Tarptautiniame Virgilijaus Noreikos dainininkų konkurse – ukrainiečių tenoro triumfas

Publikuota: 2017-09-22 Autorius: Rasa Murauskaitė
Tarptautiniame Virgilijaus Noreikos dainininkų konkurse – ukrainiečių tenoro triumfas

Baigėsi beveik savaitę trukęs, išskirtinių jaunosios kartos dainavimo talentų pasirodymus Lietuvos publikai pristatęs Tarptautinis Virgilijaus Noreikos dainininkų konkursas. Penktadienį Lietuvos nacionaliniame operos ir baleto teatre vykusio finalo, kartu paminėjusio ir maestro Virgilijaus Noreikos gimtadienį, metu publika išgirdo septynių finalistų pasirodymus, po kurių paaiškėjo laureatų pavardės. Konkurso nugalėtoju pripažintas Valentynas Dytiukas iš Ukrainos. Antrosios vietos laureatu tapo lietuvių baritonas Modestas Sedlevičius, o trečioji vieta atiteko svečiui iš Mongolijos Badralui Chuluunbaatarui.

Pirmosios vietos laimėtojui įteiktas 10 tūkst. eurų prizas, atitinkamai antrosios ir antrosios – 6 tūkst. ir 3 tūkst. eurų. Likusiems keturiems finalo dalyviams – Kyubongui Lee, Tetjanai Zhuravel, Sehoonui Moonui ir Margaritai Levchuk – įteikti diplomai. Specialiuoju maestro Virgilijaus Noreikos prizu apdovanotas Pietų Korėjos tenoras Sehoonas Moonas. Publikos simpatiją pelnė ukrainietė Tetjana Zhuravel. Du koncertinius prizus – vaidmenį Lietuvos nacionaliniame operos ir baleto teatre ir debiutą Estijos nacionalinėje operoje laimėjo lietuvis M. Sedlevičius. Kauno muzikiniame teatre debiutuos V. Dytiukas. Savo prizą įsteigė ir komisijos pirmininkė Lilija Šukytė – ji premiją įteikė jauniausiai konkurso dalyvei Linai Dambrauskaitei.

„Konkursas yra konkursas, prizų visi laimėti negali, bet, manau, komisija ir mūsų komanda padarėme viską, kad svečiai iš Lietuvos išvyktų su pačiais geriausiais prisiminimais.Geriausias įvertinimas renginiui – norinčių dalyvauti gausa, pilnos žiūrovų salės ir dalyvių šypsenos. Esu laimingas, kad pirmąjame tarptautiniame Virgilijaus Noreikos dainininkų konkurse viso to netrūko”, – įspūdžiais dalijosi konkurso organizatorių VšĮ „Natų knygynas“ direktorius Vygintas Gasparavičius.

Nepaisant to, kad konkursas organizuotas pirmąjį kartą, organizatoriai buvo nustebinti ypatingu pasaulio dainavimo bendruomenės susidomėjimu – registracijai pasibaigus, buvo pateikta net 181 paraiška. Kaip vienbalsiai tvirtino konkurso organizacinio komiteto nariai, tai be abejonės įrodė, kad maestro Virgilijaus Noreikos vardas puikiai žinomas ne tik mums, bet ir visam pasauliui. „Nepaisant visų „mikrofoninių“ pokyčių, Jūs esate tikrieji mūsų balsai“, – konkurso atidarymo metu kalbėjo pats maestro, taip pat dirbęs ir žiuri nariu.

Konkurso dalyvius visą savaitę vertino tarptautinė komisija. Į Lietuvą atvyko žymiausi savo srities specialistai – operos solistai, pedagogai, vadybininkai. Tai pats maestro V. Noreika, Asta Krikščiūnaitė (Lietuva), Marjana Lipovšek (Slovėnija), Michele Crider (Jungtinės Amerikos Valstijos), Rudolf Piernay (Vokietija), Robertas Gilderis (Didžioji Britanija). Komisijai pirmininkavo lietuvių kilmės vokiečių sopranas Lilija Šukytė.

LNOBT prizas įteiktas baritonui Modestui Sedlevičiui

Penktadienį LNOBT vykusiame pirmojo tarptautinio Virgilijaus Noreikos dainininkų konkurso finale paaiškėjo ne tik jo laureatai, bet ir konkursą stebėjusių teatrų įsteigtų specialiųjų prizų laimėtojai. O reikšmingiausias prizas, kurį teatrai gali pasiūlyti bet kuriam karjerą pradedančiam dainininkui – tai kvietimas atlikti pagrindinius vaidmenis savo spektakliuose.

„Savo prizą Modestui Sedlevičiui skyrėme todėl, kad jis mums pasirodė be galo įtaigus, artistiškas, aukštą atlikimo kokybę galintis pasiūlyti solistas. Neabejojame, kad jis tikrai sužavėtų mūsų teatro publiką, pavyzdžiui, kaip Figaras Gioacchino Rossini operoje „Sevilijos kirpėjas“, - teigia LNOBT muzikos vadovas Robertas Šervenikas, laikinai einantis ir teatro meno vadovo pareigas.

Iš Jonavos kilęs M.Sedlevičius ne iš karto pasirinko dainavimą: pirmiau tapo chemijos bakalauru. Visgi slapta svajonė dainuoti niekur nedingo: ji galiausiai atvedė chemiką į parengiamuosius operinio dainavimo kursus Lietuvos muzikos ir teatro akademijoje.

Tačiau Lietuvoje nemokamai siekti bakalauro laipsnio leidžiama tik kartą, o vokalistų studijos – brangios. Tad perspektyvus baritonas 2011 m. pasirinko Manheimo muzikos ir scenos menų universitetą, o 2015 m. sau pačiam netikėtai laimėjo Milano „La Scala“ teatro akademijos stipendiją. Besitobulindamas Milane, sukūrė keletą antraeilių vaidmenų „La Scala“ scenoje. Vėliau lietuvis pratęsė studijas Manheimo universitete, jame šiuo metu ketina siekti vokalo pedagogo diplomo.

Tarptautinis Virgilijaus Noreikos dainininkų konkursas – jau ne pirmas sėkmingas vokalistų konkursas M.Sedlevičiaus karjeroje. 2015 m. jis pelnė pirmą vietą bei publikos prizą XXI tarptautiniame Louiso Spohro dainavimo konkurse ir pirmą vietą „Deutsche Romantik im Lied“ konkurse „Moerser Musik Sommers 2015“ festivalyje. Šįmet M.Sedlevičius jau buvo pripažintas perspektyviausiu jaunuoju talentu Heidelberge vykusiame tarptautiniame dainavimo konkurse „Das Lied“.

 

Susiję nuotraukų galerijos

Komentarai