Festivalio GAIDA pradžios koncerte – kylanti britų klasikinės muzikos žvaigždė
Lietuvos nacionaliniame operos ir baleto teatre spalio 1 d. rodoma Ludwigo van Beethoveno opera „Fidelijus“ – ypatingas spektaklis, mat tą vakarą įvyks net trys debiutai. Pagrindinius vaidmenis pirmą kartą mūsų scenoje atliks Latvijos nacionalinės operos sopranas Julianna Bavarska (ji dainuos Leonorą) bei vokiškajame repertuare besispecializuojantis tenoras Wolfgangas Schwaningeris (Florestanas, Vokietija).
Kamerinės muzikos koncertas „Romantikai – romantikams“ Filharmonijos Didžiojoje salėje vyks spalio 6 d., ketvirtadienį, 19 val. „Romantikai – romantikams“ – taip svajingai pavadintame kamerinės muzikos koncerte šio žanro korifėjai Lietuvoje Čiurlionio kvartetas ir pianistas Petras Geniušas atliks Mikalojaus Konstantino Čiurlionio, Roberto Schumanno ir Antoníno Dvořáko kūrinius. Romantikams šis spalio 6-osios koncertas Filharmonijos Didžiojoje salėje yra nuostabi dovana. O dovanojimo džiaugsmą patiems muzikams stiprins tai, kad koncertu bus paminėtas Čiurlionio kvarteto senbuvio, jaunatviškojo violončelininko Sauliaus Lipčiaus 70-metis ir kūrybinės veiklos 50-metis.
Legendine Benjamino Gorbulskio dainos eilute „Tu ateik į pasimatymą“ į nepaprastai šiltą, jaukų, nuoširdų pasirodymą rugsėjo 30 d. Šv. Kotrynos bažnyčioje kviečia auksiniai balsai Evelina Sašenko ir Liudas Mikalauskas, drauge su Šv. Kristoforo kameriniu orkestru (meno vadovas ir dirigentas Donatas Katkus).
Lietuvos kamerinis orkestras (meno vadovas ir dirigentas Sergejus Krylovas) naująjį koncertinį sezoną pradėjo XX a. kompozitorių – Geraldo Finzi (1901-1956), Igorio Stravinskio (1882-1971), Andrzejaus Panufniko (1914-1991) ir Bélos Bartóko (1881-1945) kūryba. Nors koncertas pavadintas „romansu styginiams“, ir jame skambėjo gražios romantinės arba tiesiog melodingos muzikos (mielas paklausyti G. Finzi „Romansas styginiams“ Es-dur, op. 11), vyravo stilius, kuris praūžus I pasauliniam karui sudaužė į šipulius praėjusios epochos rožines svajas ir viltis: gimė ekspresionizmas, dadaizmas, buvo pradėti kurti siaubo filmai, suklestėjo natūralistinė industrija bei psichoanalizės skatinamos keistos, neįprastos meno ir gyvenimo formos.
Stulbinama technika ir netikėtomis programomis visame pasaulyje garsėjantis pianistų duetas „GrauSchumacher Piano Duo“ (Vokietija) spalio 29 d. surengs išskirtinį pasirodymą Vilniuje. Kongresų rūmuose drauge su Lietuvos valstybiniu simfoniniu orkestru garsenybių duetas skambins net 2 Koncertus dviem fortepijonams ir orkestrui.
Spalį aštuoniasdešimtmetį švęsiantis šveicarų dirigentas yra vienas autoritetingiausių šiandienos batutos meistrų. Šiuo metu Dutoit yra Karališkojo filharmonijos orkestro meno vadovas ir pagrindinis dirigentas. Neseniai jis šventė 30 metų bendradarbiavimo su Filadelfijos orkestru jubiliejų ir pelnė dirigento laureato vardą. Menininkas dirba su Čikagos, Bostono, San Francisko, Niujorko ir Los Andželo orkestrais, koncertuoja Londono, Berlyno, Paryžiaus, Miuncheno, Maskvos, Sidnėjaus, Pekino, Honkongo, Šanchajaus ir kitose didžiosiose salėse.
„Muzika nuplauna nuo sielos kasdieninio gyvenimo dulkes“ – apie muziką yra sakęs danų rašytojas Peter Hoeg. Trečiadienio vakarą „Vaidilos“ teatre vykusio naujo klasikinės muzikos projekto „Vaidilos klasika“ atidarymo koncerte maestro Petro Geniušo ypatingai jautriai ir subtiliai atliekama fortepijoninė muzika ne vieną klausytoją nukėlė į kitą dimensiją, kurioje ištirpo visi rūpesčiai, įtampa ir netgi laiko bei erdvės suvokimas…
Žydų muzikus ištiko visos tautos likimas – jie patyrė smurtą, patyčias, kančias. Kauno ir Vilniaus konservatorijų dėstytojai ir studentai, Valstybės teatro ir kitų kolektyvų muzikai per vieną dieną atsidūrė už įstatymo ribų, neteko galimybės savo šalyje ne tik kurti, bet ir likti gyvi. Ir ne tik jie – bendrapiliečiai nežydai, kurie tragišku laiku nepanoro taikstytis su neteisybe, bandė išlikti žmonėmis, nepabūgo padėti aukoms, jas gelbėti, patys atsidūrė mirtino pavojaus akivaizdoje. Šiandien jie vadinami Pasaulio tautų teisuoliais.
Vienas ryškiausių pasaulio orkestrų, turtingos britų muzikinės kultūros pažiba, Karališkasis filharmonijos orkestras (Royal Philharmonic Orchestra, RPO) rugsėjo 28 d. atvyksta į Lietuvą. Kaip tik šiomis dienomis savo 70-metį švenčiantis orkestras surengs ypatingą koncertą Nacionaliniame operos ir baleto teatre. Diriguojamas RPO meno vadovo, vieno ryškiausių pasaulio batutos meistrų Charles’io Dutoit, orkestras Vilniaus publikai dovanos solidžią simfoninės muzikos programą.