muzikuojančios šeimos iš visos Lietuvos – Jonavos, Klaipėdos, Šakių, Panevėžio, Kėdainių, Alytaus, Viduklės, Utenos, Kauno, Vilniaus. Šiemet dalyvauja ir svečiai iš užsienio – tai gausi muzikuojanti Asakavičių šeima iš Karaliaučiaus (Kaliningrado) srities Lazdynų (Krasnoznamensko) rajono Pilkalnio (Dobrovolsko) miesto, atstovausianti Karaliaučiaus krašto lietuvių bendruomenę.

Pirmoji Muzikuojančių šeimų festivalio-konkurso „Gaidų pynė 2017“ renginių banga per visą Lietuvą nuvilnijo dar gegužės mėnesį. Tai – dalyvių perklausų etapas, kuris įvyko Kaune, Panevėžyje, Palangoje ir Vilniuje. Perklausose pasirodė net 35 muzikuojančių šeimų ansambliai iš visos Lietuvos. Tarptautinę šeimos dieną – gegužės 15-ją paminėjome koncertu Kauno valstybinėje filharmonijoje, kuriame dalyvavo praėjusių metų festivalio „Gaidų pynė“ laureatai ir profesionalios muzikuojančios šeimos. Tad festivalio idėja pasklidusi po visą Lietuvą įvairiomis spalvomis suskambo dalyvių pasirodymuose – nuo tradicinio lietuvių folkloro iki džiazo muzikos, nuo klasikos perlų iki populiarių lietuviškų šlagerių.

Šiandien, nuolatinio skubėjimo ir įtampos amžiuje, pasigendame glaudesnio bendravimo, dvasinio ryšio, kūrybinio džiaugsmo, kurį gali suteikti muzikavimas namuose suburiantis šeimos narius ir padedantis mažinti atotrūkį tarp tėvų ir vaikų. Ne vienas iš vyresniųjų vaikystėje yra lankęs muzikos mokyklą, kurioje pramoko groti vienu ar kitu instrumentu, tačiau toliau gebėjimų nelavino, todėl dabar džiaugiasi, galėdami atgaivinti primirštus įgūdžius. Kiti – muzikos niekada nesimokė, bet, raginami vaikų, pasiryžo įveikti nemažus muzikos mokslo iššūkius. Kiekvienas ansamblis – savaip unikalus. Daugelis jau turi kuo didžiuotis – yra dalyvavę respublikiniuose ar net tarptautiniuose konkursuose, sukaupę nemažą koncertinę patirtį.

Visgi, jei apsidairytume, tarp savo draugų ir pažįstamų, rastume labai nedaug tokių, kurie, vakarui atėjus, susėda drauge ir ima į rankas instrumentus. Net profesionalių muzikantų šeimoje, kurioje muzikavimas yra kasdieninis darbas, sunkiai atrandama valandėlė, kai šeimos nariai susėda pamuzikuoti savo malonumui. Gyvenimo tempas …., nors Lietuvoje muzikavimas šeimoje buvo įprastas per amžius. Čia iš kartos į kartą buvo perduodami ne tik muzikavimo įgūdžiai, bet ir ugdoma meilė muzikai, pagarba puoselėjamoms tradicijoms. Štai ir mūsų tradicinis instrumentas – kanklės iš pradžių buvo laikomas tyliu namų muzikavimo instrumentu, skirtu skambinti savo malonumui namuose ir tik 20 a. viduryje pakilo į koncertinę estradą. Kaimo muzikantai griežė ir smuikais, armonikomis, gitaromis, klarnetais, mielai grojo įvairias polkas, valsus, maršus, fokstrotus, populiarius tautinius šokius. Na, o dvaruose, miestelių inteligentų namuose buvo mėgiama saloninė muzika, kurią kūrė tiek kompozitoriai, tiek muzikos mėgėjai. Namuose mėgta skambinti fortepijonu, o išpopuliarėjusi kvartetinio muzikavimo tradicija paskatino šio žanro suklestėjimą ir Lietuvos 20 a. profesionaliojoje kūryboje.

Muzikavimas namuose ne vienam vaikui nutiesė kelią į muziko profesiją, o tie, kurie netapo profesionalais, ir toliau aktyviai dalyvauja muzikiniame gyvenime. Smuikininkė Kristina Domarkienė, kurios vaikystė prabėgo klausantis muzikuojančių tėvelių, prisimena: „Užaugau tokioje šeimoje, kurioje visi buvo muzikalūs. Jokie pasisėdėjimai, šventės ar kelionės nepraeidavo be bendro muzikavimo ir dainavimo. Todėl tai įaugę man į kraują – mokytis groti skatinu visus, stengiuosi meile šiai veiklai užkrėsti aplinkinius.(...) Aš iki šiol su malonumu groju saloninės muzikos kūrinius, nes jų melodijos lydėjo mane nuo vaikystės – visi mano namiškiai, nors ir būdami savamoksliai, grojo įvairiais instrumentais". Kristina Domarkienė teigia, kad muzikavimas šeimoje yra labiausiai visus suburianti veikla, kurianti tvirtus ryšius, vienijanti skirtingas kartas. „Kai mes grojame, jaučiame kaip susijungiame ir susivienijame. Visa atmosfera pasikeičia, tai suteikia nepaprastai daug džiaugsmo ir malonumo“. 

Muzikavimas šeimoje – tai kūrybinis džiaugsmas, kai bendrų interesų suburiami šeimos nariai dovanoja vienas kitam gražų ir prasmingą buvimą drauge, tai neišblėstantys vaikystės prisiminimai, kurie kuria šeimos kultūrinę tradiciją, perduodamą iš kartos į kartą. Ir ne taip svarbu, jei šeimose muzika suskamo dar tik ruošiantis šiam renginiui. Tikime, kad ši bendro muzikavimo trauka šeimose ilgainiui ne tik išliks, bet ir stiprės. Juk iš mažos sėklytės išauga didelis medis...

Muzikuojančios šeimos – kokios jos? Kviečiame susipažinti.

Padovanokite sau ir savo šeimai puikų savaitgalį – muzikos ir pramogų rasite įvairiam skoniui. Aktyvų rugsėjo sekmadinį siūlome valandėlę tiesiog atsikvėpti, pabūti su muzika ir smagiai muzikuojančiomis šeimomis. Šalia daugybės kitų dabar vykstančių visuomeninių, kultūrinių, meninių renginių, šis, vyksiantis jaukioje mokyklos koncertų salėje, turi vieną ryškų šalutinį poveikį – galite užsikrėsti noru muzikuoti šeimoje.

„Muzikuojančių šeimų festivalį „Gaidų pynė“ organizuoja Šv. Kazimiero ordinas drauge su partneriais. Festivalį iš dalies finansuoja Lietuvos Kultūros ministerija ir Kultūros Taryba.

Maloniai kviečiame apsilankyti. Įėjimas nemokamas.

Daugiau apie Muzikuojančių šeimų festivalį „Gaidų pynė“ – www.gaidupyne.ordinas.lt

Susiję nariai

Aldona Juodelienė

Aldona Juodelienė

Muzikologė, švietimo organizatorė

Komentarai