Minimi kunigaikščio Mykolo Kleopo Oginskio 250-ieji gimimo metai

Publikuota: 2015-01-15 Autorius: LMS inf.
Minimi kunigaikščio Mykolo Kleopo Oginskio 250-ieji gimimo metai

Sausio 18 d. (sekmadienį) 16 val. kviečiame Vilniaus Rotušėje paminėti kunigaikščio, įžymaus Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės bei Abiejų Tautų Respublikos valstybinio veikėjo, kompozitoriaus Mykolo Kleopo Oginskio 250-uosius gimimo metus. Programoje M. K. Oginskio laiškai, memuarų, autobiografijos, knygos ,,Atsiminimai“ fragmentai, romansai ir kūriniai fortepijonui.

1794 m. balandžio 29 d. M. K. Oginskis ugningą prakalbą Vilniaus rotušės rūmuose užbaigė žodžiais: „Tėvynės labui įnešu savąją dalį: turtą darbą ir gyvenimą“. Du miestai, kuriuose gyveno ir veikė M. K. Oginskis – Vilnius ir Rietavas. Simboliška, kad pirmąjį UNESCO paskelbtų M. K. Oginskio metų renginį ruošia Lietuvos muzikų sąjunga ir Rietavo Oginskių kultūros istorijos muziejus, kuris į minėjimą atveš M. K. Oginskiui skirtą parodą. Renginyje ketina dalyvauti Vilniuas ir Rietavo merai.

XVIII–XIX a. sandūroje, pokyčių Rytų ir Vakarų Europos žemėlapiuose (pasiglemžusių Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės ir Lenkijos Karalystės laisvę) metais polonezas tapo vienu populiariausių Europos šokių. Keitėsi ne tik metų skaičiai kalendoriuje, valstybių sienos, bet ir muzikos stilius – vis dar klestėjo klasicizmas, tačiau jau sparnus skleidė ir romantizmas. Ir vieno, ir kito stiliaus tradicijos susipynė tuomet gyvenusių muzikų mąstysenoje ir kūriniuose.

Tačiau Mykolas Kleopas Oginskis, pedagogo Jeano Roley ir muzikos mokytojo Józefo Kozłowskio išauklėtas klasicizmo dvasia, greičiausiai pirmenybę teikė grynajam Wolfgango Amadeuso Mozarto kūrybos stiliui. Tai liudija skaidri ir neperkrauta jo polonezų faktūra, melodijos bei harmoninio vystymo panašumai, gana aiški ir išbaigta forma.

Polonezas – reprezentacinis, visame pasaulyje garsus lenkų šokis, – pirmiausia siejamas su bajoriškąja (šlėktų) tradicija ir papročiais, nors kildinamas iš liaudiškų vaikštynių apeigų ar iškilmių, kuriomis buvo užbaigiamos vestuvės. Iškilmingas ir pilnas energijos, kupinas orumo ir riteriškos elegancijos, amžių bėgyje jis tapo tautos orumo simboliu. Pirmuoju tikrojo polonezo meistru ir tapo kunigaikštis M. K. Oginskis, „Atsisveikinimo su Tėvyne“ (išgarsinusio jį ilgam) autorius.

Sausio 18 d. popietę Vilniaus Rotušėje susirinkę klausytojai turės galimybę ne tik išgirsti šį garsųjį M. K. Oginskio polonezą ir kitas jo kompozicijas, bet susipažinti ir su kunigaikščio laiškų, memuarų, autobiografijos, knygos „Atsiminimai“ fragmentais. Bus skaitomos ir poetų A. Mickevičiaus ir D. Naborovskio eilės, ištraukos iš muzikologo I. Belza knygos ,,Mykolas Kleopas Oginskis“.

Popietės scenarijumi ir režisūra rūpinosi aktorė Virginija Kochanskytė. Romantiškas, emocionalus ir žaismingas režisūrinis sprendimas atspindi XIX amžiuje madingo muzikinio-literatūrinio dvaro meno salono nuotaikas, tuo tarpu scenografija iš detalių kuria dvaro salono atmosferą.

Popietė vyks:

Sausio 18 d. (sekmadienį) 16 val. Vilniaus Rotušėje

Dalyvauja:

Aktorė Virginija Kochanskytė

Tarptautinių konkursų laureatai dainininkai Giedrė Zeicaitė ir Liudas Mikalauskas

Pianistė Šviesė Čepliauskaitė

Rietavo M. K. Oginskio meno mokyklos moksleiviai

LRKI centro vadovė Danutė Mukienė, istorikė dr. Ramunė Šmigelskytė-Stukienė, Rietavo Oginskių kultūros istorijos muziejaus direktorius Vytas Rutkauskas, LMS prezidentė Audronė Žigaitytė-Nekrošienė.

Įėjimas nemokamas.

Komentarai