Zbignevas Ibelhauptas: „Raginu drąsiai svajoti“

2017 Nr. 3–4 (470–471), Beata Baublinskienė

Lietuvos muzikos ir teatro akademijos rektorius neabejoja LMTA ateitimi ir studijų kokybe

 

– Ką galėtumėte pasakyti jaunam žmogui, svajojančiam stoti į Lietuvos muzikos ir teatro akademiją.

– Raginu svajoti, bet ir gerai pagalvoti: renkamės gyvenimo profesiją. Tai atsakingas pasirinkimas. Menininko profesija skiriasi nuo visų kitų ne mažiau gerbiamų profesijų tuo, kad čia beveik nėra ribų tarp darbo ir laisvalaikio. Tai yra gyvenimas mene.

Žinoma, startinė pozicija tų žmonių, kurie jau studijavo atlikimo meną specializuotose muzikos mokyklose, yra kitokia nei tų, kurie ketina rinktis mūsų siūlomas studijas, nebūtinai reikalaujančias išankstinio pasirengimo (pvz., teatras, kinas, net šokis). Tačiau visas mūsų studijų kryptis vienija ištikimybė menui.

Labai dažnai sukuriama iliuzija, kad akademijos studijų rezultatas – nuolatinė šventė: koncertai, spektakliai, filmai, knygų pristatymai. Taip, tai šventė. Bet tam, kad ji įvyktų, reikalingas pasiaukojamas, kartais alinantis darbas.

Taigi dar kartą siūlau gerai apsvarstyti savo pasirinkimą. O patogiausias būdas susipažinti su būsimų studijų perspektyvomis ir galimybėmis – ateiti į Atvirų durų dienos renginius. Čia susirinks jūsų būsimieji pedagogai. Mes didžiuojamės, kad turime pačios aukščiausios kvalifikacijos akademinį personalą, pedagogus, tarp kurių, beje, arti 30 Nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatų.

Esate ne tik LMTA rektorius, bet ir pats dėstote. O prieš daugelį metų studijavote LMTA...

– Aš į Lietuvos valstybinę konservatoriją, dabartinę Lietuvos muzikos ir teatro akademiją, stojau 1979 metais. Taigi jau beveik 40 metų esu šios bendruomenės narys. Drąsiai galiu pasakyti, kad pakartočiau šį kelią dar kartą. Žinoma, per tuos metus daug kas pasikeitė. Dabar kartais skundžiamės, esame kuo nors nepatenkinti, tačiau užtenka palyginti tai, ką turime šiandien, ir situaciją akademijoje vos prieš 10–15 metų, kad suvoktume, kiek permainų įvyko.

Bet viena nepakito – kaip anksčiau, taip ir dabar mūsų akademija yra pati geriausia aukštoji atlikimo menų mokykla Lietuvoje, turinti puikius pedagogus, motyvuotus studentus ir nuostabią skirtingų menų sinergijos galimybę.

– LMTA pavadinime minima muzika ir teatras, bet čia mokoma ir kino, šokio meno, vadybos, menotyros kt. Kas vienija visą šią įvairovę? Kuo LMTA skiriasi nuo kitų aukštųjų mokyklų?

– Į pavadinimą visko neįmanoma sudėti... Visas sritis vienija laiko ir erdvės menas, kūryba. Net pats, sakytume, nuobodžiausias procesas – kartojimas, tam tikrų įgūdžių įtvirtinimas, čia niekada nebūna vienodas. Tai visada kūryba.

Kuo mūsų mokykla išsiskiria iš kitų? LMTA turi ilgametes savo srities menininkų ugdymo tradicijas – kitais metais švęsime 85-metį. Kita vertus, mus išskiria graži tradicijų ir inovacijų dermė.

– Kokių studentų laukia akademija? Kokį matote idealų studentą ir idealų absolventą?

– Akademija laukia ir sulaukia talentingų, motyvuotų jaunuolių. Mes stengiamės atskleisti jų gebėjimus. Būna visaip: pas mus įstoja ir labai gabūs žmonės, ir gal ne tokių ryškių gebėjimų, bet pastarieji atsiskleidžia studijuodami.

Mes stengiamės išmokyti studentus prisitaikyti šiuolaikiniame pasaulyje ir šių dienų konkurencingoje rinkoje, nesijausti vienišiems baigus studijas. Gyvename sudėtingame pasaulyje, tad labai svarbu išugdyti jaunuomenės savarankiškumą, tam tikrus verslumo pradmenis. Džiugu, kad kai kurie mūsų studentai patys susikuria darbo vietas: buriasi į ansamblius, trupes, paskui persikelia, pavyzdžiui, į Nacionalinę filharmoniją ar kitas institucijas, kuria savo verslą.

Idealus studentas yra tas, kuris nori įgyti žinių, taip pat – bendradarbiauti su akademija, su dėstytojais; kuris yra atviras ir nebijo keistis. Mat pasaulis keičiasi labai greitai.

– Taigi ką akademija gali pasiūlyti stojantiesiems?

– Kaip minėjau, pačius geriausius meno profesionalus – dėstytojus. Drąsiai sakau: jie dirba pas mus.

Esame atnaujinę studijų infrastruktūrą – įsigiję ne tik puikių muzikos instrumentų, bet ir kūrybai reikalingų technologijų, kino technikos ir pan.

Plėtojame tarptautinį bendradarbiavimą. Studijuojant LMTA galima mokytis ne tik pas geriausius Lietuvos, bet ir pas užsienio mokyklų profesorius. Šiandien tai mūsų kasdienybė. Meistriškumo pamokas akademijoje rengia Europos, Amerikos, Azijos universitetų profesoriai.

Studentai, be abejo, turi galimybę pagal mainų programas išvykti studijuoti į kitas Europos šalis.

Muzikai gali dalyvauti įvairiausiuose konkursuose – tiek užsienyje, tiek Lietuvoje, pas mus vyksta daug aukštos kokybės tarptautinių renginių.

Perspektyvos tikrai plačios... Tik reikia išmokti jomis naudotis.

– Ko palinkėtumėte stojantiesiems?

– Raginu drąsiai svajoti ir nebijoti suklysti siekiant svajonių, o mes padėsime jas įgyvendinti.

 

Kalbino Beata Baublinskienė

Prenumeruokite „Muzikos barus“!