Tamaros Gaitanži svajonė apie lietuvių liaudies dainų vakarą – įgyvendinta

Publikuota: 2024-11-24 Autorius: Rolandas AIDUKAS
Tamaros Gaitanži svajonė apie lietuvių liaudies dainų vakarą – įgyvendinta

Žinoma lietuvių choro dirigentė, pedagogė ir kompozitorė Tamara Blažienė-Gaitanži nuolat turėjo svajonę surengti savo harmonizuotų ir išplėtotų lietuvių liaudies dainų koncertą. Šią jos idėją pavyko įgyvendinti jaukioje Lietuvos muzikų sąjungos Muzikos svetainėje, kur 2024 m. lapkričio 22 d. įvyko koncertas „Liaudies daina – Lietuvos deimantas“ (Tamaros Gaitanži lietuvių liaudies dainų išdailos).

Koncerte dalyvavo Lietuvos muzikos ir teatro akademijos Dainavimo katedros prof. Deivido Staponkaus studentai, VDU absolventas Deividas Mankevičius, Vilniaus muzikos mokyklos „Lyra“ ir Vievio meno mokyklos mokiniai. Simboliška, kad koncertas vyko šv. Cecilijos – muzikos globėjos dieną ir tarsi buvo apgaubtas šventąja aura.

Tamara Gaitanži Blažienė – choro dirigentė, pedagogė, koncertmeisterė ir kompozitorė. Dirbo įvairius darbus Rokiškyje, Vilniuje. 1972-2004 m. ji Lietuvos aklųjų draugijos kamerinio mišriojo choro (vėliau choras „Vilnius“) dirigentė. Jos diriguojamas choras padarė įrašų Lietuvos radijui, išleido plokštelę (1975). T. Blažienė yra sukūrusi kūrinių balsui ir fortepijonui, originalių, harmonizuotų ir išplėtotų dainų įvairios sudėties chorams, styginių kvartetą, kūrinių fortepijonui, fleitai, miuziklą solistams ir vaikų chorui „Ar mes mylim šaltą žiemą“, eilėraščių, dainų savo pačios tekstais. Koncerte skambėjo Tamaros harmonizuotos ir išplėtotos lietuvių liaudies dainos solistams ir vokaliniam ansambliui.

Koncertas buvo pradėtas fragmentu iš dokumentinio filmo „Mes iš medžio ir dainų“, kuriame poetas Justinas Marcinkevičius kalbėjo apie lietuvių kalbą ir liaudies dainas: „Lietuvių tauta per visą savo gyvenimą istorijoje sukūrė du pasaulinės vertės, ištikro pasaulinės vertės kūrinius: tai kalbą ir dainas, čia aš, žinoma, turiu galvoje liaudies dainas [...]. Man regis, kad ateis laikas kada pasaulinė lyginamoji folkloristika susidomės giliai ir plačiau lietuvių liaudies dainomis [...]“.

Koncertą pradėjo Vilniaus muzikos mokyklos „Lyra“ mokinė Aistė Nikitinaitė (mokytojas metodininkas Dmitrij Afanasjev, koncertmeisterė Rūta Striškaitė) kuri atliko T. Gaitanži harmonizuotą sutartinę „Saulė sodą sodino“. Tamara Gaitanži pasidalino su publika savo mintimis kaip kilo koncerto idėja, apgailestavo, kad liaudies daina vis rečiau skamba koncertuose, vis mažiau jomis domisi jaunimas. Kita mokytojo D. Afansjev mokinė Ieva Lenkaitytė (mokykla „Lyra“) padainavo visiems gerai žinomą dainą „Oi ant kalno“, o to paties mokytojo mokinys Karolis Valentonovič iš Vievio meno mokyklos – vyrišką dainą „Jojau dienelę“ (abiems akompanavo R. Striškaitė).

Vyriškų dainų skiltį pratęsė Vilniaus muzikos mokyklos „Lyra“ mokinys Majus Vaznonis (mokytojas ekspertas Rolandas Aidukas, koncertmeisteris Patrikas Radzevičius) padainavęs „Šėriau žirgą juodbėrėlį“ ir šios mokyklos vaikinų vokalinis ansamblis „Cantus fortis“ (vadovas R. Aidukas, koncertmeisteris P. Radzevičius) trimis vyriškais balsais padainavęs „Sutems tamsi naktužėlė“. Pastaroji daina Tamaros buvo praturtina įdomia ritmine įvairove, yra gana sudėtinga atlikti.

Atliekant ką tik Tamaros harmonizuotą dainą „Teka teka šviesi saulė“ prie ansamblio „Cantus fortis“ prisijungė kiti Vilniaus muzikos mokyklos „Lyra“ mokiniai: Frėja Černiauskaitė (fleita, mokytoja Loreta Rutkauskaitė), Tomaš Južakovas (akordeonas, mokytoja Alma Vadeišienė).

Vytauto Didžiojo universiteto Muzikos edukologijos absolventas, pedagogikos magistras, Deividas Mankevičius su kompozitore Tamara Gaitanži atliko dvi harmonizuotas liaudies dainas: „Putinėli raudonasai“ ir “Į mišką ėjau”. Deividas yra buvęs Tamaros mokinys Lietuvos aklųjų ir silpnaregių mokykloje-internate. Vėliau koncerte jis dar atliko išplėtotą lietuvių liaudies dainą „To to, stovėj oželis“, o koncerto pabaigoje jau kartu su publika – jumoristinę dainą „Kur tuos senus diedus dėt?“. Publika buvo sujaudinta tokiu netikėtu ir išties liaudišku „šposu“!

menines aukštumas liaudies dainų atlikimą pakėlė trys Lietuvos muzikos ir teatro akademijos Dainavimo katedros studentai Kasparas Žilinskas, Gabrielius Valentinovičius, Deividas Mankevičius ir jų koncertmeisterė pianistė Lina Giedraitytė. Studentų dainavimo profesorius – Muzikos fakulteto dekanas, dainininkas, operos solistas Deividas Staponkus. K. Žilinskas atliko dvi harmonizuotas dainas „Anoj pusėj ežerėlio“ ir „Už žalios girelės“, G. Valentinovičius – harm. l. dainą „Per Širvintėlio miestelį“, o D. Mankevičius – išplėtotą l. dainą „Oi tu sakal, sakale“. Publiką pribloškė studentų dainavimo kokybė, dainų interpretacija ir muzikalumas.

Tamara Gaitanži savo baigiamąjame žodyje dar kartą perskaitė poeto Justino Marcinkevičiaus žodžius, kurie skambėjo koncerto pradžioje: „Dainuojantis žmogus yra laisvas žmogus. [...] Kol tauta dainuoja, tol ji gyva. Noriu pasakyti, kad kol ji dainuoja savas dainas“.

Reikia padėkoti Lietuvos muzikų sąjungos prezidentei prof. Audronei Žigaitytei už galimybę surengti minėtą Tamaros Gaitanži lietuvių liaudies dainų išdailų koncertą Muzikos svetainėje. Publikos buvo labai daug, po koncerto visi dėkoju už patirtus puikius įspūdžius ir padovanotas naujai atgimusias lietuvių liaudies dainas, tuos deimantus, kurie turėtų negulėti muziejuose, o švytėti ir džiuginti žmonių širdis.

 

Susiję nuotraukų galerijos

Susiję nariai

Tamara Blažienė Gaitanži

Tamara Blažienė Gaitanži

Choro dirigentė

Komentarai