LMTA dueto sėkmė tarptautiniame konkurse

“Gerbk dainas! Jos neša gėrį” – ši iškilaus vokiečių poeto Johanno Wolfgango von Goethe’s citata tapo tarptautinio Lied konkurso Paula-Salomon-Lindberg Wettbewerb “das Lied” 2015, įvykusio Berlyne spalio 6-10 dienomis, moto.
Paula-Salomon-Lindberg Wettbewerb “das Lied” konkursas vyksta nuo 1989 metų. Jo iniciatorė buvo žymi vokiečių dainininkė Paula Salomon Lindberg. XX a. 3-o dešimtmečio pabaigoje ji studijavo dainavimą Berlyno aukštojoje muzikos mokykloje, profesorių Ochs’o ir Raatz-Brockmano klasėse. Pelniusi tarptautinį pripažinimą dainininkė plačiai koncertavo visame pasaulyje. 1933 m. nacistiniam režimui pradėjus žydų persekiojimą jai buvo uždrausta koncertuoti Vokietijoje
Iki 1939 m. Paula Salomon Lindberg dirbo Vokietijos žydų Kultūros sąjungoje, vėliau emigravo į Amsterdamą, buvo internuota į Vesterborko koncentracijos stovyklą. Drauge su vyru jai pavyko pabėgti į pietų Olandiją, kur aktyviai dalyvavo pasipriešinimo judėjime. Iki 1980 m. Paula Salomon Lindberg dėstė dainavimą Zalcburge. Dainininkė mirė 2000 m. Amsterdame.
Pirmą kartą šiame konkurse dalyvavo duetas iš Lietuvos muzikos ir teatro akademijos - Vera Talerko (sopranas) ir Gintarė Macijauskaitė (fortepijonas). Jų pasirodymas konkurse buvo itin sėkmingas – jos buvo pripažintos geriausiomis ir pelnė nugalėtojų laurus. Konkursui duetą parengė LMTA doc. Asta Krikščiūnaitė ir prof. Irena Uss-Armonienė.
Vera Talerko studijuoja LMTA II-e magistrantūros kurse docentės Astos Krikščiūnaitės solinio ir kamerinio dainavimo klasėse. Atlikėja sėkmingai derina savo veiklą operinio ir kamerinio žanro srityse. Ji aktyviai bendradarbiauja su Vilnius City Opera, dainavo E. Humperdincko operoje “Jonas ir Gretė ” ir G.Verdi “Trubadūras”. Sekančiam sezonui ji yra pakviesta dainuoti Oslo nacionaliniame operos ir baleto teatre (Norvegija). Dainininkė yra XVI Vincės Jonuškaitės-Zaunienės dainininkių konkurso I-os premijos laureatė.
Gintarė Macijauskaitė yra tarptautinių ir nacionalinių pianistų konkursų Čekijoje, Prancūzijoje ir Lietuvoje laureatė. Ji pelnė laurus tarptautiniuose kamerinių ansamblių konkursuose Rygoje (Grand Prix) ir Klaipėdoje (I vieta), yra eilės pianistų koncertmeisterių konkursų laureatė. Gintarė baigė bakalauro studijas Lietuvos muzikos ir teatro akademijoje. Akompanimento atlikimo meną ji studijavo prof. Irenos Uss-Armonienės klasėje. Šiuo metu atlikėja tęsia studijas Paryžiaus Alfred Cortot konservatorijoje prof. Guigla Katsarava klasėje.
Atlikėjos jau turi nemažą kūrybino bendradarbiavimo patirtį, yra parengusios pluoštą kamerinės vokalinės muzikos kūrinių. Ypač glaudžiai duetas bendradarbiauja nuo 2013 m. Vilniuje vykusio tarptautinio projekto European Lied Forum. Gruodžio mėnesį duetas buvo pakviestas koncertuoti Romoje.
Konkurso Paula-Salomon-Lindberg Wettbewerb “das Lied” dalyviai – dainininkai ir pianistai buvo vertinami atskirose kategorijose: buvo skirtos premijos 3 geriausiems dainininkams ir ypatinga premija (Sonderpreis) geriausiam pianistui. Konkurse varžėsi kameriniai vokalinia duetai studijuojantys 21 - je aukštojoje muzikos mokykloje iš 8 Europos šalių: Italijos, Prancūzijos, Vokietijos, Austrijos, Čekijos, Lenkijos, Estijos ir Lietuvos,
Dainininkų kategorijoje I-ji vieta nebuvo skirta. Konkurso nugalėtoja pripažinta ir II-ją vietą pelnė Vera Talerko. Pianistų kategorijoje geriausia buvo pripažinta ir ypatingą premiją (Sonderpreis) pelnė Gintarė Macijauskaitė.
Konkurso dalyvius vertino kompetentingas tarptautinis žiuri: vokalistai - Wolfgang Holzmair ( Zalcburgo Mozarteum universiteto dainavimo katedros vedėjas, Zalcburgo “Sommerakademie” direktorius) ir dainavimo profesorės - Anna Korondi iš Berlyno J. Eislerio aukštosios muzikos mokyklos ir Christiane Iven iš Miuncheno aukštosios muzikos mokyklos, ir pianistai - prof. Erik Battaglia iš Turino valstybinės Giuseppe Verdi konservatorijos ir prof. Irena Uss-Armonienė, LMTA Koncertmeisterio katedros vedėja. Vertinimo komisijai pirmininkavo Berlyno menų universiteto Lied profesorius, pianistas Axel Bauni. Žiuri darbe taip pat dirbo muzikologas Olaf Wilhelmer – Vokietijos radijo (“Deutschlandsradio”) muzikos ir kultūros laidų redaktorius.
Pagal konkurso reglamentą kiekvienas duetas turėjo parengti 20 dainų, iš kurių dešimt yra sukurtos J. W.von Goethe’s tekstais ir atliekamos originalo kalba bei dešimt - XX ir XXI amžiaus įvairių šalių kompozitorių dainos. Pirmojoje dainų grupėje dominavo XIX a. bei XX a. pirmoje pusėje sukurtos dainos, tuo tarpu antroje dainų grupėje prioritetas buvo teikiamas šiuolaikiniams opusams. Konkursas vyko dviem turais. Kiekviename ture dalyviai turėjo atlikti po 6-7 dainas, kurias komisija atrinkdavo ir paskelbdavo valandą iki dalyvių pasirodymo. Tai tapo dideliu iššūkiu visiems atlikėjams.
Veros Talerko ir Gintarės Macijauskaitės konkurso programa buvo labai įvairi: J.W.von Goethes tekstais sukurtos C. Loewe, R. Schumanno, H.Wolfo, N.Medtnerio, F.Liszto dainos. Šiuolaikinės muzikos programoje skambėjo A.Schoenbergo, Ch.T.Griffeso, A.Muno, W.Cho, D.Argento, D.Šostakovičiaus, A.Gavrilino opusai. Buvo atliktos lietuvių kompozitorių V.Barkausko, G.Kuprevičiaus, J.Indros dainos.
Pažymėtinas labai aukštas profesinis konkurso dalyvių pasirengimo lygis, stilistinis išprusimas, kalbų fonetikos valdymas. Tačiau pasigesta meninės individualybės, savito kūrybinio braižo, emocinės brandos. Visais šiais bruožais ryškiai išsiskyrė duetas iš Lietuvos.
Linkime atlikėjoms didelės sėkmės siekiant naujų kūrybinių aukštumų!