Festivalis „Čenstakava–Klaipėda“

2016 Nr. 11–12 (466–467), Vytautas Tetenskas

Šiemet sukako 10 metų, kai prasidėjo Čenstakavos Jano Długoszo universiteto Menų fakulteto (Lenkija) ir Klaipėdos universiteto Menų akademijos kūrybinis bendradarbiavimas. Per tą laikotarpį daug abiejų universitetų pedagogų lankėsi vieni pas kitus per Erasmus mainų programą, keitėsi koncertais ir dailininkų parodomis. Aktyviausiai koncertines programas rengė lenkų pianistai profesoriai Robertas Gavrońskis ir Maciejus Zagόrskis, dainininkė Katarzyna Suska-Zagόrska, klaipėdiečiai dainininkė Valentina Vadoklienė, birbynininkas Vytautas Tetenskas, pianistė docentė Irena Pečiūrienė ir smuikininkė Dainora Tetenskienė.

Dešimtmečio proga buvo nutarta surengti festivalį „Čenstakava–Klaipėda“. Šių metų kovą Valentina Vadoklienė, Vytautas Tetenskas, Dainora Tetenskienė ir Irena Pečiūrienė koncertavo Čenstakavos filharmonijos salėje. Klaipėdos universiteto atstovų pasirodymas sulaukė didžiulio klausytojų susidomėjimo.

Spalio 24–26 dienomis įvyko atsakomasis kolegų lenkų vizitas, jie surengė net tris koncertus Klaipėdos universiteto Menų akademijos koncertų salėje. Spalio 24 dieną koncertavo gitarų duetas „Kupinski Guitar Duo“ – Ewa Jabłczyńska ir Dariuszas Kupińskis. Tai Europoje gerai žinomas ansamblis, pelnęs kritikų pripažinimą už atlikimo meistriškumą, puikią techniką, artistiškumą ir emocionalumą. Kaip solistai ir duetas yra daugelio nacionalinių ir tarptautinių konkursų laureatai, koncertavo daugelyje Europos šalių, JAV, Meksikoje, Kinijoje, dažnai veda meistriškumo kursus Europoje ir Lotynų Amerikoje. Koncerte skambėjo G. Rossini, F. Chopino, D. Bogdanovićiaus, A. Piazzollos ir G. Gershwino kūriniai. Gitarų duetas publikos buvo sutiktas audringai.

Spalio 25 dieną pasirodė dainininkė Katarzyna Suska-Zagόrska (mecosopranas) ir pianistas Maciejus Zagόrskis. Daugelio tarptautinių konkursų laureatės K. Suskos-Zagόrskos repertuare yra apie 80 oratorijų, nuo 1992 m. ji yra Lenkijos nacionalinio operos teatro solistė. Dainavo per 420 spektaklių, atliko pagrindinius vaidmenis Rossini, Bizet, Puccini, Mozarto, Moniuszkos ir kitų kompozitorių operose. Gastroliavo Prancūzijoje, Portugalijoje, Vokietijoje, JAV, Šveicarijoje, Belgijoje ir kitur, įrašė 13 kompaktinių plokštelių. Pastaruosius 10 metų dėsto Čenstakavos Jano Długoszo universiteto Menų fakultete, veda meistriškumo kursus Lenkijoje ir užsienyje, dalyvauja dainininkų konkursų vertinimo komisijose.

Pianistas Maciejus Zagόrskis yra II I. Paderewskio pianistų konkurso laureatas. Grojo su Lenkijos simfoniniais orkestrais, kaip solistas ir ansamblio dalyvis koncertavo daugelyje Europos šalių, Japonijoje, Palestinoje, Rusijoje, JAV. Kompaktinėje plokštelėje skamba jo įrašytos R. Maciejewskio mazurkos, Bacho ir Busoni transkripcijos. Nuo 1991 m. M. Zagόrskis dėsto Jano Długoszo universiteto Menų fakultete, nuo 2008 m. – profesorius. Aktyviai dalyvauja tarptautinių konkursų vertinimo komisijų darbe.

Svečių programoje skambėjo M. K. Oginskio, G. Caccini, A. Caldaros, G. F. Händelio, F. Chopino, S. Moniuszkos ir G. Rossini kūriniai. Katarzyna Suska turi nepaprasto grožio balsą, jį puikiai valdo. Visi kūriniai buvo atlikti labai įtaigiai, muzikaliai, išbaigta kiekviena frazė, balsas lygiai skambėjo visuose registruose. M. Zagόrskis – puikus dainininkės partneris, jis labai jautriai akompanuoja, jaučia kiekvieną solistės niuansą. Duetas sužavėjo Klaipėdos publiką, kuri atsidėkojo ilgai trunkančiais plojimais. Profesorius keletą kūrinių pagrojo solo, jie skambėjo labai įtikinamai, išraiškingai, su polėkiu.

Paskutinę festivalio dieną, spalio 26-ąją, užbaigė akordeonų duetas „Amalgalis Duo“ – Ewa Grabowska-Lis ir Danielis Lisas. Abu jie yra daugelio nacionalinių ir tarptautinių konkursų laureatai, koncertuoja kaip solistai ir kamerinių ansamblių nariai, bendradarbiauja su daugeliu žymių atlikėjų. Dueto repertuare – įvairių epochų, stilių ir žanrų originalūs ir aranžuoti kūriniai. Ewa Grabowska-Lis dėsto Jano Długoszo universitete, veda meistriškumo kursus Lenkijoje ir užsienyje. Danielis Lisas dirba pedagoginį darbą K. Szymanowskio muzikos akademijoje ir veda seminarus bei meistriškumo kursus įvairiose Europos valstybėse. Jų duetas skambėjo Lenkijoje, Austrijoje, Šveicarijoje, Olandijoje, Bulgarijoje, Vengrijoje, Slovakijoje, Kinijoje, Lietuvoje ir kitur.

Klaipėdiečiams „Amalgalis Duo“ padovanojo sudėtingą ir įdomią įvairių žanrų programą. Koncerte skambėjo J. S. Bacho. A. Vivaldi, G. Fauré, A. Krzanowskio, A. Chačaturiano, A. Piazzollos, R. Galliano ir kitų autorių kūriniai. Klausytojai žavėjosi dueto muzikalumu, nepriekaištinga technika, stiliaus pojūčiu ir artistiškumu.

Trys festivalio dienos prabėgo labai greitai. Kas toliau? Gimsta minčių organizuoti festivalį Lenkijoje, kur tame pačiame koncerte dalyvautų abiejų šalių atlikėjai.

 

Prenumeruokite „Muzikos barus“!