In memoriam Anatolijus Šenderovas

2019 Nr. 3–4 (494–495), MB inf.

Vėlyvą kovo 25-osios vakarą JAV Naujojo Džersio valstijoje, viešėdamas pas dukrą Žanetą Brandt, po sunkios ligos mirė kompozitorius, Lietuvos nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatas, mūsų bendruomenės narys Anatolijus Šenderovas.
Kompozitorius senokai gyveno ir gydėsi JAV. Prieš tai Vilniuje slaugė sunkiai sergančią žmoną aktorę Agnę Gregorauskaitę, o suteikus jai profesionalią priežiūrą išvyko gydytis pats.
Anatolijus Šenderovas gimė 1945 m. Uljanovske, Rusijoje. 1967 m. baigė Lietuvos valstybinę konservatoriją (dabar – Lietuvos muzikos ir teatro akademija), prof. Eduardo Balsio kompozicijos klasę. Lygiagrečiai (1965–1967) tobulinosi tuometinėje Leningrado N. Rimskio-Korsakovo konservatorijoje. 1990 m. stažavosi Tel Avivo Samuelio Rubino muzikos akademijoje.
1962–1967 m. dirbo fortepijono mokytoju Vilniaus karininkų namų muzikos studijoje, 1967–1968 m. dėstė teorines disciplinas Klaipėdos Stasio Šimkaus aukštesniojoje muzikos mokykloje. 1972–1976 m. Anatolijus Šenderovas buvo Vilniaus plokštelių studijos redaktorius, 1976–1980 m. – tuometinės Vilniaus pedagoginės mokyklos dėstytojas, 1995–1996 m. – Lietuvos kompozitorių sąjungos atsakingasis sekretorius. Nuo 1996 m. kompozitorius visą profesinį laiką ir dėmesį skyrė kūrybai.
Gausiame Anatolijaus Šenderovo kūrybiniame palikime – keturi baletai, keliolika koncertinio žanro kūrinių, oratorijos, orkestrinė, kamerinė, vokalinė muzika, kūriniai vaikams, muzika dramos spektakliams ir kino filmams. 1997 metais kompozitorius pelnė aukščiausią šalyje kūrėjo įvertinimą, liudijantį išskirtinį menininko braižą ir kūrybos pripažinimą, – Lietuvos nacionalinę kultūros ir meno premiją.
Specifinė derminė spalva, aritmiška, improvizacinė muzikinės medžiagos plėtotė, kūrinio auginimas iš tam tikro teminio moto, ryškus emocingumas, tvirta dramaturgija, energetika – visa tai suteikia Anatolijaus Šenderovo muzikai ryškų atpažįstamą skambesį, kuriam netrūksta magiško paveikumo. Joje tarsi susipynę archajiški rytietiškos muzikos motyvai ir abstraktesni atonaliosios muzikos bruožai. Kūryboje jis nedeklaravo prisirišimo prie kokios nors vienos komponavimo sistemos, iš gausybės priemonių atrinkdavo, jo manymu, svarbiausias konkrečiam kūriniui.
Anatolijus Šenderovas daug dėmesio skyrė sakralinei tematikai, pasitelkdamas Senojo ir Naujojo Testamentų siužetus ir tekstus hebrajų bei lotynų kalbomis. Gilinosi į seniausius kultūros klodus ir biblinę tematiką, naudojo sefardų, aškenazių ir litvakų tradicinės muzikos elementus.
Anatolijaus Šenderovo muzika puikiai įsiliejo į europietišką naujosios muzikos kontekstą, jo kūriniai skambėjo keliose dešimtyse tarptautinių muzikos festivalių ir pasaulio koncertų salių Europoje, Izraelyje, Japonijoje, JAV, Kanadoje, Naujojoje Zelandijoje, Pietų Afrikos Respublikoje ir kt. Jis yra kelių tarptautinių kompozicijos konkursų laureatas, ryškiausias apdovanojimas – Europos kompozitoriaus premija „young.euro.classic“ festivalyje Berlyne 2002 metais už Koncertą violončelei ir simfoniniam orkestrui „Concerto in Do“, sukurtą violončelininkui ir bičiuliui Davidui Geringui.
Kompozitorius palaidotas Sudervės žydų kapinėse šalia savo tėvų.

ŠEŠTADIENĮ, KOVO 30 D., ANATOLIJAUS ŠENDEROVO KOLEGOS, MUZIKAI ATLIKĖJAI, ŠEIMOS NARIAI, GIMINĖS IR BIČIULIAI RINKOSI Į LIETUVOS KOMPOZITORIŲ SĄJUNGĄ PRISIMINTI MUZIKOS KŪRĖJO IR ŽODŽIU PALYDĖTI JO AMŽINYBĖN. POPIETĘ VEDĖ MUZIKOLOGĖ, MONOGRAFIJOS APIE A. ŠENDEROVĄ AUTORĖ KAMILĖ RUPEIKAITĖ, RENGINĮ PAPILDĖ KOMPOZITORIAUS MUZIKOS GARSO IR VAIZDO ĮRAŠAI.

Trejų paskutiniųjų metų žurnalo numeriai ir straipsniai – prenumeruojami.
Prenumeruoti galite pavedimu: Sąskaitos numeris LT51 7300 0100 0245 0037
Lietuvos muzikų sąjunga, kodas 190749274
Prenumeratos kaina 12 mėn. – 18 Eur, 6 mėn – 9 Eur; 3 mėn. – 4.5 Eur
Kilus klausimams susisiekite su administracija: info@muzikusajunga.lt

Traviata
Prenumeruokite „Muzikos barus“!