Kovo 11-osios renginiai Prancūzijoje

Publikuota: 2015-03-02 Autorius: MB inf.
Kovo 11-osios renginiai Prancūzijoje

Lietuvos Respublikos Ambasada Prancūzijoje šių metų kovo mėn. organizuoja  kultūros renginių ciklą, skirtą paminėti Lietuvos valstybės atkūrimo 25-ąsias metines Prancūzijoje. 

Kovo 11-ąją Lietuvos ambasadoje Paryžiuje bus surengtas styginių kvarteto „Fabula Rasa“  koncertas. Talentingi  Lietuvos muzikantai Rasa Vosyliūtė, Dalia Suraučiūtė, Ramūnas Zakaras ir Onutė Švabauskaitė parengė specialią koncertinę programą, kurioje skambės  Mikalojaus Konstantino Čiurlionio,  Juozo Naujalio ir prancūzų kompozitoriaus Ernesto Šosono kūriniai. Šiais metais minimos pastarojo prancūzų kompozitoriaus 160-osios gimimo metinės. Lietuvos ambasada Paryžiuje yra įsikūrusi buvusiose šio garsaus muziko namuose, kurie tuo metu garsėjo prancūziškų kultūros salonų rengimo tradicija, kur burdavosi garsiausi  to meto prancūzų menininkai – Klodas Debiusi, Gabrielius Fauré, Henrikas Diuparkas, Klodas Mone, Stafanas Malarmė ir kt. Taip pat šiais metais minimos 180-osios Lietuvos kompozitoriaus Mikalojaus Čiurlionio metinės, tad koncerto metu specialus dėmesys bus skiriamas ir šio menininko kūrybai.

Kovo 13-ąją Paryžiaus kino teatre „Les  7 Parnassiens“ bus rodomas režisierės Giedrės Žičkytės dokumentinis filmas „Kaip mes žaidėme revoliuciją“ bei rengiamas susitikimas ir diskusija su autore. Šis filmas bus demonstruojamas Paryžiaus kultūros centrų asociacijos FICEP, į kurią Lietuva įstojo pernai metais, kasmet rengiamo ir didelio kultūros bendruomenės dėmesio sulaukiančio tarptautinio kino filmų festivalio programoje. 

Filmas „Kaip mes žaidėme revoliuciją“ – tai istorija apie mažą šalį, ypatingą jos laikotarpį ir žmones, kurie, nepaisant pavojaus, iškovojo savo Nepriklausomybę su šypsena veide ir daina lūpose. Tai pasakojimas apie pokštą, prasidėjusį 1984 metais gilioje sovietinėje stagnacijoje, kai Lietuvoje dar nebuvo atgimimo ženklų, o naujametinio jaunųjų architektų karnavalo metu Kaune juokais susikūrė roko grupė „Antis“. Cirką primenantis įspūdingas grimas ir rekvizitai, stilizuoti pasirodymai, kandūs ir aštrūs tekstai kūrė agresyvią sovietinio gyvenimo karikatūrą. Greitai ir, ko gero, net patiems grupės nariams netikėtai „Antis“ tapo ryškiausia Dainuojančios Revoliucijos vėliavneše ir masiniu reiškiniu, į savo sūkurį įtraukusiu tūkstančius pasekėjų. Filme panaudoti unikalūs, niekur nematyti kadrai iš asmeninių archyvų, taip pat galima išvysti muzikinių intarpų iš roko maršų, skandalingo ir nepamirštamo  „Anties“ pasirodymo Sovietų Sąjungos centrinės televizijos tiesioginiame eteryje, kitų grupės koncertų, išgirsti šių įvykių liudininkų komentarus.

Kovo 13-ąją taip pat rengiamas lietuviškos poezijos vakaras literatūros festivalyje „Expoesie“  Perigė mieste, Dordonės regione Prancūzijoje. Lietuvą šiame festivalyje atstovaus ir savo kūrinius skaitys Lietuvos nacionalinės kultūros ir premijos laureatai rašytojai Vladas Braziūnas ir Rolandas Rastauskas, taip pat Agnė Žagrakalytė. R. Rastauskas kartu su Arkadiju Gotesmanu pristatys specialią poetinio džiazo programą.

Kovo 16-ąją Lietuvos ambasadoje Paryžiuje bus rengiamas Rolando Rastausko naujausios knygos “Vienišos vėliavos“ pristatymas bei poetinai džiazo skaitymai kartu su perkusininku Arkadijumi Gotesmanu.

Kovo 17 dieną Lietuvos ambasada, bendradarbiaudama su Lietuvos atstovybe prie UNESCO, prestižinėje Paryžiaus tarptautinėje diplomatijos akademijoje tarptautinei aukščiausio rango diplomatų  ir kultūros  bendruomenei organizuoja  talentingo Lietuvos akordeonisto Martyno Levickio ir jo kvarteto „SinChronic" pasirodymą bei priėmimą. Lietuvos muzikantai M. Levickis, G. Žarėnaitė, K. Morozova, V. Lisauskas ir G. Baranauskaitė įspūdingoje koncertinėje programoje atliks įvairius lietuvių ir užsienio kompozitorių kūrinius. 

Jubiliejinei Kovo 11-ajai skirtą renginių ciklą užbaigs kovo 24 d. Lietuvos ambasados kartu su prancūzų leidykla „HD ateliers Henry Dougier“ rengiamas Lietuvoje dirbančios  prancūzų žurnalistės Marielle Vitureau naujausios knygos „Les Lituaniens“, kuri bus eksponuojama ir Paryžiaus knygų mugėje, pristatymas  bei diskusija su autore. 

Šie istorinės Lietuvos sukakties paminėjimo renginiai organizuojami ir finansuojami Lietuvos ambasados Prancūzijoje bendradarbiaujant su Lietuvos kultūros ir užsienio ministerijomis, Lietuvos kultūros institutu bei Prancūzijos kultūros organizacijomis. 

Komentarai