S.Moravskio negali būti per daug

Publikuota: 2018-08-04 Autorius: Edita Grudzinskaitė
S.Moravskio negali būti per daug

S.Moravskio skaitymai rengiami jau keturioliktą kartą, tačiau kaip pastebėjo istorikė humanitarinių mokslų daktarė Reda Griškaitė, S.Moravskio negali būti per daug. Nors nuo jo aprašyto laikmečio mus skiria pora šimtmečių, jo mintys, tekstai aktualūs bei rezonuojantys ir šiandien.

Penktadienio vakaras skirtas prisiminti ir pagerbti šviesuolį – gydytoją, mąstytoją, rašytoją, vadinamą ir vienu įžvalgiausių XIX amžiaus memuaristų S.Moravskį. Jo tekstus skaitė aktorius Andrius Bialobžeskis.

Įžvalgomis apie šios asmenybės kūrybą dalinosi humanitarinių mokslų daktarė Brigita Speičytė ir istorikė humanitarinių mokslų daktarė Reda Griškaitė, kuri iš lenkų kalbos išvertė S.Moravskio knygą „Keleri mano jaunystės metai Vilniuje. Atsiskyrėlio atsiminimai (1818-1825).

Vakare persipynė žodis ir muzika. Prie instrumentų sėdo Birštono vasaros akademijos dalyviai, kurie savo muzikavimu tvėrė terpę nuskambėjusiems S.Moravskio tekstams išgyventi ir apmąstyti.

„Skaitydama S. Moravskio tekstus stebėjausi, kad jis, XIX a. pradžios žmogus, mąsto visai taip pat kaip ir mūsų laikotarpio žmonės“, – sako S. Moravskio literatūrinio palikimo tyrinėtoja ir vertėja hum. m. dr. Reda Griškaitė.

Klausantis S.Moravskio memuarų, supranti, kad po saule nieko naujo, kad sąmoningas žmogus visuomet sprendė laisvės, atsakomybės, ištikimybės sau problemas, kad visuomet buvo tų drąsiųjų, kurie rizikuodami savo laisve kalbėjo. Kalbėjo taip, kad galėjo bet kurią akimirką atsisveikinti su savo asmenine laisve. „Gyvenu tokiu nešvankiu metu, kad niekada nežinau, kada subėgs policija...“, – rašė S.Moravskis.

„Kas ta šalis?“ – skambėjo nuo scenos aktoriaus skaitomos S.Moravskio eilės. Tiek šis poetine forma išakytas klausimas, tiek mintis, kad laikai „nešvankūs?“, akivaizdu, nė kiek nemažiau aktualūs ir šiandien. Ir, himnas Dievui, prašant išsaugoti laisvę, neturi liautis skambėjęs – ne tik prie altorių, bet ir mūsų kasdieniuose pasirinkimuose ir apsisprendimuose, jei išties norime būti laisvi.

 

Komentarai