Giulio Caccini opera „Euridikė“

Giulio Caccini opera „Euridikė“
Valdovų rūmai
Katedros a. 4, Vilnius LT-LT-01143
19:00
2014-09-04
Ketvirtadienis
Įsigykite bilietą Įsigyti bilietą

Šiam kūriniui buvo lemta tapti didžiosios muzikinės revoliucijos, įvykusios XVI a. pabaigoje Italijoje, simboliu. Iš tikrųjų „Euridikės“ kūrėjai, garsiosios Florencijos kameratos nariai – dainininkas, instrumentininkas, kompozitorius Giulio Caccini (1551–1618) ir poetas, libretistas Ottavio Rinuccini (1562–1621) nelaikė savęs revoliucionieriais. Atvirkščiai, savo veikale jie siekė atkurti garbingą Europos kultūros praeitį, įkvepiant naujos gyvybės klasikinei graikų tragedijai.
Melodraminė opera „Euridikė“ buvo parašyta 1600 metais Florencijos hercogo dukros Marijos de Medici ir prancūzų karaliaus Henriko IV vestuvių proga. Muziką tuo pačiu libretu šiai progai sukūrė ir kitas kameratos narys – Jacopo Peri. Būtent jo opera suskambėjo per vestuvių iškilmes spalio 6 dieną, tačiau Caccini suskubo publikuoti savo versiją anksčiau – 1600-ųjų gruodį, praėjus vos šešioms savaitėms po Peri „Euridikės“ premjeros. Tad būtent Caccini veikalui atiteko pirmosios operos muzikos istorijoje laurai. Vėliau, 1602 m., ji buvo pastatyta Pitti rūmuose Florencijoje.
Rinuccini ir Caccini „Euridikė“ pagrįsta žymiu antikiniu siužetu apie poetą bei muzikantą Orfėją ir jo gražiąją mylimąją Euridikę, kurią jis sugeba susigrąžinti iš mirusiųjų karalystės, pakerėjęs savo menu net patį požemio pasaulio valdovą Plutoną. Orfėjo paveiksle susitelkė kameratos idėjos apie poezijos, retorikos ir muzikos santarvę, apie magišką visagalę meno galią.
Koncertinį operos atlikimą rengia choras ir konsortas „Brevis“ (vadovai Gintautas Venislovas ir Darius Stabinskas), dalyvauja tarptautinė vokalistų komanda – Stein Skjervold (Norvegija), Susanna Crespo Held (Ispanija) Piotr Olech, Łukasz Nowak ir Krzysztof Kozarek (Lenkija) ir lietuvių dainininkai Edita Bagdonaitė Venislovienė, Nora Petročenko, Ieva Gaidamavičiūtė Barkauskė, Saulius Kizikas, Nerijus Masevičius ir Modestas Jankūnas. Konsorto „Brevis“ kolektyvą sudaro muzikantai iš Italijos, Lenkijos, Vokietijos ir Lietuvos. Muzikinis projekto vadovas Darius Stabinskas.
 

 Rėmėjai ir partneriai: Lietuvos kultūros taryba, Italų kultūros institutas, Lietuvos radijas ir televizija, dienraštis „Lietuvos rytas“, portalas lrytas.lt.

Komentarai

Renginių kategorijos

Kalendorius