Šių metų „Vilnius Mama Jazz“ su mintimis apie legendinį David Bowie

Publikuota: 2018-11-06 Autorius: Mb.info
Šių metų „Vilnius Mama Jazz“ su mintimis apie legendinį David Bowie

Kitą savaitę sostinėje prasidės tarptautinis džiazo festivalis „Vilnius Mama Jazz 2018”. Šių metų programoje – iš tiesų įspūdingų atlikėjų pavardės. Tarp jų – „Grammy“ apdovanojimą pelnę meistrai, elektroninės muzikos virtuozai bei šiuolaikinio džiazo korifėjai.

Festivalio atidarymo koncerte – vienas žymiausių Europos džiazo saksofonininkų, britas Andy Sheppardas. Keturis dešimtmečius profesionaliai muzikuojantis saksofonininkas ir kompozitorius pripažintas visame pasaulyje, pelnęs daugybę apdovanojimų, kūręs muziką ir bigbendams, ir kameriniams orkestrams, ir televizijai, koncertavęs su ryškiausiomis planetos žvaigždėmis ir toliau stebinantis savo neišsemiama fantazija.

„Jasonas Lindneris yra muzikos Visata“, - taip apie į „Vilnius Mama Jazz“ sceną žengsiančios amerikiečių grupės „Now Vs Now“ lyderį kartą yra pasakęs legendinis džiazo pianistas Chickas Corea. Ir jis – toli gražu ne vienintelė pasaulio superžvaigždė, atkreipusi dėmesį į šio muzikanto talentą.

Britų roko dainininkas Davidas Bowie 2015-aisiais padarė netikėtą sprendimą – albumą „Blackstar“ nusprendė įrašyti su džiazo muzikantais. Tuo metu niekas to negalėjo atspėti, bet 2016-ųjų pradžioje išleistas diskas tapo paskutiniu roko ikonos darbu – po poros dienų jis mirė nuo vėžio.

Savo „gulbės giesmę“ Davidas įrašė su saksofonininko Donny McCaslino grupe, kurioje grojo ir „Now Vs Now“ lyderis J. Lindneris. Kone visi klavišinių instrumentų garsai, kuriuos girdite šiame išskirtiniame albume, yra įrašyti jo – devyniais skirtingais elektroniniais instrumentais ir fortepijonu. Įsiamžinęs didelio dėmesio sulaukusiame albume, Jasonas už šį darbą pelnė du „Grammy“ apdovanojimus ir įspūdingą eilutę savo biografijoje. J. Lindnerio talentas ne kartą įvertintas džiazo kritikų: jis net kelis kartus garsaus žurnalo „Downbeat“ apklausoje išrinktas ryškiausia kylančia žvaigžde – klavišinių instrumentų ir bigbendų kategorijoje, o prieš ketverius metus JAV džiazo žurnalistų asociacija Jasoną išrinko geriausiu atlikėju, grojančiu elektroniniais instrumentais.

Bet titulai – viena, o galimybė gyvai išgirsti šį nepavargstantį naujų garsų ieškotoją – kita, todėl tikimės, tai bus vienas labiausiai intriguojančių koncertų šių metų „Vilnius Mama Jazz“ programoje.

Lietuvos džiazo festivaliuose dažnai vieši muzikantai iš Norvegijos. „Vilnius Mama Jazz“ ne išimtis – ankstesniais metais džiaugėmės pagrindinėje scenoje vykusiais „Jaga Jazzist“, Eivindo Aarseto, Mariaus Neseto, Arve Henrikseno ir Jano Bango pasirodymais, o šįmet mus aplankys Espeno Erikseno trio ir žinomas šios šalies trimitininkas Mathias Eickas.

Vis tik nesuklysime pasakę, kad iki šiol žymiausio ir ryškiausio festivalio istorijoje svečio iš Norvegijos titulas turėtų atitekti Nilsui Petteriui Molværiui, kuris lapkričio 16 d. koncertuos Lietuvos rusų dramos teatre. 58-erių kompozitorius, trimitininkas ir prodiuseris pelnytai vadinamas vienu įdomiausių savo šalies muzikantų.

„Vilnius Mama Jazz“ ir toliau neišsuka iš pasirinkto kelio. Pagarba džiazo veteranams čia visada derinama su pastangomis pristatyti kuo daugiau Lietuvos artistų, naują muzikos kalbą kuriančių čia ir dabar.

Trombonininko, kompozitoriaus ir aranžuotojo Jievaro Jasinskio sumanymas ambicingas – 2017 metais suburtas septyniolikos profesionalių džiazo muzikantų bigbendas „Lithuanian JJazz Ensemble“. Lapkričio 15 d. „Vilnius Mama Jazz“ scenoje bigbendas koncertuos su vokaliste Vytaute Pupšyte.

Kai viešojoje erdvėje pasigirsta bambėjimas apie neva išpaikintą ir nuviliančią dabartinių „-niolikmečių“ kartą, tokiems pesimistams norėtųsi parodyti Domą Žeromską. Aštuoniolikmetis pianistas į priekį eina dideliais žingsniais, užkulisiuose jam prognozuojama džiazo žvaigždės ateitis. Šią vasarą Domas dalyvavo Bostone vykusiose kūrybinėse dirbtuvėse, kur jaunus muzikantus skvarbia akimi stebėjo JAV džiazo garsenybės – būgnininkė Terri Lyne Carrington ir saksofonininkas Rickas DiMuzio. Panašu, kad lietuvio talentas padarė įspūdį ir jiems. Renginio pabaigoje Domui buvo pranešta, kad jo laukia pilna stipendija bakalauro studijoms legendiniame Berklio muzikos koledže, kuris išugdė šimtus garsiausių pasaulio muzikantų.

Šių metų festivalį vainikuos muzikos legendos dukra – vokalistė, dainų autorė Deva Mahal. Kartais sakoma, kad ji gimė su bliuzo genais kraujyje. Nieko nuostabaus – jos tėvas yra JAV bliuzo superžvaigždė, šįmet jau trečiąją prestižinę „Grammy“ statulėlę pelnęs dainininkas ir gitaristas Taj Mahal.

„Džiugu, kad festivalio programą sudaro tokie išskirtiniai meistrai, kurių koncertus ir muzikinę karjerą lydi pasaulinė šlovė“, - sako festivalio „Vilnius Mama Jazz“ organizatorė Judita Bartoševičienė.

Akistatos su džiazo milžinais, netikėti atradimai, nacionalinio džiazo puoselėjimas bei gaivus naujų vardų ir naujų vėjų srautas – visa tai iš tiesų gali sutilpti viename festivalyje. Bent jau to kryptingai siekia ribų nepripažįstantis „Vilnius Mama Jazz“.

 

Susiję nuotraukų galerijos

Vilnius Mama Jazz

Vilnius Mama Jazz

2018-11-06

Komentarai