„Cantate Domino“: energijos tvermės dėsnis veikia ir koncertų salėse

2018 Nr. 1–2 (480–481), Edita Grudzinskaitė

Kauno Švč. Mergelės Marijos ėmimo į dangų bažnyčios kamerinis choras „Cantate Domino“ gruodžio 10-osios popietę kauniečius pakvietė į neeilinį koncertą Kauno įgulos karininkų ramovėje – čia skambėjo choro 25 metų jubiliejui skirta programa.

1992 metais chorą subūrė Vytauto Didžiojo universiteto Muzikos akademijos docentas Rolandas Daugėla, Lietuvoje ir užsienyje žinomas muzikas, penkių tarptautinių festivalių organizatorius, įvairių festivalių žiuri pirmininkas ir narys.

Nors „Cantate Domino“ – bažnytinis choras, tačiau giedojimas sekmadienio šv. Mišiose – tik maža jo veiklos dalelė. Choras aktyviai koncertuoja, yra kviečiamas dainuoti miuzikluose, miesto šventėse, dalyvauja netikėčiausiuose projektuose ir tarptautiniuose konkursuose, iš kurių per 25-erius metus yra parsivežęs daugybę apdovanojimų.

Į choro jubiliejinį koncertą Kauno įgulos karininkų ramovėje susirinko tiek klausytojų, kad negelbėjo ir papildomai pastatytos kėdės – kai kuriems teko įsitaisyti ant palangių. Koncertas dar kartą paliudijo, kad chorinė muzika turi savo nišą ir savo klausytoją.

Jubiliejinio koncerto programą choras pradėjo adventine giesme „Veni, Veni Emmanuel“. Toliau skambėjo kiti ramybe pulsuojantys liturginės muzikos kūriniai, o kulminacija buvo Gedimino Kalino „Ave Maria“. Iš salės pasigirdo šūksniai „bravo“, kai kurie klausytojai šluostė ašaras. Koncerte netrūko abipusio nuoširdumo, vyko mistiniai energijos mainai tarp atlikėjų ir publikos.

„Man šie metai buvo sunkūs, patyriau netekčių, todėl „Cantate Domino“ koncertas – tikra atgaiva sielai“, – sakė klausytojas Zenonas. Į koncertą atėjusi Rasa prisipažino, kad nuo mokyklos laikų chorą prisimena kaip košmarą, tačiau po šio koncerto ji pasakė: „Čia visai kitokia, čia tikra muzika“. Gal todėl neverta stebėtis, kad kaskart po giedojimo šventadienio šv. Mišiose „Cantate Domino“ sulaukia plojimų, kas, pripažinkime, Lietuvos bažnyčiose labai reta.

Koncerte prie dabartinio choro prisijungė ir tie, kurie pirmieji 1992 metais Vytauto bažnyčios bokšte „gliaudė“ partitūras, o netrukus skynė laurus prestižiniuose festivaliuose. Rasa Navickienė, Giedrė Venckevičienė, Mindaugas Zimkus drauge su „Cantate Domino“ atliko Elvio Presley dainą „Love Me Tender“.

Paklausiau „Cantate Domino“ choristų, kodėl jie, gyvenantys ir taip beprotišku tempu, mažiausiai šešias–aštuonias valandas per savaitę aukoja choro repeticijoms. Nors žodis „aukoja“, panašu, čia visai netinka – jie tiesiog negali nedainuoti. Tai ir būdas atsikratyti darbe susikaupusios įtampos. „Pakeičiau darbą, bet tos įtampos nepaliauju kratytis – vis dainuoju ir dainuoju“, – šmaikštavo choro prezidentas Aurimas Ramoška.

Išties, tik dainuodamas chore gali patirti stebuklą, kai atskiri balsai susilieja į galingą darnią visumą.

 

Traviata
Prenumeruokite „Muzikos barus“!