Londono simfoninis orkestras Vilniuje

Publikuota: 2014-05-26 Autorius: Asta Andrikonytė, lrytas.lt
Londono simfoninis orkestras Vilniuje

Geriausių pasaulio orkestrų paradą Lietuvos nacionaliniame operos ir baleto teatre pratęsęs Londono simfoninis orkestras gegužės 24-osios koncertu užpildė įspūdingą šalies muzikos gyvenimo puslapį. Pirmą kartą Lietuvos scenoje su simfonininės muzikos pažiba pasirodė dvi ryškios, didžiulio dėmesio muzikos pasaulyje šiandien sulaukiančios asmenybės.

Tai – 38 metų britų dirigentas Danielis Hardingas ir 46 metų graikų smuikininkas Leonidas Kavakos, griežiantis Antonio Stradivariaus auksinio periodo smuiku. Menininkai atvežė į Vilnių išskirtinius savo repertuaro kūrinius – du vėlyvojo romantizmo perlus.

L.Kavako griežiamas dažnai Lietuvoje skambantis Johanneso Brahmso Smuiko koncertas sušvito naujomis spalvomis. Savitumu garsėjantis smuikininkas ką tik buvo įnikęs į J.Brahmso muzikos studijas. Kompozitoriaus Koncertą jis neseniai įgrojo į kompaktinę plokštelę su lietuvių girdėtais maestro Riccardo Chailly ir Leipcigo „Gewandhaus“ orkestru, o su kinų pianiste Yuja Wang pavasarį įrašė J.Bramso Smuiko sonatų albumą. Šiems įrašams kritikai jau pranašauja svarbiausius metų apdovanojimus.

„Dar nesu girdėjęs koncerte tokio kokybiško atlikimo – nė vienos gaidos pro šalį, suskambėjo viskas iki smulkiausių detalių tiek orkestro, tiek solisto partijoje. Smuikininkas – nuostabus! – kalbėjo susijaudinęs apie J.Brahmso Koncerto interpretaciją smuikininkas Raimondas Butvila. – L.Kavakosas groja kai kurias vietas ne taip kaip kiti smuikininkai. Tačiau jo klausydamas negalvojau apie profesinius dalykus – mane visiškai įtraukė muzika“.

L.Kavakos sulaukė audringų publikos ovacijų ir „bravo!“ šūksnių, o pasirodymą užbaigė savo mėgstama virtuozine XIX a. ispanų kompozitoriaus Francisco Tarrega‘os pjesės gitarai „Recuerdos de la Alhambra“ („Prisiminimai apie Alhambrą“) arnažuote.

Manoma, kad dirigento talentas išsiskleidžia ne anksčiau kaip sulaukus 50-ies. Tačiau D.Hardingui jau nuo 21-erių patikimi geriausi Europos orkestrai. Pagrindinis kviestinis Londono simfoninio orkestro dirigentas jis yra jau aštuntus metus, nors formaliai nebaigė dirigavimo studijų.

Vilniuje D.Hardingo padiriguota jaunatviška, spalvinga Gustavo Mahlerio Pirmoji simfonija labai tiko vitališkai maestro prigimčiai. G.Mahlerio kūryba užima ypatingą vietą D.Hardingo repertuare – jau daugiau kaip dešimt metų jis vadovauja G.Mahlerio kameriniam orkestrui.

Pastaruoju turu D.Hardingas triumfališkai prisistato Rytų Europai. Lietuvos publika maestro plojo stovėdama ir sulaukė atlygio – bisui orkestras pagriežė nuostabaus grožio fragmentą iš Edwardo Elgaro „Enigma“ variacijų, išskleidusį visą šimtamečio kolektyvo skambesio didybę.

Sekmadienį Londono simfoninio orkestro laukia anšlaginis pasirodymas Latvijos nacionalinėje operoje. Koncertas įtrauktas į Rygos, Europos kultūros sostinės, programą.

„Leonido Kavakoso galimybės prasideda ten, kur daugelis kitų kapituliuoja“, – taip smuikininką pristato įrašų kompanija „Decca“, išleidusi solisto įgrotą Ludwigo van Beethoveno sonatų albumą. Šis albumas pelnė Kavakosui svarbiausią vokiečių klasikinės muzikos apdovanojimą „ECHO Klassik“ ir Metų instrumentininko titulą bei 2014 metų „Grammy“ nominaciją.

46-erių Kavakosas jau senokai įsitvirtino meno pasaulyje kaip išskirtinėmis savybėmis apdovanotas menininkas – plačiai žinomas jo virtuoziškumas ir unikalus muzikalumas. Kavakoso vardas pasklido po pasaulį dar tada, kai jis, būdamas aštuoniolikos, laimėjo Sibeliaus konkursą Helsinkyje (1985), o sulaukęs 21-erių pelnė laurus Paganini konkurse (1988). Atėnuose gimusio smuikininko biografijoje svarbų vaidmenį suvaidino Onassio fondo stipendija, kuri leido jaunuoliui išvykti mokytis į Indianos universitetą (JAV) pas garsų smuiko pedagogą Josefą Gingoldą.

Savo programose smuikininkas ypač daug dėmesio skiria XIX ir XX a. koncertams smuikui. Su Londono simfoniniu orkestru solistas Vilniuje kaip tik ir atliks Johanneso Brahmso Koncertą smuikui ir orkestrui D-dur. Kavakosas grieš 1724 m. pagamintu Stradivariaus smuiku.
Su Londono simfoniniu orkestru Kavakosas bendradarbiauja nuo 2012–2013 m. sezono, kai jis buvo paskelbtas programos „LSO menininko portretas“ pagrindiniu dalyviu.

Jau daugiau nei šimtmetį gyvuojantis Londono simfoninis orkestras (įkurtas 1904 m.) daugelį metų atsiduria geriausių pasaulio orkestrų dešimtuke. Diriguojamas savo pagrindinio kviestinio dirigento Danieliaus Hardingo, orkestras atliks vėlyvojo romantizmo perlą – Gustavo Mahlerio Pirmąją simfoniją D-dur.

38-erių Danielius Hardingas karjerą pradėjo kaip Simono Rattle’o asistentas Birmingamo simfoniniame orkestre, 1994 m. su šiuo orkestru dirigavo savo pirmąjį koncertą. Vėliau buvo Claudio Abbado asistentas Berlyno filharmonijos orkestre. Šiuo metu Hardingas yra Švedijos radijo simfoninio orkestro muzikos vadovas, pagrindinis kviestinis LSO dirigentas, bendradarbiauja su Japonijos naujosios filharmonijos orkestru.

Komentarai