Paskelbti 2018 metų Lietuvos nacionalinių kultūros ir meno premijų laureatai.

Publikuota: 2018-12-06 Autorius: Mb.info
Paskelbti 2018 metų Lietuvos nacionalinių kultūros ir meno premijų laureatai.

Kultūros ministerijoje ketvirtadienį paskelbti 2018 metų Lietuvos nacionalinių kultūros ir meno premijų laureatai. Nacionalinių kultūros ir meno premijų komisijos sprendimu jais tapo šeši kūrėjai:
rašytojas Vytautas Martinkus – už intelektualiosios literatūros gylį,
dirigentė Mirga Gražinytė – už muzikos interpretacijų jėgą ir Lietuvos garsinimą,
rašytojas Marius Ivaškevičius – už drąsų literatūros žingsni į teatrą,
kino operatorius Audrius Kemežys – už talento ir dvasios šviesos pakylėtą operatoriaus meną, nutiesusį kelius į ateitį,
aktorius Darius Meškauskas – už improvizacijos ir psichologinio tikslumo dermę,
vizualaus meno kūrėjas Artūras Raila – už nepriklausomos vizualiosios kultūros formavimą.

Lietuvos nacionalinių kultūros ir meno premijų komisija šiemet vertino keturiasdešimties visuomenės pasiūlytų kandidatų veiklą kultūros ir meno srityje ir iš šio sąrašo iš pradžių atrinko dvylika pretendentų gauti premijas.

Nacionalinių kultūros ir meno premijų komisijai vadovauja literatūrologė Viktorija Daujotytė-Pakerienė, komisijos nariai – kompozitorius ir dirigentas Vaclovas Augustinas, architektas Audrius Ambrasas, teatro ir kino aktorius Juozas Budraitis, muzikologė Jūratė Katinaitė, teatrologė Ramunė Marcinkevičiūtė, filosofas Nerijus Milerius, skulptorius ir filmų kūrėjas Deimantas Virgilijus Narkevičius, literatūrologė Jūratė Sprindytė, kino režisierius Audrius Stonys ir menotyrininkė Jūratė Tutlytė.

Lietuvos nacionalinėmis kultūros ir meno premijomis įvertinami reikšmingiausi kultūros ir meno kūriniai, Lietuvos ir Pasaulio lietuvių bendruomenės kūrėjų sukurti per pastaruosius 7 metus, taip pat kūriniai, sukurti per visą gyvenimą.

Kasmet skiriamos premijos yra 800 bazinių socialinių išmokų dydžio. Lietuvos nacionalinės kultūros ir meno premijų laureatų diplomai ir ženklai bus įteikti Lietuvos valstybės atkūrimo dienos proga.

***

Vilniuje gimusi dirigentė studijavo Leipcige, Bolonijoje, Ciuriche ir Grace.

Tarp žymiausių jos pasirodymų yra koncertai su Gustavo Mahlerio jaunimo orkestru, Beethoveno orkestru Bonoje, Danijos nacionaliniu simfoniniu orkestru, Berlyno „Komische Oper“ ir „Kremerata Baltica“.

2014 metų jos debiutas su Los Andželo filharmonija pateko tarp dešimties geriausių „The New Yorker“ apžvalgininko Alexo Rosso išrinktų metų pasirodymų.

Rašydamas apie jos 2015 metų gruodžio koncertą, Markas Swedas iš „Los Andgeles Times“ pareiškė: „Orkestras grojo taip, tarsi vėl būtų jaunas“. Kaip kviestinė dirigentė diriguodama San Diego simfoniniam orkestrui, ji generavo elektrą ir jaudulį, pažymėjo Jamesas Chute`as iš „San Diego Union Tribune“. „Tačiau nuostabiausias dalykas yra jos susižavėjimo, susitelkimo, precizikos ir intelekto derinys. Pridėkite podiumo išvaizdą bei prieigos grakštumą ir turėsite retą talentą“.

 

Komentarai