Susitikimas su dailininku ir menotyrininku Adelbertu Nedzelskiu

Publikuota: 2016-11-07 Autorius: MB inf.
Susitikimas su dailininku ir menotyrininku Adelbertu Nedzelskiu

Lapkričio 10 d., ketvirtadienį, 18 val. Čiurlionio namai Vilniuje rengia susitikimą su dailininku, menotyrininku, Druskininkų garbės piliečiu, reikšmingiausiu Čiurlionio paveldo Druskininkuose puoselėtoju Adelbertu Nedzelskiu. Vilniečiams bus pristatytos dvi unikalios šio nenuilstančio Čiurlionio paveldo puoselėtojo sudarytos knygos: „1963–1997 M. K. Čiurlionio memorialiniame muziejuje“ ir „Algimanto Švėgždos viešnagė Druskininkuose“.

Čiurlioniui Druskininkai visą gyvenimą buvo širdies namais. Čia nutapyti brandžiausi jo paveikslai, čia, šeimos apsuptyje, jį lankydavo didžiausio įkvėpimo akimirkos. Kasmet Čiurlionis stengdavosi kiek įmanoma daugiau laiko praleisti Druskininkuose, štai ir savo gyvenimo Vilniuje metu, jau balandžio mėnesį jis vėl Druskininkuose, kaip tik tais 1908 metais, parvykęs iš Vilniaus tapo „Žalčio“ ir „Vasaros“ sonatas, diptiką „Preliudas. Fuga“.

Namelis, į kurį vis skriejo Čiurlionio mintys, šiandien - M. K. Čiurlionio  gatvė 35  Druskininkuose – vieta, kur laikas sustojęs nuo XIX a. pabaigos. Čia gyveno gausi Druskininkų bažnyčios vargonininko K. Čiurlionio šeima, nuolat skambėjo muzika, o mažoje dirbtuvėlėje gimė garsiausi M. K. Čiurlionio paveikslai. 1963 m. birželio 16 d. gimtuosiuose namuose vienos iš dukterų V. Čiurlionytės-Karužienės rūpesčiu buvo įkurtas memorialinis M. K. Čiurlionio muziejus, atkurta namų aplinka, sodas. Vyriausiojo sūnaus Mikalojaus Konstantino Čiurlionio kūrybinis palikimas – eksponuojami muzikos, tapybos kūriniai – iki šiol reprezentuoja ne tik Druskininkų miestą, bet yra Lietuvos vizitinė kortelė  visame  meno pasaulyje. Nuo 1963 m. šis pirmasis muziejus mieste tapo  miesto vartais, pro kuriuos praeidavo kone visi  tuomet atvykę į Druskininkus. Daugiau nei tris dešimtmečius čia dirbo, vadovavo muziejui, rinko ir puoselėjo eksponatus  Druskininkų Garbės pilietis Adelbertas Nedzelskis – menotyrininkas, dailininkas, tiesiog puikus žmogus. Ilgai brandintas trijų dešimtmečių darbo muziejuje  metraštis sugulė į knygą „1963–1997 M. K. Čiurlionio memorialiniame muziejuje“. Joje – kruopščiai surinkti ir pateikti svarbūs dokumentai apie pirmojo miesto muziejaus kūrimąsi, veiklą, jo reikšmę Druskininkų kurorto istorijos kontekste.

Druskininkai ir Čiurlionis traukė ne vieną lietuvių menininką. Dailininkas Algimantas Švėgžda, kurio 75-ąsias gimimo metines šiemet minime, ir kurio paroda „Rudens ir žiemos meditacijos“ šiuo metu eksponuojama Čiurlionio namuose Vilniuje, 1994 metais, jau būdamas labai silpnos sveikatos, atrado jėgų ir nuvyko į Druskininkus pagerbti Čiurlionio širdies vietas. Šios viešnagės metu gimė piešinių ciklai „Čiurlionio obelys“, „Liškiavos vienuolyno ansamblis“, magiškas „Raigardo slėnio“ triptikas.

Vakaro metu skambės M. K. Čiurlionio muzika, atliekama pianisto Roko Zubovo, bus galimybė išgirsti Adelberto Nedzelskio mintis apie daugiau kaip penkis dešimtmečius trunkančią jo tarnystę Čiurlionio meno ir vardo garsinimui, prisiminimus apie paskutiniąją vieno ryškiausių dvidešimtojo amžiaus lietuvių dailininkų Algimanto Švėgždos piligrimystę į Čiurlionio pasaulį, neskubant pasigilinti į Algimanto Švėgždos magiškuosius kūrinius.

Renginys nemokamas, tačiau prašome registruotis el. paštu mkc.namai@gmail.com arba tel. 85 262 24 51.

 

 

 

Komentarai