Asociacijos LATGA parama kūrėjams

2018 Nr. 1–2 (480–481), MB inf.

Autorių teisių kolektyvinio administravimo asociacija LATGA – dvidešimt aštuntus metus veikianti bendrija, vienijanti per 5 tūkstančius įvairių sričių Lietuvos kūrėjų, tarp jų daugiau kaip 2000 muzikos ir dainų tekstų autorių. Asociacija Lietuvoje atstovauja ir daugiau nei 2 milijonams pasaulio muzikos kūrėjų.

2017 metais LATGA iš savo fondų skyrė per 150 tūkst. eurų įvairiems kūrybiniams sumanymams įgyvendinti. Didžioji finansuojamų projektų dalis susijusi su muzikos įrašais – asociacija prisidėjo prie daugiau kaip 50 naujų albumų leidybos.

Būtina sąlyga – licencijavimas

„Albumų leidimas – didžiausias kiekvieno muzikos kūrėjo galvos skausmas, nes tiek patys įrašai, tiek jų leidyba atsieina nemažus pinigus. Džiaugiamės, kad dalį autorių nuo šių rūpesčių galėjome išvaduoti. Be to, mano žiniomis, nauji įrašai yra būtina sąlyga patekti į „M.A.M.A“ apdovanojimų nominantų sąrašą, taigi galima sakyti, kad iš dalies finansuodami muzikos grupių ir atlikėjų įrašus, mes itin svariai prisidedame ir prie lietuviškos muzikos sklaidos, – teigia asociacijos fondų finansavimą skirstančios tarybos prezidentas kompozitorius Teisutis Makačinas.

Dauguma muzikos autorių įrašus stengiasi išleisti prieš Kalėdas. Nespėję to padaryti LATGA nariai savo naujus kūrinius kompaktinių diskų ar vinilinių plokštelių pavidalu pristato per Knygų mugę duris atveriančioje Muzikos salėje.

Būtina sąlyga norint gauti asociacijos fondų dalinį finansavimą – albumo licencijavimas. Taip siekiama užkirsti kelią piratiniams albumams ir apsaugoti kūrėjų turtines teises.

 

Paraiškų skaičius – rekordinis

Muzikos ir audiovizualinių kūrinių leidyba finansuojama iš asociacijos LATGA Kūrybinės veiklos fondo. Jo lėšų šaltinis – 10% atskaitymai nuo kompensacinio atlyginimo, kurį surenka asociacija AGATA už audiovizualinių ir fonogramose įrašytų kūrinių atgaminimą asmeniniais tikslais, dar vadinamo tuščios laikmenos mokesčiu.

Dalį kompensacinio atlyginimo įvairiems projektams išdalija Kultūros ministerija pagal Autorių teisių ir gretutinių teisių apsaugos programą, likusi dalis paskirstoma LATGA ir kitų panašia veikla užsiimančių asociacijų nariams. Pavyzdžiui, 2016 m. kompensacinio atlyginimo buvo surinkta mažiau nei 2015 m., todėl ir asociacijos LATGA Kūrybinės veiklos fondui 2017 m. teko mažesnė pinigų suma – apie 70 tūkst. eurų (jie išdalinti 64 projektams). 2016-aisiais suma buvo didesnė – per 80 tūkst. eurų.

Praėjusių metų rudenį Kūrybinės veiklos fondas gavo rekordiškai daug paraiškų – net 125. Lėšų skirta įvairiausių muzikos stilių albumams, pradedant folkloru, baigiant popmuzika. Dalinį finansavimą gavo „Kitava“, „Sutaras“, „Žalvarinis“, Mikalojus Novikas, Paulius Kilbauskas, „Ministry of Echology“, „Garbanotas bosistas“, Marijonas Mikutavičius, Erica Jennings, Monika Linkytė, Arvydas Vilčinskas, „Happyendless“, „Despotin Fam“, „G&G Sindikatas“, Bjelle, „ba.“ ir kt. Vieni atlikėjai apsiribojo skaitmeniniais albumais, kiti prašė finansuoti kompaktinių ar netgi vinilinių plokštelių leidybą.

 

Skatina įgyvendinti kūrybinius sumanymus

Daugelis paramą gavusių atlikėjų teigia, kad LATGA finansavimas dažnai tampa akstinu paskubinti albumo leidybą. „Mano albume „Vienas saloje“ yra dainų, kurias sukūriau per ilgus metus. Tiesą sakant, albumus leidžiu labai retai, ir šis galbūt būtų pasirodęs vėliau, jei ne programa, kuri stipriai motyvuoja dainininkus neapkerpėti. Gerai, kad yra žmonių, kuriems rūpi, jog įrašai nedulkėtų stalčiuose. Ačiū asociacijai LATGA ir jos Kūrybinės veiklos fondui už paramą“, – sako praėjusių metų pabaigoje albumą išleidęs žinomas muzikos autorius ir atlikėjas Mantas Jankavičius.

Asociacijos LATGA Socialinio kultūrinio fondo finansavimą gavusi muzikos autorė ir atlikėja Julija Ritčik, su grupe „4 Fun“ 2007-aisiais atstovavusi Lietuvai „Eurovizijoje“, ruošiasi savo naujo projekto „Bambalam“ debiutinio albumo pristatymui. Projekte akcentuojami įvairūs egzotiški mušamieji instrumentai, tad visoms dainoms bus sukurti vaizdo klipai.

„Esame labai dėkingi LATGA ir jos tarybai už ilgametį bendradarbiavimą. Ši asociacija suteikia pagalbą, kai jos labiausiai reikia, pavyzdžiui, ruošiantis „Eurovizijai“. Naujas albumas nėra skirtas plačioms masėms, todėl labai džiaugiamės, kad skirtas finansavimas leido įgyvendinti savo kūrybinius sumanymus“, – teigia J. Ritčik.

Socialinio kultūrinio fondo lėšos kaip ir kasmet buvo dalijamos pavasarį (paraiškas galima teikti iki kovo 31 d.) ir rudenį (iki lapkričio 1 d.). Pavasarį gauta 25, rudenį – 30 paraiškų. Šis fondas skirtas muzikos kūrinių autoriams, kurie yra sutikę su 6% atskaitymais nuo jiems išmokamo autorinio atlyginimo (honoraro). Paprastai kalbant, jame lėšas kaupia patys muzikantai. „Reikėtų akcentuoti, kad lėšos nuskaitomos ne tik nuo Lietuvos muzikos kūrėjų atlyginimo, į šį fondą atkeliauja ir panašiu principu surinktos lėšos iš užsienio bendrijų“, – aiškina asociacijos LATGA direktorius Jonas Liniauskas.

Praėjusiais metais Socialinio kultūrinio fondo lėšomis iš dalies finansuotas 41 projektas, tam skirta per 80 tūkst. eurų. Paramą albumų leidybai gavo žinomi autoriai Domantas Razauskas, Markas Palubenka, Liutauras Janušaitis, Algirdas Klova, grupės „Colours of Bubbles“, „MaNNazz“, „Mano juodoji sesuo“, „Solo ansamblis“, „Omerta“, „Antikvariniai Kašpirovskio dantys“ ir kt.

 

Vakarietiškas požiūris

LATGA fondų lėšomis finansuojami ne tik muzikos albumai, bet ir lietuviškos muzikos sklaida, remiami kūrybinių sąjungų projektai.

„2017 metais, sulaukę LATGA dalinės paramos, įgyvendinome daug įvairių sumanymų: nuo natų leidinių vaikams iki Lietuvos muzikos pristatymo tarptautinėse profesionalų mugėse užsienyje. Papildomos investicijos į lietuviškos autorinės muzikos projektus yra svarbios siekiant greitinti ir gerinti nacionalinės kūrybinės produkcijos prieinamumą ir matomumą. Kiekvienais metais nepaprastai džiaugiamės strateginiu, vakarietišku asociacijos LATGA nusiteikimu skirti paramą kultūros projektams, ką nuosekliai daro ir kitos Europos bei Šiaurės Amerikos autorių teisių kolektyvinio administravimo asociacijos“, – teigia Lietuvos muzikos informacijos centro vadovė Asta Pakarklytė.

 

Prenumeruokite „Muzikos barus“!