Sezoną pradeda Valstybinis simfoninis orkestras

Publikuota: 2017-09-22 Autorius: Rita Aleknaitė-Bieliauskienė
Sezoną pradeda Valstybinis simfoninis orkestras

Koncerto išvakarėse negausus apie muziką spaudoje rašančiųjų būrelis susirinko į Valstybinio simfoninio orkestro surengtą spaudos konferenciją. Kodėl? Klausimas šeimininkų apmąstymams.

Orkestrui vis dar jaučiu gražias ir geranoriškas emocijas. Pirmiausia todėl, kad Gintaras Rinkevičius sugebėjo išsiveržti iš nacionalinės filharmonijos antrojo dirigento statuso ir sukurti orkestrą. Nors buvo seniai, tačiau šis faktas visada lieka pasąmonėje. Sukurti – nereiškia į kolektyvą surankioti muzikantus. Tai reiškia susirinkusius orkestro artistus sulydyti į vieną paslankų, jautrų instrumentą. Laimėjęs laurus Vengrijoje ir Maskvoje Jaunųjų dirigentų sąjunginio konkurso apdovanotajam jaunam G. Rinkevičiui buvo pranašauta graži ateitis. Tačiau jei ne jo užsispyrimas ir Aukštojo mokslo ministro, šviesuolio dr. Henriko Zabulio pastangos gal ir jis, kaip nevienas jaunas muzikas, šiandien varstytų valstybinių institucijų duris. Tačiau sukurti orkestrą reikėjo ir žinojimo, talento parinkti repertuarą tokį, kad ne tik augtų, bręstų, įgautų reikiamą raišką, bet ir kad juo patikėtų klausytojai. Kaip joks kitas Lietuvos kolektyvas, Lietuvos valstybinis simfoninis orkestras (tuomet vadintas – Jaunimo simfoninis orkestras) užaugino ir savus gerbėjus Jie ištikimi ir šiandien. Daugelio Kongresų rūmuose matomų klausytojų nesutiksi kitoje koncertų salėje.

Prabėgo daug koncertų sezonų, kitais metais orkestrui sukaks 30. Keitėsi egzistavimo sąlygos. Atsirado salė, kuri numatoma rekonstruoti („Kad tik Lietuvos biurokratija idėjos neužmuštų!“– sako G. Rinkevičius). Spaudos konferencijoje orkestro vadovas Stasys Pancekauskas liūdnai konstatavo, kad ne vienas orkestro artistas jau groja Suomijoje, kituose kraštuose. Kažin ar LMTA galės pasiūlyti daug gerų, konkurencingų instrumentalistų? Mano komentaras liestų žemesnę sferą – muzikos mokyklas. Profesionaliai organizuotas muzikos mokslas Švietimo ir mokslo ministrų Algirdo Monkevičiaus, galop Gintaro Steponavičiaus pastangomis buvo sugriautas. Profesionalo muziko reputacija ir šiandien nekokia: juk jie ne „popsininkai“, ne „rokininkai“! G. Rinkevičius teigė, kad samdyti užsienio muzikus neįmanoma, nes niekas už tokias varganus atlyginimus negros, o „išskirtinai didesnių mokėti negalima, nes tai būtų socialiai neteisinga!“ Kuo nusikaltę mūsų muzikantai... Dabar orkestre groja japonė fleitininkė ir vienas Baltarusijos muzikantas. Estijoje konkursą laimėjo net 15 užsieniečių. Vienaip ar kitaip, „ir ateityje būtina siekti orkestro progreso ir stabilumo“, – sakė G. Rinkevičius.

Betvarkė Kultūros ministerijoje, ministrės visiškas profesinių kolektyvų veiklos neišmanymas ant apversto klaustuko „pakabino“ visus Lietuvos profesinius kolektyvus. Argi tai ne patyčios valstybės mastu? Elementarios valdininkės nesiskaitymas su daug pasiekusiais menininkais jau kelia logišką pasipiktinimo bangą.

`Manau, kad siekdamas atvesti į koncertų salę naujos kartos turčius, kuriems aukštoji kultūra dar nepasiekiama, G. Rinkevičius formuoja tokią spalvingą koncertų programų vaivorykštę. Svarbu, kad jos, tos vaivorykštės, nebūtų per daug. G. Rinkevičius visada pasižymėjo įdomiai sudaromomis koncertų programomis. Nekalbant apie tai, kad šiandien jis yra tikriausiai daugiausia operų Lietuvoje parengęs dirigentas.

Iki Naujųjų metų greta simfoninės muzikos koncertų klausytojai girdės roko balades, Kalėdinių giesmių puokštę, filmų muzikos fragmentų, teatralizuotą ispaniškos sarsuelos šventę su šokėjais scenoje. Tačiau repertuare greta lengvesnės muzikos atlikėjų matome ir ryškių atlikėjų. Su operų arijomis prisistatys dainininkės Justina Gringytė (mecosopranas), Julija Novikova (sopranas), Ieva Prudnikovaitė (mecosopranas) ir lengvesnio žanro atstovai. F. Mendelssohno-Bartholdy Koncertus fortepijonui su orkestru skambins puikus pianistas Alexander Paleyus. Ispanišką muziką flamenko gitara atliks Carlosas Pinana ir dirigentas Cesaris Álvarez. Visiems muzikos mėgėjams šventė bus spalio 20 d.: orkestro solistas – pasaulinės šlovės trimitininkas Sergejus Nakariakovas. Latvijos nacionalinės operos vyriausiojo dirigento Martinš Ozolinš diriguojamas orkestras muzikuos su Vokietijoje sėkmingai pianisto ir muzikinio gyvenimo organizatoriaus veiklą plėtojančiu pianistu Gintaru Januševičium.

Įvairiomis prasmėmis įdomiausia pati pirmoji šio sezono programa. Skambės Giacomo Puccinio „Šlovinimo Mišios“ („Messa di Gloria“). Sezoną pradės Gintaras Rinkevičius, Kauno valstybinis choras (meno vadovas Petras Bingelis), solistai Viktorija Miškūnaitė, Edgaras Montvidas, Kostas Smoriginas.

Spaudos konferencijoje prieš mane sėdėjo ne šiaip dainuojantys vyrai. Džiaugiausi matydama ir girdėdama postringaujančius muzikus intelektualus, artistus, kurie turi ką pasakyti žurnalistams ir žiūrovams salėje. E. Montvidas, K. Smoriginas – įsimintinų vaidmenų kūrėjai. Žaviuosi juos stebėdama jau eilę metų. Sudėtingos biografijos, kuriose pinasi muzika, scena ir trokštamos minutės gamtoje, skambant tylos muzikai, „kurios norisi girdėti vis daugiau...“ (K. Smoriginas). Klasikinis džiazas, svingas užpildo E. Montvido poilsio minutes. Abu dainininkai su malonumu vis grįžta į Lietuvą ir dažniausia su G. Rinkevičium rengia koncertų programas ar dainuoja operų pastatymuose. „Su juo visada saugu dainuoti“, – sakė K. Smoriginas. Dabar ypatinga programa – vėl puikusis veristas G. Puccinis. Abu mano, kad jau baigia subręsti „Toskos“ dramai ir muzikai. Tikėkime.

O dabar visų solistų laukia nauji darbai. Labai knietėtų pamatyti K. Smorigino ruošiamus vaidmenis Georges Bizet operoje „Karmen“, išgirsti dainuojantį Richardo Wagnerio muziką („Wagneris vilioja savo mistika... Tarsi paskęstų joje...“).

Simboliška: Nacionaliniame Operos ir baleto teatre apdovanojant pirmuosius Tarptautinio Virgilijaus Noreikos konkurso laureatus, ir Kongresų rūmuose antrojoje koncerto dalyje su Valstybiniu simfoniniu orkestru dainuos Lietuvoje augusios vokalinio meno pažibos.

Lietuvos valstybinį simfoninį orkestrą su 29-ojo sezono pradžia sveikino prezidentas Valdas Adamkus

Penktadienio vakarą į Vilniaus kongresų rūmus rinkosi pakiliai nusiteikę klasikinės muzikos mylėtojai ir gurmanai. Čia Lietuvos valstybinis simfoninis orkestras, vadovaujamas maestro Gintaro Rinkevičiaus, iškilmingai atidarė 29-ąjį savo koncertų sezoną. Rugsėjo 22 d. vakarą sausakimšoje salėje koncertavo net trys Lietuvos operos scenos žvaigždės – tenoras Edgaras Montvidas, baritonas Kostas Smoriginas, sopranas Viktorija Miškūnaitė ir Kauno valstybinis choras (vad. Petras Bingelis). Pasveikinti Lietuvos valstybinio simfoninio orkestro atvyko ir prezidentas Valdas Adamkus su ponia Alma, Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis, kiti garbūs svečiai.

„Šiuo koncertu Jūs tarsi užbaigiate pirmąjį šimtmetį Lietuvos gyvenime, per kurį menas, daina, opera mus stiprino, ir šiandieną galime džiaugtis ta laisve, kuria naudojamės. Per dainą, meną ir muziką išeiname į pasaulį ir tikrai turime, kuo didžiuotis. Drįstu pasakyti, kad nors mano širdyje šis koncertas yra baigiamasis pirmojo šimtmečio koncertas, kartu šiuo koncertu mes atidarome antrąjį Lietuvos valstybės šimtmetį. Aš tikiuosi, kad kitą šimtmetį mes lygiai taip pat netrūksime talento, jėgos ir tolimesnio darbo mūsų valstybei ir teiksime Lietuvos žmonėms tą džiaugsmą, kurį patyrėme šiandien ir patyrėme visus tuos ilgus Lietuvos valstybinio simfoninio orkestro gyvavimo metus. Ačiū Jums labai“, – sveikinimo kalboje po koncerto susirinkusiems svečiams sakė prezidentas V. Adamkus.

Lietuvos valstybinį simfoninį orkestrą pasveikino ir Seimo pirmininkas V. Pranckietis, linkėdamas, jog muzikos darna ir harmonija persikeltų ir į visos valstybės bei visuomenės gyvenimą.

Lietuvos valstybinio simfoninio orkestro meno vadovas ir vyr. dirigentas G. Rinkevičius po koncerto dėkojo susirinkusiesiems, orkestro muzikantams, chorui ir solistams: „Mums tikrai labai pasisekė, kad E. Montvidas, K. Smoriginas ir V. Miškūnaitė galėjo atvažiuoti pas mus šį vakarą ir atlikti puikiausią, gražiausią pasaulio muziką“, – džiaugėsi G. Rinkevičius.

Lietuvos valstybinio simfoninio orkestro sezono pradžios koncerto pirmojoje dalyje skambėjo didingas ir šviesus G. Puccini kūrinys „Šlovinimo Mišios“, orkestro atliekamas kartu su E. Montvidu, K. Smoriginu ir Kauno valstybiniu choru. Antrojoje koncerto dalyje žymūs solistai atliko arijas ir duetus iš G. Puccini operų „Toska“, „Bohema“, „Kregždutė“ bei G. Donizetti operos „Liučija di Lamermur“, palydėtus audringų publikos ovacijų. Šventinį koncertą baigė įspūdingas G. Donizetti tercetas iš operos „Meilės eliksyras“.

Nepatekusiuosius į milžiniško publikos susidomėjimo sulaukusį sezono pradžios koncertą, maestro G. Rinkevičius kviečia nenusiminti. „Mes norime pakviesti ir į kitus savo koncertus, kurie, tikime, bus ne mažiau įdomūs Lietuvos publikai“, – kalbėjo Lietuvos valstybinio simfoninio orkestro meno vadovas.

Spalio 6 d. Vilniaus kongresų rūmuose skambės Lietuvos valstybinio simfoninio orkestro simfoninis koncertas „Gintaras Januševičius skambina G. Gershwiną“, spalio 20 d. – „Sergei Nakariakov: trimito Paganinis“, spalio 29 d. – kamerinis dailės ir muzikos projektas „Haruspicija“.

Plačiau su Lietuvos valstybinio simfoninio orkestro 29-ojo sezono koncertais galima susipažinti svetainėje lvso.lt. Bilietus į koncertus galite įsigyti „Tiketoje“ ir Vilniaus kongresų rūmų kasoje.

Lietuvos valstybinio simfoninio orkestro 29-asis sezonas: kūrybingumas, kokybė ir nauji horizontai

Rugsėjo 22 d. Lietuvos valstybinis simfoninis orkestras pradeda jau 29-ąjį savo koncertų sezoną. „Taip, laikas bėga greitai,“ – šypsojosi orkestro įkūrėjas, meno vadovas ir vyr. dirigentas Gintaras Rinkevičius. Jis Vilniaus kongresų rūmuose surengtoje spaudos konferencijoje susirinkusiems svečiams naująjį orkestro sezoną pristatė kartu su orkestro vadovu Stasiu Pancekausku ir sezono pradžios koncerte dainuosiančiais operos solistais – tenoru Edgaru Montvidu, baritonu Kostu Smoriginu ir sopranu Viktorija Miškūnaite.

„Man labai džiugu, kad Lietuvos valstybinio simfoninio orkestro 29-ąjį koncertų sezoną galime pradėti tokiu koncertu. Iš tiesų publikos susidomėjimas buvo toks didelis, kad į sezono atidarymą jau seniai nebėra bilietų. Tačiau mes norime pakviesti ir į kitus savo koncertus, kurie, tikime, bus ne mažiau įdomūs Lietuvos publikai“, – spaudos konferencijoje kalbėjo G. Rinkevičius.

Naująjį koncertų pusmetį G. Rinkevičius išskyrė simfoninius koncertus su Vokietijoje gyvenančiu pianistu Gintaru Januševičiumi, pasaulinio garso trimitininku Sergejumi Nakariakovu, talentinguoju sopranu Julija Novikova, fortepijono virtuozu Alexanderiu Paley. „Taip pat noriu pristatyti vieną kūrinį, kuris skambės po Naujų metų – tai prancūzų kompozitoriaus O. Messiaeno simfonija „Turangalila“. Žinau, kad daug muzikantų specialiai atvažiuos į Vilnių, Kauną ir Klaipėdą pasiklausyti šio mūsų atliekamo kūrinio, kuris bus skirtas orkestro gimtadieniui“, – sakė G. Rinkevičius.

Ateinantį koncertų sezoną Lietuvos valstybinis simfoninis orkestras toliau išsiskirs itin plačiu savo veiklos spektru. „Tai, ką Jūs perskaitysite repertuaro knygelėse, nėra visi mūsų atliekami koncertai, – sakė orkestro vadovas S. Pancekauskas. – Iki Naujų metų šalia visų repertuarinių renginių turėsime dar 18 koncertų. Tarp jų – operų pastatymai Vilniaus kongresų rūmuose, festivaliai Vilniuje, Kaune ir Klaipėdoje, koncertinis L. Vilkončiaus roko operos „Eglė“ atlikimas Kauno valstybinėje filharmonijoje, simfoninis koncertas Klaipėdos koncertų salėje kartu su dviem solo grosiančiais orkestro artistais – violončelininku Povilu Jacunsku ir altininku Rolandu Romoslausku. Kaip ir kasmet dalyvausime „Gaidos“ festivalyje – grosime šiuolaikinę muziką. Orkestro veikla iš tiesų yra labai plati, mes nuolat ieškome naujų žanrų ir meninės raiškos galimybių“, – kalbėjo S. Pancekauskas.

Tarp naujo žanro Lietuvos valstybinio simfoninio orkestro renginių šiemet – naujametiniu laikotarpiu pristatomi teatralizuoti „Ispaniškosios sarsuelos“ koncertai, kuriuose tikimasi didelio klausytojų susidomėjimo. Orkestras taip pat intensyviai ruošiasi valstybės atkūrimo šimtmečiui – vasarį klausytojus pakvies į jau tradicija tampantį Baltijos šalių orkestrų festivalį, kuriame laukiama svečių iš kaimyninių šalių. Tiesa, šiam renginiui labai reikia valstybės finansavimo. „Laukia tikrai įdomus ir meniškai kokybiškas sezonas“, – ateinančius koncertinius metus reziumavo orkestro vadovas S. Pancekauskas.

Aktyvią Lietuvos valstybinio simfoninio orkestro veiklą bei profesionalumą pabrėžė ir žymūs operos solistai. Garsiausiose Europos koncertų salėse laukiamas tenoras Edgaras Montvidas džiaugėsi, kad kitąmet įvyksiantis orkestro jubiliejus sutaps su jo kūrybinės veiklos dvidešimtmečiu, iš kurio daugiau nei 15 metų praleista kartu su Lietuvos valstybiniu simfoniniu orkestru. „Tai yra laiko patikrinti santykiai, dėl kurių mes čia ir atvažiuojame. Esame susidainavę, susigroję, kartu kvėpuojame. Tokių kolektyvų nėra daug. Mano galva, šiuo metu Lietuvos valstybinis simfoninis orkestras yra pats aktyviausias orkestras Lietuvoje, paruošiantis įdomiausias programas – lankstus, neužsidaręs vienoje epochoje, turintis platų repertuaro spektrą. Dėl to visuomet įdomu čia sugrįžti ir dirbti kartu“, – gerų žodžių G. Rinkevičiaus vadovaujamam kolektyvui negailėjo E. Montvidas.

Jam pritarė ir K. Smoriginas: „Aš jaučiuosi orkestro šeimos nariu. Bendrų koncertų su šiuo orkestru yra kiekvienais metais. Kaskart diskutuojame su maestro, ką įdomaus galėtume atlikti, ir visada randame puikių sprendimų. Per tiek metų teko dainuoti su labai daug skirtingų dirigentų ir ramia širdimi galiu pasakyti, kad maestro yra vienas iš tų dirigentų, su kuriuo scenoje aš visada jaučiuosi gerai – labai saugiai ir užtikrintai. Todėl kiekvienais metais esu labai laimingas, galėdamas koncertuoti kartu“, – sakė K. Smoriginas.

Penktadienio vakarą sezono pradžios koncerto svečių laukia ir debiutas – Vilniaus kongresų rūmuose kartu su Lietuvos valstybiniu simfoniniu orkestru pirmą kartą koncertuos sopranas V. Miškūnaitė. „Turbūt tai buvo vienintelis orkestras Lietuvoje, su kuriuo dar nesu koncertavusi – labai smagu, kad pagaliau pribrendau ir šitai scenai“, – džiaugsmo neslėpė solistė.

Lietuvos valstybinio simfoninio orkestro sezono pradžios koncertas įvyks rugsėjo 22 d. Spalio 6 d. Vilniaus kongresų rūmuose skambės simfoninis koncertas „Gintaras Januševičius skambina G. Gershwiną“, spalio 20 d. „Sergei Nakariakov: trimito Paganinis“, spalio 29 d. – kamerinis dailės ir muzikos projektas „Haruspicija“.

Susiję nuotraukų galerijos

29 LVSO sezonas

29 LVSO sezonas

2017-09-22

Susiję nariai

Rita Aleknaitė-Bieliauskienė

Rita Aleknaitė-Bieliauskienė

Pianistė, edukologijos mokslų daktarė, Mykolo Riomerio universiteto profesorė

Komentarai