Basia Rubin. Žydų dainos / Jewish Songs

Basia Rubin. Žydų dainos / Jewish Songs
Muzikos svetainė
Gedimino pr. 32-2, Vilnius 01104
19:00
2024-08-11
Sekmadienis
Kaina 15.00 Eur

Kompaktinę plokštelę Basia Rubin. Žydų dainos / Jewish Songs by B. Rubin pristato Ekaterina Somicheva (sopranas, Vokietija) ir Ekaterina Porizko (fortepijonas, Vokietija).

Basia Rubin (1898–1985) – visuomenei beveik nežinoma žydų kilmės kompozitorė.

Jos šeima – tėvai, septynios seserys ir brolis – gyveno Dolginovo miestelyje, tuomet priklausiusiame Rusijos imperijai (dabar Baltarusijos teritorija). Basia buvo dantų gydytoja, tačiau laisvalaikį skyrė muzikai. Parašė per 200 kūrinių, daugiausia vokalinės lyrikos. Nemažai dainų sukūrė pagal savo pačios tekstus jidiš kalba. Tarp B. Rubin kompozicijų – daug muzikos vaikams ir netgi vaikiška opera.

1941 m. birželį Dolginovas buvo subombarduotas, iš gausios Basios šeimos liko tik keturios seserys. Basiai gyvybę išgelbėjo muzika – tomis dienomis ji buvo išvykusi į Minską pristatyti savo kūrinių, tad liko gyva. Į gimtinę nebegrįžo. Mirė Vileikoje (Baltarusija).

Keliose kompaktinėje plokštelėje įrašytose dainose jaučiamas žuvusių Basios šeimos narių ilgesys.

Dainininkė (sopranas), vokalo pedagogė Ekaterina Somicheva aktyviai koncertuoja Vokietijoje ir kitose Europos šalyse, jos repertuaras platus – nuo sefardų dainų iki šiuolaikinių kompozitorių kūrinių, nuo operų iki koncertų, nuo operetės iki religinės muzikos. Sukūrė įsimintinus vaidmenis operose: G. F. Händelio „Julijus Cezaris“, G. Purcello „Didonė ir Enėjas“, P. Čaikovskio „Jolanta“ ir „Eugenijus Oneginas“, W. A. Mozarto „Figaro vedybos“, „Visos jos tokios“, „Don Žuanas“, G. Verdi „Traviata“, R. Leoncavallo „Pajacai“ ir kt.

Ekaterina studijavo Sankt Peterburgo N. Rimskio-Korsakovo konservatorijoje profesorės Jelenos Oparinos klasėje.

Nuo 2020 m. yra Diuseldorfo lyrinės operos solistė. Kaip vokalo pedagogė dalyvauja Ekaterinos Porizko projektuose (J. S. Bacho „Pasija pagal Matą“, Kalėdų oratorija, festivalyje „MeerMusik“).

Ekaterina Porizko – vargonininkė, pianistė, dirigentė ir spektaklių pastatymų meno vadovė. Nuo 2011 m. koncertuoja Baltijos, kitose Europos šalyse, taip pat ir Ukrainoje. Nuo 2007 m. nuolat laimi tarptautinius konkursus kaip kompozitorė, dirigentė ir vargonininkė.

Nuo 2014 m. aktyviai diriguoja: F. Mendelssohno oratoriją „Elijas“, S. Tanejevo kantatą „Jonas Damaskietis“, Johanno Sebastiano Bacho „Pasiją pagal Matą“ ir Kalėdų oratoriją, W. A. Mozarto operą „Figaro vedybos“, G. Verdi „Karalių valandai“ ir P. Čaikovskio „Jolantą“, E. Griego, L. van Beethoveno, G. Fauré simfoninius kūrinius.

Nuo 2016 m. yra tarptautinių festivalių Vokietijoje „Bokštas ir garsas“ (Turm und Klang, Eslingene), Kariljono festivalio Štutgarte ir festivalio „MeerMusik“ (Merbuše) įkūrėja ir meno vadovė. Nuo 2023 m. – profesionalių muzikantų labdaros fondo „Gaivi klasika“ (Klassi aber frisch) direktorė.

Komentarai

Renginių kategorijos

Kalendorius