Kaune įvyko Jono Žuko konkurso bažnyčių vargonininkams finalas

Publikuota: 2014-09-22 Autorius: Naujasis vargonų forumas
Kaune įvyko Jono Žuko konkurso bažnyčių vargonininkams finalas

Rugsėjo 19 d., penktadienį, 13 val. Kauno Šv. Pranciškaus Ksavero (Jėzuitų) bažnyčioje prasidėjo V-ojo Jono Žuko vargonininkų konkurso finalinis turas. Jame dėl laureatų vardo varžėsi penki vargonininkai: Gražvydas Gasparavičius (Zarasai), Aušra Giedrienė (Kėdainiai), Rimvydas Mitkus (Pasvalys), Galina Palagina (Salakas) ir Virginija Skupienė (Panevėžys). Visi V-ojo Jono Žuko konkurso finalo dalyviai – patyrę muzikai, kurių vargonavimo bažnyčiose stažas siekia 13-20 metų. Šiems vargonininkams talkino jų vadovaujami kolektyvai – chorai ar vokaliniai ansambliai.

Konkursinėje programoje vargonininkai atliko po 2 solinius vargonų kūrinius, 4 mišių dalis bei improvizacinio pobūdžio užduotį – pravedė viešą naujo kūrinio repeticiją, pademonstruodami kasdieninio darbo su kolektyvu eigą (partijų mokymosi procesą, interpretacines paieškas). Naują kūrinį – giesmę „Sveika, jūrų žvaigžde" – specialiai konkursui sukūrė Vidas Pinkevičius.

Konkurso dalyvius vertino autoritetinga vargonininkų ir chorvedžių komisija: Bernardas Vasiliauskas (pirmininkas), Danguolė Beinarytė, Vilimas Norkūnas, dr. Vidas Pinkevičius ir Dovilė Savickaitė. Konkurso laureatai ir diplomantai paskatinti piniginėmis premijomis, jie taip pat vargonavo mišiose už Joną Žuką, vykusiose rugsėjo 19 d. Kauno Šv. Pranciškaus Ksavero (Jėzuitų) bažnyčioje.

Konkurso laureatai

1 premija ir laureato vardas - Rimvydas Mitkus
2 premija ir laureato vardas - Gražvydas Gasparavičius
3 premija ir laureačių vardai - Aušra Giedrienė ir Galina Palagina
Diplomas - Virginija Skupienė

Spec. prizas už geriausią vargoninę improvizaciją - Rimvydas Mitkus
Spec. prizas už geriausią lietuvių kompozitoriaus mišių atlikimą - Gražvydas Gasparavičius ir Zarasų Švč. Mergelės Marijos Ėmimo į dangų parapijos Sumos choras.

Konkurso akimirkos

      

Trumpa konkurso istorija

Kas dvejus metus vykstantis Jono Žuko konkursas yra skirtas žymaus tarpukario Lietuvos ir išeivijos vargonininko Jono Žuko vardo ir profesinės veiklos įamžinimui. Pirmasis konkursas įvyko 2004 metais, jame, kaip ir po to sekusiuose II-jame, III-jame ir IV-jame, varžėsi vargonuojantis jaunimas (iki 28 metų). Jono Žuko konkurso nugalėtojų laurus yra pelnę vargonininkai Vilimas Norkūnas, Povilas Padleckis, Vaidas Alaunė ir Mona Roždestvenskytė.

Pasak konkurso organizacinio komiteto pirmininko Balio Vaitkaus, V-uoju J. Žuko konkursu buvo nuspręsta atsigręžti į “naujališką” vargonavimo tradiciją, kurioje vargonininkui tenka ir solisto, ir chorvedžio, ir vokalo specialisto, ir improvizatoriaus, ir liturgijos žinovo vaidmuo. Šiųmetinis J. Žuko konkursas pirmą kartą yra orientuotas ne į jaunuosius vargonų virtuozus, bet į platų disciplinų spektrą apimančios bažnyčios vargonininko profesijos atstovus. Šiame konkurse vargonininkai dalyvauja su savo vadovaujamais chorais ar vokaliniais ansambliais, o komisija vertina ne tik jų solo vargonavimą, bet ir giedojimą, darbą su choristais, akompanavimą bei improvizavimą vargonais.

Jonas Žukas (1907-2004)

Išeivijos vargonininkas Jonas Žukas, kurio dešimtąsias mirties metines minėsime 2014-ųjų gruodį, gimė Švėkšnoje. Pirmąsias muzikos pamokas gavo iš tėvo – Švėkšnos parapijos vargonininko. Vėliau, su pagyrimu baigęs Kauno ir Paryžiaus konservatorijas, Jonas Žukas buvo vienas pirmųjų aktyviai koncertuojančių profesionalių vargonininkų, studentų gerbiamas Kauno konservatorijos pedagogas, Kauno Jėzuitų bažnyčios vargonininkas, energingas ir reiklus muzikinių renginių organizatorius. Įvairiapusę menininko veiklą Lietuvoje nutraukė Sovietų okupacija, privertusi Joną Žuką emigruoti į Vokietiją, vėliau – į JAV. Jungtinėse Valstijose J. Žukas daugelį metų garsėjo kaip religinės muzikos koncertų vargonų solistas ir akompaniatorius, Niujorko ir Baltimorės lietuviškų parapijų vargonininkas. Jis nuolat buvo kviečiamas groti jubiliejinėse iškilmėse ir išeivijos lietuvių radijo programose: 1987 metais vargonavo Lietuvos krikščionybės 600 metų jubiliejaus proga Nekalto Prasidėjimo Šventovėje Vašingtone. J. Žukas palaidotas Morelando kapinėse (Baltimorė, JAV).

Komentarai