Tarptautinis Veronikos Vitaitės fortepijoninių ansamblių konkursas Utenoje

Publikuota: 2024-05-01 Autorius: Rita ALEKNAITĖ-BIELIAUSKIENĖ
Tarptautinis Veronikos Vitaitės fortepijoninių ansamblių konkursas Utenoje

Utenos meno mokykloje balandžio 19 d. įvyko Tarptautinis Veronikos Vitaitės fortepijoninių ansamblių konkursas. Dalyvavo fortepijono duetai, kvartetas. Latvių ir lietuvių jaunieji pianistai atstovavo Ukmergės, Utenos, Grigiškių, Vilniaus „Lyros“, Preili ir kitas muzikos mokyklas.

Šis konkursas – ne atsitiktinis. Veronika Vitaitė žinoma ne tik kaip pianistė–pedagogė, bet ir puiki ansamblistė. Koncertiniame gyvenime buvo žinomas, palikęs puikių įrašų Lietuvos radijo fonduose, fortepijonų duetas su pianistu Andrium Povilaičiu. V. Vitaitė grojo su Ramute Vaitkevičiūte, vaisingos buvo kamerinės muzikos studijos. Galop, nuolat girdime „Dinastijos“, Vitaitės šeimos pianistų, ansamblį. Jam yra sukurtas ne vienas naujas lietuvių kompozitorių kūrinys.

2013 m. vasario 26 dieną renovuotoje Utenos vaikų muzikos mokyklos salėje įvyko pirmasisd Tarptautinis Veronikos Vitaitės fortepijoninių ansamblių konkursas. Utenos muzikos mokytojos Aidos Driukaitės–Mališauskienės inicijuoto, direktoriaus Arūno Katino, vykdančių Gabių ir talentingų vaikų ugdymo programą, paremto konkurso tikslas buvo – sudaryti sąlygas aukštus pasiekimus ir motyvaciją turintiems fortepijono specializacijos mokiniams ugdyti atlikėjo sceninę patirtį bei meistriškumą, skatinti mokinių meninę saviraišką, kūrybinę iniciatyvą ir atlikimo džiaugsmą. Svarbu regioniniam miestui suteikti svarbos puoselėjant muzikinę kultūrą, plėtojant ansamblinio muzikavimo tradicijas, aukštesnį prestižą suteikiant gerąją patirtį skleidžiantiems pedagogams.

Profesorė V. Vitaitė tuosyk džiaugėsi gera pradžia. Juk, pasak jos, ansamblinis muzikavimas yra unikalus, vystantis atsakingumą, partnerio pojūtį, girdėjimą interpretacijas kuriant drauge. Jaunųjų pianistų ir jų pedagogų veidai švytėjo: jų darbas buvo įvertintas, skambinę scenoje pajuto muzikavimo džiaugsmą. Tuosyk Grand Prix pelnė anykštėnai.

pavyzdžiai įkvepia pianistus-pedagogus. Profesorė daug metų dirbo su muzikos mokyklomis talkindama metodikos klausimais, konsultuodama. O dabar jos vardo konkursas vis dar skatina vaikų ansamblinio muzikavimo procesą. Mokytojai pripažįsta, kad jis suteikia mažiems, jauniems muzikantams daug džiaugsmo, vysto bendrumo, gebėjimo plačiau girdėti, jausti muzikos visumą, pojūtį. Susipažįstama su įvairia muzikine kūryba. Skatintinas įvairių ansamblių pasirodymas scenoje. Tai užkrečia bendraamžius klausytojus muzikavimo džiugesiu. Dirbančios ansamblinį grojimą praktikuojančios mokytojos vertos visokeriopų pagyrų, nes kažkodėl tokios svarbios muzikuojantiems ansamblinio grojimo valandos muzikos mokymo programose neegzistuoja. Tačiau net ir nėra du kuo apie tai diskutuoti. Švietimo, mokslo ir sporto ministerijoje jau seniai nebėra meną kuruojančio profesionalo.

Konkurso žiuri – profesorės Veronika Vitaitė, Aleksandra Žvirblytė ir mokytoja-ekspertė Ingrida Dirmienė (Utenos meno mokykla). Žiuri konstatavo, kad visi dalyviai buvo gerai pasiruošę. Matėsi mokytojų triūsas ugdantį mažųjų atlikėjų scenos kultūrą, estetinį skonį elgiantis, pritaikant scenos rūbą.

Grand Prix pelnė alytiškės Luknė Matonytė ir Liepa Paukštytė (mokyt. Lina Abromavičienė). Ansasmbliui skirta premija, nemokamai galės dalyvauti Druskininkuose vyksiančiame konkurse-festivalyje „Muzika be sienų“. Laureatais tapo Liepa Urbanavičiūtė ir Paulius Abromavičius iš Alytaus (mokyt. Lina Abromavičienė), Eglė Navarskaitė ir Jonė Liepa Navarskaitė iš Ignalinos Miko Petrausko muzikos mokyklos (mokyt. Laima Kutrienė), Rugilė Tvarijonaitė ir Urtė Vitkauskaitė iš Ukmergės meno mokyklos (mokyt. Daina Kriaučiūnienė ir Audra Bernadišienė) ir kiti.

 

Susiję nariai

Rita Aleknaitė-Bieliauskienė

Rita Aleknaitė-Bieliauskienė

Pianistė, edukologijos mokslų daktarė, Mykolo Riomerio universiteto profesorė

Veronika Vitaitė

Veronika Vitaitė

Pianistė, profesorė

Komentarai