Knyga, skirta lietuvių operos karaliui

Publikuota: 2018-12-19 Autorius: Mb.info
Knyga, skirta lietuvių operos karaliui

Gruodžio 23-iąją (sekmadienį) 15 val. LNOBT Raudonojoje fojė operos gerbėjų laukia išskirtinis renginys: muzikologės Jūratės Katinaitės sudarytos knygos „Karalių kuria aplinka“ pristatymas. Tai – monografija, skirta garsiam operos solistui Vaclovui Daunorui.

Knygos pavadinimą lėmė V. Daunoro gyvenimo moto: „Karaliui nereikia vaidinti karaliaus. Jam išėjus į sceną, iš aplinkos reakcijos ir elgesio publika turi suprasti, kad įėjo karalius. Karalių kuria aplinka, jam nereikia vaidinti savo didybės“.
V. Daunoras (g. 1937) – vienas ryškiausių artistų Lietuvos operos scenos istorijoje. Jis stažavo Milano „La Scala“ teatre ir 1967 m. debiutavo jo scenoje kartu su garsiuoju Luciano Pavarotti: italas G. Verdi „Rigolete“ atliko Hercogo, o lietuvis – Monteronės partiją.

1971 m. tarptautiniame Tulūzos dainininkų konkurse Prancūzijoje V. Daunoras laimėjo Grand Prix. Šis konkursas priklauso aukščiausio meistriškumo konkursų kategorijai; jį laimėjus dainininkams jau nebeleidžiama varžytis kituose konkursuose.

Daugiau nei tris dešimtmečius V. Daunoras dainavo Lietuvos operos ir koncertinėse scenose, o Lietuvai atgavus nepriklausomybę išvyko į JAV. 1995 m., būdamas 58-erių, debiutavo prestižiniame Niujorko „Metropolitan Opera“ teatre. Po dešimties sezonų šio teatro scenoje solistas baigė karjerą dėl diagnozuotos Parkinsono ligos.
Sukauptą artistinę ir vokalinę patirtį dainininkas išdėstė savo memuaruose. Juose spalvingai vaizduojami sovietinės nomenklatūros veikėjai, menininko ir totalitarinės sistemos konfliktas, dramatiški ir kurioziški artisto biografijos puslapiai. Knygoje V. Daunoro – karališkų vaidmenų kūrėjo – paveikslą kuria ir jo aplinka: kolegos, bičiuliai, mokiniai ir artimieji. Tai Gražina Ručytė-Landsbergienė, Giedrė Kaukaitė, Jūratė Vyliūtė, Sofija Jonaitytė, Jolanta Čiurilaitė, Ričardas Daunoras, Edmundas Gedgaudas, Robertas Bekionis, Vytautas Laurušas ir kiti.

Be scenos, V. Daunoras daug laiko skirdavo tapybai, tad knygą puošia ne tik unikalios fotografijos, bet ir solisto paveikslų reprodukcijos. Knygą gyveniman palydėjo Raimondo Paknio leidykla, jos leidimą parėmė Lietuvos kultūros taryba.
Knygos pristatyme dalyvaus pats Vaclovas Daunoras, monografijos sudarytoja Jūratė Katinaitė, muzikologas Edmundas Gedgaudas, pianistė Gražina Ručytė-Landsbergienė, kompozitorius, buvęs LNOBT vadovas Vytautas Laurušas. Pokalbį moderuos muzikologė Lina Navickaitė-Martinelli.

Renginio publikos laukia solidi muzikinė programa: dainuos Inesa Linaburgytė, Kristian Benedikt ir Kostas Smoriginas. Įėjimas į knygos pristatymą – laisvas.

Komentarai