Prasideda jubiliejinė, dešimtoji „Trakų fanfarinė savaitė“

Publikuota: 2014-07-21 Autorius: Justina ORLOVSKYTĖ
Prasideda jubiliejinė, dešimtoji „Trakų fanfarinė savaitė“

Internetinė svetainė „The Culture Trip“ (liet. „Kultūrinė kelionė“), pateikianti informaciją apie geriausius renginius pasaulyje, išvardijo dešimt kultūros renginių, kurių negalima praleisti šią vasarą Lietuvoje viešintiems užsienio turistams. Vienas iš jų – tarptautinis muzikos festivalis „Trakų fanfarinė savaitė“, šiemet įvyksiantis liepos 28 - rugpjūčio 3 dienomis.

Keliamas visos Lietuvos kultūros lygis

Pirmą kartą 2003 metų vasarą Trakų meno mokyklos organizuotas festivalis „Mes sveikinam Trakus“ išaugo į didelį, ne tik respublikoje, bet ir visame pasaulyje plačiai žinomą projektą, tarptautinę vasaros meistriškumo mokyklą pučiamiesiems, mušamiesiems instrumentams ir fanfariniam orkestrui „Trakų fanfarinė savaitė“. Per visą projekto laiką  pas žymius muzikantus ir profesionalius pedagogus individualių, ansamblinių bei orkestrinių užsiėmimų metu tobulinosi virš tūkstančio gabaus muzikuojančio jaunimo.

„Pastaraisiais metais pastebimas išaugęs Lietuvos orkestrų muzikinis lygis. Viena iš šio tobulėjimo priežasčių – vasaros meistriškumo mokykloje dalyvaujantis ir prie kolektyvų prisijungiantis jaunimas bei jų mokytojai. Puikus to pavyzdys – Šilutės, Garliavos, Pabaradės pučiamųjų orkestrai, pastaraisiais metais Lietuvos pučiamųjų orkestrų čempionatuose užėmę prizines vietas“ – džiaugiasi projekto meno vadovas Arvydas Mišeikis.

Projekto „Trakų fanfarinė savaitė“ metu kultūros ir švietimo darbuotojai turi galimybę nemokamai tobulinti kvalifikaciją. Jau tampa tradicija, jog dėl šios priežasties į Trakus atvykstantys pedagogai, drauge atsiveža ir savo mokinius. Tokiu būdu vykdomas visų pakopų ugdymas, pradedant nuo muzikos ir meno mokyklų, konservatorijų mokinių, o baigiant muzikos akademijos studentais ir net muzikuojančiais suaugusiais.

Mokinys ir mokytojas – partneriai ir draugai

Pasak Trakų meno mokyklos direktorės Neringos Mišeikienės, „Trakų fanfarinė savaitė“ yra unikalus projektas ne tik dėl savo koncepcijos (tuo pat metu vykstančių meistriškumo pamokų, kvalifikacijos tobulinimo kursų ir įvairiose erdvėse rengiamų koncertų), bet ir dėl į Trakus atvykstančių pasaulinio lygio atlikėjų, žymių pedagogų“. Turtinga Lietuvos istorinė praeitis ir graži Trakų gamta – tai ne visa, dėl ko projektas „Trakų fanfarinė savaitė“ sulaukia vis didesnio susidomėjimo ir kasmet kelia kokybės kartelę vis aukščiau. Projekte dalyvaujantys mokiniai ir jų mokytojai, drauge būdami vienoje scenoje jaučiasi kaip lygiaverčiai partneriai, o bendraudami po koncerto – lyg patys geriausi draugai. Tai yra nematoma, bet aiškiai juntama dvasia kiekvienais projekto „Trakų fanfarinė savaitė“ metais.

Labai svarbus visoje projekto gyvavimo ir raidos istorijoje yra profesoriaus Steven Mead – vieno žymiausio pasaulio eufonininko iš D. Britanijos dalyvavimas nuo pačios projekto pradžios. Kaip kasmet, taip ir šiemet, savo įtemptą koncertinę darbotvarkę garsus muzikantas susiplanuoja taip, kad kartą per metus būtinai atvyktų į Trakus.

 

Nauji ir jau gerai žinomi vardai

Tęstinis projektas „Trakų fanfarinė savaitė“ ne tik prisideda prie muzikinio jaunosios kartos ugdymo, fanfarinio tipo orkestrų tradicijos Lietuvoje plėtojimo, bet ir kasmet siekia nustebinti ir pateikti ką nors naujo. Šiųmetinėje vasaros meistriškumo mokyklos dirbs net dvylika pedagogų, tikrų savo srities specialistų. Saksofono ir džiazo ansamblio pamokas ves Liutauras Janušaitis – pirmasis lietuvis, baigęs prestižinį, džiazo atlikėjų muzikos kalve tituluojamą Berklio muzikos koledžą Bostone (JAV) ir bosinės gitaros virtuozas Domas Aleksa. Gerokai padidėjusioje valtornos klasėje dirbs du mokytojai, tai: Jukka Harju iš Suomijos, patenkantis į geriausių pasaulio valtornininkų dešimtuką ir Stokholmo muzikos akademijoje dėstytojaujanti Annamia Larsson. Grojimo trimitu mokys didelę patirtį turintis trimito profesorius iš Šveicarijos Max Sommerhalder ir daugelio prestižinių konkursų laimėtojas Tom Poulson iš D. Britanijos. Vienas žymiausių pasaulio trombono profesorius, švedas Jonas Bylund projekte „Trakų fanfarinė savaitė“ dalyvaus ne tik kaip mokytojas, bet ir kaip festivalio metu koncertuosiančio „Stockholm Chamber Brass“ narys. Tūbos klasėje – jaunų ir perspektyvių mokytojų duetas, tai: kylanti žvaigždė, švedas Sami Al Fakir ir jau žinomas lietuvis Laimonas Masevičius.

Simboliška, jog šių metų jubiliejiniame projekte dalyvaus ir visi penki pirmosios „Trakų fanfarinės savaitės“ mokytojai: orkestro dirigentas Bert Langeler iš Nyderlandų, eufonininkas iš D. Britanijos Steven Mead, šiuo metu Suomijoje gyvenantis ir dirbantis lietuvių trimitininkas Tomas Gricius, solo su orkestru Tado Šileikos „Koncertinę pjesę“ atliksiantis trombonininkas Marius Balčytis ir festivalį savo koncertu pradėsiantis džiazo saksofonininkas ir kompozitorius Liudas Mockūnas.

 

Net dvylika nemokamų koncertų

„Jūra miške“ – naujasis muzikinis projektas, kurio inspiracijos šaltiniu žymiems Lietuvos menininkams pianistui Petrui Geniušui ir saksofonininkui Liudui Mockūnui tapo Mikalojaus Konstantino Čiurlionio kūryba. Pasivaikščiojimai po įvairių stilių muzikos labirintus skambės projekto „Trakų fanfarinė savaitė“ atidarymo vakarą, liepos 28 d. 20.00 val. verslo ir laisvalaikio centre „Trakų Galvė“.

Toje pačioje erdvėje įvyks ir antrasis festivalio koncertas, kuriame dalyvaus valtornininkas Jukka Harju, trimitininkas Tomas Gricius ir fortepijonu jiems pritarsianti Dovilė Bagdonaitė.

Trečiadienį eufonijų ir fortepijono muzikos garsai užlies Užutrakio dvaro Baltąją salę. Turėsime galimybę išgirsti nuolat įvairiais muzikiniais užmojais stebinantį eufonininką Steven Mead. Kartu su juo programoje dalyvaus eufonininkė Misa Mead ir pianistė Asta Kvasytė. Tą patį vakarą gruzinų restorane „Pirosmani“ įvyks eufonijų ir tūbų vakaras su Laimonu Masevičiumi ir jo studentais.

Ketvirtadienį po Trakų Švč. M. Marijos Apsilankymo bažnyčios skliautais aidės vieno geriausių pasaulyje pučiamųjų ansamblio „Stockholm Chamber Brass“ garsai. Vakarinę džiazo programą restorane „Pirosmani“ atliks Amsterdamo konservatorijos, garsėjančios pasaulyje aukštu muzikantų rengimo lygiu, studentų ansamblis „Morganfreeman“.

Geriausias ir didžiausias Lietuvoje Kybartų pučiamųjų instrumentų orkestras (dirigentas Donatas Ziegoraitis), kitais metais minėsiantis savo 55-erių metų Jubiliejų, dalyvavo 2003 metais įvykusiame festivalyje „Mes sveikinam Trakus“ ir šiemet po ilgos pertraukos atvyksta į Trakus. Savo koncertinę programą kolektyvas atliks aikštelėje prie „Apvalaus stalo klubo“. Klausytojus persikelti į restoraną pakvies energija ir muzikiniu entuziazmu trykštančių jaunuolių džiazo kolektyvas „MadeIn 234“. Vienas jo narių – būgnininkas Jonas Filmanavičius, „Trakų fanfarinėje savaitėje“ pradėjęs žengti pirmuosius muzikinius žingsnius ir sparčiai einantis muzikos tobulėjimo keliu.

Kaip jau tapo įprasta, savaitgalis skiriamas meistriškumo mokyklos mokinių ir mokytojų pasirodymams. Šeštadienį Trakų meno mokykloje įvyks solistų koncertas, o gruzinų restorane „Pirosmani“ – profesoriaus Max Sommerhalder ir „Trakų fanfarinės savaitės“ ansamblių vakaras.

Sekmadienį Trakų kultūros rūmuose per savaitę išmoktą programą atliks tarptautinės vasaros meistriškumo mokyklos „Trakų fanfarinė savaitė“ orkestras (dirigentas Bert Langeler) ir meistriškumo mokyklos mokytojai. Projekto baigiamasis, mokinių ir mokytojų džiazo vakaras – gruzinų restorane „Pirosmani“.  

Daugiau informacijos: www.fanfareweek.lt

Nuotr. Danos BUINICKAITĖS

                         

 

Komentarai