Francois Couperin „Lecons de tenebres“

Publikuota: 2014-04-15 Autorius: MB inf.
Francois Couperin „Lecons de tenebres“

Šįmet sukanka lygiai 300 metų, kai prancūzų baroko kompozitorius Francois Couperinas parašė Didžiosios savaitės Sutemų liturgijai skirtą kūrinį dviems sopranams „Lecons de tenebres“ (Sutemų skaitiniai, 1714), tuomet pirmą sykį nuskambėjusį Paryžiaus Longchamp vienuolyne. Šį trečiadienį, balandžio 16 d. 19 val., Vilniaus Bernardinų bažnyčioje šį sakralinės muzikos perlą pirmą kartą Lietuvoje atliks ansamblis „Duo Barocco“.

Sutemų liturgija – Didžiojo trečiadienio, ketvirtadienio ir penktadienio pamaldos su specialiais skaitiniais, giesmėmis ir ritualais – žinoma dar nuo VIII-ojo amžiaus ir paprastai būdavo atliekama iškart po vidurnakčio. Bažnyčios erdvę apšviesdavo vos keliolika žvakių, kurios būdavo viena po kitos užgesinamos po kiekvieno skaitinio, taip simbolizuojant Kristų vienas po kito apleidusius apaštalus, kol galiausiai viskas paskęsdavo tamsoje – vienatvėje ir mirtyje.

Sutemų liturgijai kūrinius rašė garsūs renesanso ir baroko kompozitoriai, tačiau būtent XVII a. Prancūzijoje „Lecons de tenebres“ pavirto virtuozišku, gausiai išpuoštu kamerinės sakralinės muzikos žanru. Iš šio žanro kūrinių Couperino versija yra laikoma neabejotinai populiariausia, o savo menine verte šis kūrinys dažnai lyginamas su Lietuvos klausytojams puikiai pažįstamu šedevru – Giovanni Batista Pergolesi „Stabat Mater“. Iš Couperino ciklo iki mūsų dienų išliko tik pirmasis Didžiojo Trečiadienio skaitinys, parašytas pagal Senojo Testameto pranašo Jeremijo raudas sugriovus Jeruzalę. Muzikoje girdimos dejonių ir verksmų intonacijos, kuomet balsai vinguriuodami ilgai tęsia hebraiškos abėcėlės raides, taip pat ir dramatiški rečitatyviniai epizodai, kuriuose Jeremijas desperacijoje šaukia Dievui teisiai į veidą, ir dainingos arijos bei duetai, kuriuose apstu dvasios virpulį išreiškiančių trelių.

Šis ypatingo grožio kūrinys dar niekada nėra skambėjęs Lietuvoje turbūt todėl, kad prancūzų baroko muzika yra kiek mažiau žinoma mūsų šalies muzikantams ir klausytojams, o jos atlikimas reikalauja specifinių žinių. Ansamblio „Duo Barocco“ dainininkės Renata Dubinskaitė ir Saulė Šerytė brandino mintį sudainuoti šį kūrinį dar nuo 2011 metų, kai besistažuodamos Sable senosios muzikos ir šokio akademijoje Prancūzijoje turėjo galimybę giliau išanalizuoti Couperino „Lecons de tenebres“ remiantis istoriškai informuoto atlikimo principais. Koncerte Bernardinų bažnyčioje lotyniškas Couperino kūrinio tekstas bus dainuojamas senovine prancūziška tartimi, kaip tai buvo būdinga XVIII a. atlikimui, užrašytos gaidos puošiamos ornamentais, kurie tų laikų atlikėjams buvo savaime suprantami, balsus lydės mažieji vargonai – pozityvas, nes priešvelykinės askezės dienomis didžiuosius bažnyčių vargonus dengdavo gedulo apdangalas, o žvakės degs būtent sutemų liturgijai skirtoje žvakidėje. Kartu su dainininkėmis Couperino kūrinį po temstančiais bažnyčios skliautais prikels violončelininkė Roma Jaraminaitė ir pirmoji ansamblio „Duo Barocco“ bendražygė vargonininkė Audra Telksnytė. Jeremijo raudas lietuviškai skaitys aktorius Ridas Jasiulionis.

Koncertas nemokamas.

Koncerto partneriai: Vilniaus Šv. Pranciškaus Asyžiečio (Bernardinų) parapija, Nacionalinis muziejus Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmai, LR Kultūros ministerija

Komentarai