Akordeonų orkestras „Consona“ – 20 metų scenoje

2018 Nr. 1–2 (480–481), Irina Akramavičiūtė

Šiemet akordeonų orkestras „Consona“ švenčia kūrybinės veiklos 20-metį. Jame muzikuoja ir akordeonistai profesionalai, tarptautinių konkursų laureatai, ir mokytojai entuziastai, paskyrę savo gyvenimą akordeono muzikai. Tai vienintelis profesionalus akordeonų orkestras Baltijos šalyse, savo aktyvia veikla pelnęs pripažinimą Lietuvoje ir visoje Europoje.

Mintis suburti profesionalų akordeonų orkestrą kilo jo dabartiniam meno vadovui ir dirigentui prof. Ričardui Sviackevičiui – akordeonistas, pedagogas, dirigentas ir visuomenininkas dar jaunystėje puoselėjo mintį turėti savo orkestrą. 1998 metais Balio Dvariono dešimtmetėje muzikos mokykloje jis kartu su akordeono pedagogu Česlovu Leonu įkūrė Vilniaus miesto akordeono mokytojų ir vyresniųjų klasių moksleivių akordeonų orkestrą.

Pirmosios repeticijos – kupinos entuziazmo. Netrukus parengiamas kelias epochas aprėpiantis repertuaras ir skelbiama pirmojo koncerto data. 1999 metų vasario 11 dieną Vilniaus Balio Dvariono dešimtmetėje muzikos mokykloje įvyksta koncertas, skirtas Lietuvos valstybės atkūrimo dienai. Didelis pasisekimas ir puikūs atsiliepimai – postūmis tolesniam aktyviam darbui. Jau 1999-ųjų kovą orkestras išvyksta į pirmą užsienio kelionę. Po metų koncertą Rygos „Ave Sol“ salėje su solistais Gintautu Smolskumi (akordeonas), Zita Grigiene (sopranas) ir Sauliumi Augliu (marimba) įrašė Latvijos radijo fondas.

Laikui bėgant orkestras profesionalėjo, moksleivius keitė Vilniaus muzikos mokyklų mokytojai. Buvo nutarta sukurti du kolektyvus – Vilniaus Balio Dvariono mokyklos moksleivių orkestrą, vadovaujamą Česlovo Leono, ir Vilniaus mokytojų akordeonų orkestrą, kuris persikėlė į Karoliniškių muzikos mokyklą. Jo vieninteliu meno vadovu tapo Ričardas Sviackevičius, direktorės pareigos atiteko veikliai akordeono mokytojai Nijolei Vigelienei, kuri sklandžiai organizuodavo orkestro koncertinę veiklą, rūpinosi reklamine medžiaga, informacijos apie gastroles kaupimu. Po penkerių metų šias pareigas perėmė Laimutė Pakalkienė.

Orkestro koncertinėje biografijoje ypač svarbūs 2000 metai. Gastrolių maršrutai pasiekė Lenkiją, Estiją, Vokietiją, Prancūziją, Suomiją, Austriją ir kitas Europos šalis. Kelių intensyvaus kūrybingo darbo metų rezultatas – II vieta tarptautiniame akordeonistų konkurse „Citta di Castelfidardo“ Italijoje.

2002 metais, pablogėjus Ričardo Sviackevičiaus sveikatai, į orkestrą atėjo dirbti dar du dirigentai – Vilniaus Juozo Tallat-Kelpšos konservatorijos dėstytoja Rita Auksoriūtė ir R. Sviackevičiaus studentas Vladimiras Voskanas. Ypač daug laiko ir jėgų šiam darbui skyrė Rita Auksoriūtė, jos pastangomis per dešimtmetį akordeonų orkestras sukaupė didelį repertuarą, jį pristatė Lietuvos ir užsienio publikai.

Nemažai akordeonistų grojo firmos „Weltmeister“ (Vokietija) „Consona“ modelio instrumentais, ir šis žodis (lot. consonans – darniai skambantis) puikiai išreiškė orkestro tikslus ir dvasią. 2004 metais mokytojų akordeonų orkestras buvo oficialiai pavadintas „Consona“. 2009-aisiais orkestro direktorės Laimutės Pakalkienės, vadovės Ritos Auksoriūtės ir meno vadovo prof. Ričardo Sviackevičiaus iniciatyva „Consona“ tapo Vilniaus mokytojų namų kolektyvu.

Pastarasis „Consona“ kūrybinės veiklos dešimtmetis pasižymi gastrolių Lietuvoje ir užsienyje gausa. Orkestrui plojo Suomijos, Norvegijos, Estijos, Latvijos, Lenkijos, Vokietijos, Austrijos, Prancūzijos, Ispanijos, Graikijos, Vengrijos, Rusijos publika, ją „Consona“ sužavėjo atlikimo ekspresyvumu, ryškia programa. Orkestras visuomet efektingai atrodo scenoje, klausytojai pastebi ypatingą jo narių ir meno vadovo ir dirigento prof. Ričardo Sviackevičiaus ryšį. „Maestro turi vadovo gyslelę, nenusakomai galingą energiją, kuriai paklūsta kiti. Todėl jo vadovaujamas orkestras skamba įdomiai ir labai spalvingai“, – sako orkestro narė Nijolė Vigelienė.

Orkestro repertuare yra įvairių žanrų ir stilių muzikos: pasaulinės klasikos šedevrų, estrados bei džiazo opusų, šiuolaikinių kompozitorių kūrinių orkestrui bei simfoninių partitūrų aranžuočių. „Consona“ atvira ir naujiems sumanymams – gražus orkestro kūrybinis bendradarbiavimas su vokalistėmis Natalija Krauter (sopranas), Zita Martinavičiūte (sopranas), Agne Stančikaite (sopranas), Vida Taurinskaite (sopranas), saksofonininkais Kęstučiu Vaiginiu, Juste Sakalyte, marimbininku Sauliumi Augliu, birbynininku Kastyčiu Mikiška, ksilofonininku Jonu Filmanavičiumi, akordeonistu Raimondu Unguru, kitais Lietuvos ir užsienio solistais.

Savo kūrybinės veiklos 20-metį praėjusių metų lapkričio 29 dieną „Consona“ pažymėjo dideliu koncertu Vilniaus rotušėje. Pagerbti jubiliato susirinko nepaprastai daug žmonių, jie vos tilpo didžiojoje salėje. Nuoširdžius sveikinimo žodžius tarė ir padėką už Vilniaus bei visos Lietuvos vardo garsinimą užsienyje reiškė Vilniaus savivaldybės mero pavaduotoja Edita Tamošiūnaitė, monsinjoras Voicechas Gurlickis, Vilniaus mokytojų namų direktorė Zita Žepnickienė ir daugelis kitų garbingų svečių.

O „Consona“ klausytojus nustebino įspūdingu koncertu, specialiai jubiliejiniam renginiui buvo parengtos net penkių kūrinių premjeros. Skambėjo Aleksandro Čujevo „Balkanų suvenyras“, Albino Repnikovo simfoninė poema „Salos“, Gorkos Hermosos „Galliano en Santiago“ IV dalis (solistas Raimonds Ungurs), Romano Bažilino „Upė“ ir Walterio Sommerfeldo ispaniškas valsas „Mia bella“.

Klausytojus užbūrė Agnės Stančikaitės (sopranas) ir „Consonos“ muzikavimas atliekant Ruggero Leoncavallo „Rytą“, Elenos Bolero iš Giuseppe Verdi operos „Sicilijos mišparai“ bei Luigi Arditi kūrinį „Bučinys“. Gausiomis ovacijomis buvo palydimi orkestro ir solistų virtuozų Raimondo Unguro (akordeonas) ir Jono Filmanavičiaus (ksilofonas) atliekami kūriniai. Daug spalvų koncerto programai suteikė būgnininkai Arvydas Vainius ir jo talentingas absolventas Mindaugas Stundžia.

„Nesitikėjome kad turime tiek daug gerbėjų, – po koncerto sakė maestro Ričardas Sviackevičius. – Jeigu Dievas duos sveikatos, sulauksime ir 25-mečiui skirto jubiliejinio vakaro. Turime didelių planų, numatytos gastrolės Lietuvoje ir užsienyje. Norėtųsi, kad orkestrą papildytų jauni muzikantai, su kuriais vieninelis Baltijos šalyse akordeonų orkestras ir toliau puoselėtų akordeono meną ir garsintų Lietuvos vardą.“