Kultūros įstaigų vadovų kadencijos – daugiau skaidrumo ir atvirumo

Publikuota: 2018-02-21 Autorius: MB inf.
Kultūros įstaigų vadovų kadencijos – daugiau skaidrumo ir atvirumo

Vyriausybė pritarė Kultūros ministerijos parengtiems įstatymų projektams, kurie nustato kadencijas visiems kultūros įstaigų vadovams, o nacionalinių ir valstybinių įstaigų – ir kadencijų ribojimą. Šių įstaigų vadovų pareigas bus galima užimti ne ilgiau, kaip dvi kadencijas po penkerius metus iš eilės, t.y. dešimt metų.

Tokį teisinį reguliavimą Kultūros ministerija siūlo taikyti Lietuvos nacionalinės, apskričių, viešųjų ir valstybinės reikšmės bibliotekų, nacionalinių ir respublikinių muziejų, valstybės kultūros centrų bei Lietuvos nacionalinio radijo ir televizijos vadovui. Išimtis – tik savivaldybių pavaldumo kultūros įstaigoms.

„Atsakingas, efektyvus ir skaidrus kultūros įstaigų valdymas tiesiogiai priklauso nuo vadovų. Todėl siekdami didinti valstybės įstaigų veiklos skaidrumą ir veiksmingumą, siūlome įteisinti vadovų darbo kadencijas ir jų limitą nacionalinių ir valstybinės reikšmės įstaigų bei Lietuvos nacionalinio radijo ir televizijos generaliniam direktoriui“, – sako kultūros ministrė Liana Ruokytė-Jonsson, – noriu priminti, kad dviejų kadencijų ribojimas jau yra taikomas nacionalinių ir valstybinių teatrų bei koncertinių organizacijų vadovams.“

Ministrės teigimu, atsižvelgiant į tai, kad regionuose trūksta profesionalių kultūros įstaigų darbuotojų, savivaldybių pavaldumo kultūros įstaigų vadovams taikoma kadencijų ribojimo išimtis.

Įstatymų projektais taip pat siūloma vadovams nustatyti nepriekaištingos reputacijos reikalavimus. Juos reglamentuos ne tik griežtos teisinės nuostatos, bet ir kultūros įstaigų darbuotojų profesinės veiklos bei etikos taisyklės. Pavyzdžiui, asmuo negalės dirbti vadovu arba pretenduoti į vadovo pareigas jeigu bus padaręs tyčinį ar korupcinio pobūdžio nusikaltimą arba bus pripažintas šiurkščiai pažeidęs profesinės veiklos ir etikos taisykles. Tokiu pažeidimu laikomas žmogaus orumo žeminimas, įstaigos reputacijos diskreditavimas.

Tikimasi, kad šios permainos pagyvins kultūros vadybininkų sektoriaus apykaitą, gerins jų kompetencijas, sudarys sąlygas į kultūros įstaigų vadovybę įsilieti naujos kartos kultūros vadybininkams.

Įstatymų projektuose yra numatyta, kaip organizuoti perėjimą prie naujos vadovų skyrimo tvarkos. Tiems vadovams, kurie buvo paskirti neterminuotai, būtų taikomas vienerių metų pereinamasis laikotarpis. Terminuotam laikui paskirti vadovai galės užbaigti savo kadenciją.

Komentarai